niedziela, 12 lutego 2023

Słowo Boże na niedziele - Kościół Anglii błogosławieństwa par jednopłciowy, Kościół i jego dwa oblicze, plus nabożeństwa


Po gorącej debacie trwającej ponad osiem godzin Synod Generalny Kościoła anglikańskiego (ciało ustawodawcze) przegłosował poparcie propozycji biskupów, aby udzielać błogosławieństwa osobom tej samej płci. Pomysł przyjęto 250 głosami za, przy 181 głosach przeciw. 

Duchowni Kościoła anglikańskiego będą mogli błogosławić małżeństwa cywilne par tej samej płci dzięki głębokiej zmianie stanowiska Kościoła w sprawie homoseksualności, potwierdzonej w tym historycznym głosowaniu. Pierwsze oficjalne błogosławieństwa dla par jednopłciowych mogą nastąpić tego lata. Ponieważ zachowano dobrowolność w tej kwestii, poszczególne parafie będą zachęcane do jasnego określenia, czy będą oferować błogosławieństwa, czy nie, aby uniknąć zamieszania i rozczarowania dla par. 

Celem podjęcia tej decyzji przez Synod było zakończenie lat bolesnych podziałów i sporów dotyczących seksualności. Jednak pełne emocji przemówienia tych, którzy opowiadają się za pełną równością dla chrześcijan LGBTQ+ i tych, którzy argumentują, że tradycyjne biblijne nauczanie o małżeństwie i seksie musi być podtrzymane, sygnalizowały, że debata będzie się toczyć dalej. Synod zgodził się również, że Kościół przeprosi za krzywdy wyrządzone osobom LGBTQ+. Z zadowoleniem przyjęto szanse na zmianę w odniesieniu do zakazu zawierania przez duchownych małżeństw cywilnych osób tej samej płci oraz zasady celibatu dla duchownych pozostających w związkach tej samej płci. 

Justin Welby, arcybiskup Canterbury i Stephen Cottrell, arcybiskup Yorku, powiedzieli, że mają nadzieję, że decyzja oznacza „nowy początek” dla Kościoła, mówiąc: „Przebyliśmy długą drogę, aby dotrzeć do tego punktu.” - Fundacja Wiara i Tęcza.

Papież Franciszek stwierdził w niedzielę, że przepisy kryminalizujące osoby społeczności LGBT są grzechem i niesprawiedliwością, ponieważ "Bóg kocha i towarzyszy osobom homoseksualnym". Papież, który wypowiedział się w temacie na pokładzie samolotu wracającego do Watykanu z dwukrajowej podróży do Afryki. 

- Kryminalizacja homoseksualizmu to problem, którego nie można ignorować - stwierdził, przytaczając statystyki, według których 50 krajów ma kryminalizować osoby LBGT "w taki czy inny sposób". Według przytoczonych przez papieża danych 10 krajów ma przepisy zakładające karę śmierci za homoseksualizm.

- To nie jest w porządku. Osoby o skłonnościach homoseksualnych są dziećmi Boga. Bóg je kocha, towarzyszy im. Potępianie takiej osoby jest grzechem, a kryminalizacja tych osób niesprawiedliwością - stwierdził papież.

Dodał też, że katechizm Kościoła katolickiego mówi, że pociąg do osób tej samej płci nie jest grzechem, ale akt seksualny już tak. Według tej wykładni osoby homoseksualne nie powinny być marginalizowane - TVN24

Badacze z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk przepytali ponad 2 tysiące Polaków, aby zdiagnozować polskie społeczeństwo. Te same pytania zadano mieszkańcom 32 krajów. Europejski Sondaż Społeczny.

Co piąty mieszkaniec wsi wstydziłby się osoby LGBT w rodzinie 19 proc. pytanych na wsi przyznaje, że czułoby wstyd, gdyby w ich bliskiej rodzinie była lesbijka lub gej. 49 proc. nie widzi powodów do takich emocji w kontekście osób o orientacji homoseksualnej, a 32 proc. nie ma zdania. Ponad połowa badanych (52 proc.) uważa, że geje i lesbijki powinni mieć prawo do układania sobie życia według własnych przekonań. 19 proc. jest przeciw, a 29 proc. nie zajmuje w tej sprawie żadnego stanowiska.

Perspektywy mieszkańca dużego miasta. 45 proc. osób z lepiej zurbanizowanych obszarów Polski zapewnia, że bardzo martwi się skutkami degradacji środowiska. Kategoria pytań o problematykę LGBT pokazuje, że 72 proc. mieszkańców dużych miast nie wstydziłoby się osoby homoseksualnej w bliskiej rodzinie. Z kolei 90 proc. uważa, że Polska powinna pozwalać na osiedlanie się w naszym kraju osobom, które reprezentują tę samą, co my, rasę lub grupę etniczną (77 proc. w przypadku innej rasy). Przytoczone odpowiedzi znacznie różnią się pomiędzy miastami i wsiami. Tymczasem bardzo podobne podejście osoby z małych i dużych miejscowości mają do polityki. W dużych miastach zaledwie 3 proc. ludzi czuje swój istotny wpływ na rządzących (na wsi, jak pisaliśmy wyżej, to 4 proc.).

Węgrzy i Czesi nieufni wobec imigrantów oraz osób LGBT Europejski Sondaż Społeczny został przeprowadzony w 32 krajach. W Polsce ogół społeczeństwa wstyd z powodu geja lub lesbijki w rodzinie zadeklarował w 14 proc. przypadków — znacznie mniej takich odpowiedzi padło w Holandii (2 proc.) i w Niemczech (7 proc.). Ale znacznie bardziej osób homoseksualnych w bliskiej rodzinie wstydzą się Węgrzy (24 proc.) i Czesi (20 proc.).

