niedziela, 19 lutego 2023

Słowo Boże na niedziele - Kościół Anglii kontra konserwatystów, Coming out reportera żydowskiego, Synod Europejski ...


Europejska faza kontynentalna Synodu o synodalności w Kościele rzymskokatolickim już zakończona. O jej skutkach dla społeczności LGBT+ trudno jeszcze sformułować wnioski, ale warto wspomnieć o bardzo przykrym incydencie, który miał miejsce już pierwszego dnia. 

Jak relacjonował portal www.kath.ch: podczas gdy kardynał Jean-Claude Hollerich w pierwszym dniu obrad wzywa do inkluzywności, ktoś inny wzywa policję. Wkrótce potem pojawia się sześciu policjantów. Powód: aktywista LGBTQ Ladislav Koubek rozdaje ulotki w hotelowym lobby. Chce, aby ofiary nadużyć, w tym osoby LGBTQ, wreszcie zostały wysłuchane w czeskim Kościele. 

Ladislav Koubek mieszka ze swoim partnerem w Pradze i jest ojcem dwuletniego syna. W przeszłości wielokrotnie zwracał się o pomoc do Kościoła. Tam spotkał się tylko z odrzuceniem i milczeniem – mówi w rozmowie dla kath.ch. Kiedy uświadomił sobie swoja homoseksualność, księża kazali mu szukać uzdrowienia. Albo go ignorowali. Trzy lata temu Koubek skontaktował się z biskupem brneńskim. Opowiedział mu o nadużyciach, których doświadczył jako nastolatek z rąk miejscowego pracownika Kościoła. Biskup był empatyczny, ale nic nie zrobił – mówi Koubek. Kiedy dwa lata temu urodził się syn Koubka, obaj ojcowie chcieli ochrzcić dziecko. Data była już ustalona. Jednak w dniu chrztu ksiądz podczas mszy publicznie potępił parę i zapowiedział, że nie dopuści do chrztu chłopca. Wkrótce potem Koubek, który przez 20 lat był organistą w Velké Bíteš, został wyrzucony z pracy. 

Czeski Kościół chce, aby ludzie tacy jak Koubek milczeli, również w czasie obrad Synodu. Lokalni przedstawiciele Kościoła wzywają policję. W sali konferencyjnej niemiecki biskup Georg Bätzing pyta, gdzie są osoby dotknięte nadużyciami władzy kościoła. Na zewnątrz policja informuje Koubka, że nie ma już wstępu do hotelu konferencyjnego - Fundacja