Pokazuje jedno, że Polacy/Polki są gotowi i akceptują osoby LGBT powinni mieć równe prawa. Coraz więcej sondaże pokazuje Polsce rośnie akceptacja wobec osób LGBTQ jak np Oko Press sondaż dotyczące związków jednopłciowy - https://bit.ly/3xK3P3i - Fundacja Wiara i Tęcza

Ustępujący prefekt Episkopatu Watykanu kardynał Marc Ouellet podkreślił biblijne nauczanie mężczyzny i kobiety na europejskim etapie Światowego Synodu w Pradze. W swojej homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w drugim dniu Zgromadzenia Kontynentalnego Ouellet, odnosząc się do biblijnej historii stworzenia, powiedział: „Obraz Boga w człowieku obejmuje parę i ich płodność”. Człowiek został stworzony przez Boga jako mężczyzna i kobieta, „aby mógł istnieć duchowy i fizyczny związek miłości między mężczyzną a kobietą”.

Niestety, „człowiek grzeszny często odrzuca tę łaskę i woli własne decyzje, które oddalają go od dróg Bożych”. Ouellet zaapelował do uczestników synodalnego w Pradze, aby swoje rozważania i decyzje opierali na antropologii chrześcijańskiej zawartej w Biblii. Ostrzegł przed „interpretowaniem słowa Bożego w sposób sprzeczny z tym, co faktycznie mówi” - katholisch.de.

Biskup Niemiec Görlitz, Wolfgang Ipolt, podkreśla "najwyższy szacunek" Kościoła dla małżeństwa jest między mężczyzną i kobietą oraz dla rodzin z dziećmi. Jednocześnie jednak wyraża się życzliwie również wobec innych form wspólnego życia - katholisch.de

Tęcza, symbol święty dla wszystkich religii wyrosłych ze Starego Testamentu, w tym dla chrześcijaństwa, została zawłaszczona przez zwolenników LGBT i jest używana do atakowania wiary i tradycyjnej rodziny. Stała się znakiem neomarksistowskiej rewolucji światopoglądowej opartej na ociekającej wulgarną seksualnością propagandzie. Członkowie tego ruchu mówią, że reprezentuje ich tęczowa flaga. W rzeczywistości jednak ich barwy nie mają nic wspólnego z prawdziwą tęczą – symbolem przymierza Boga z ludźmi – wskazał Waldemar Tomaszewski, poseł do PE i prezes Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin - Radio Maryja.

Kardynał Jean-Claude Hollerich wzywa do udziału w pierwszym dniu Synodu Europejskiego. Wkrótce potem pojawia się sześciu policjantów. Powód: aktywista LGBTQ Ladislav Koubek rozdaje ulotki w hotelowym lobby. Chce, aby ofiary LGBTQ i nadużyć wreszcie zostały wysłuchane w czeskim kościele. 

Ladislav Koubek, mieszka ze swoim partnerem w Pradze i jest ojcem dwuletniego syna. W przeszłości wielokrotnie zwracał się o pomoc do kościoła. Tam spotkał się tylko z odrzuceniem i milczeniem – mówi w rozmowie dla kath.ch. 

Kiedy staje się świadomy swojego homoseksualizmu, księża każą mu szukać uzdrowienia. Albo go ignorują. Trzy lata temu Koubek skontaktował się z biskupem brneńskim. Opowiada mu o nadużyciach, których doświadczył jako nastolatek z rąk miejscowego pracownika kościoła. Biskup był empatyczny, ale nic nie zrobił – mówi Koubek. 

Kiedy dwa lata temu urodził się syn Koubka, obaj ojcowie chcieli ochrzcić dziecko. Data była już ustalona. Jednak w dniu chrztu ksiądz podczas mszy publicznie potępił parę homoseksualną i zapowiedział, że nie dopuści do chrztu chłopca. Wkrótce potem Koubek, który przez 20 lat był organistą w Velké Bíteš, został wyrzucony z pracy. 

Ale czeski Kościół chce, aby ludzie tacy jak Koubek milczeli. Lokalni przedstawiciele kościoła wezwali policję. W sali konferencyjnej niemiecki biskup Georg Bätzing pyta, gdzie są osoby dotknięte nadużyciami władzy kościoła. Na zewnątrz policja informuje Koubka, że ​​nie ma już wstępu do hotelu konferencyjnego, po za to mówił o nadużycia w kościele - kath.ch

"Chcemy tego samego podejścia, to kim jesteśmy, nawet katolicki katechizm mówi, jest dany od Boga. Nie zdecydowaliśmy się teraz na byciem osobami niebinarnymi, czy byciem gejem. Po prostu - tak mnie stworzył Bóg i tak wierzę, że rola instytucji, która twierdzi, że została założona przez Chrystusa, aby wypełnić zadanie i zaakceptować taki ludzi takimi, jakimi są.” - Miroslav Maťavka w wywiadzie dla Denník N

Była nauczycielka w Kolorado otrzymuje wsparcie online po tym, jak została zwolniona ze stanowiska nauczyciela, ponieważ administratorzy szkoły odkryli, że jest w związku z inną kobietą. Maggie Barton została poinformowana, że ​​archidiecezja Denver otrzymała zdjęcie, na którym całuje się z inną kobietą, za to została zwolniona z katolickiej szkoły - The Advocate.



Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church Tampa


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Liturgii Eucharystii z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.


Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie w Łodzi 


Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Luteranie w Katowicach


Luteranie w Łodzi 


Codziennik biblijny


Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)


Metropolitan Community Church - Resurrection Houston 


Metropolitan Community Church Washington DC


Metropolitan Community Church of Richmond


Middle Church


Metropolitan Community Church of Windsor


Metropolitan Community Church - Los Angeles


New Life Metropolitan Community Church

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz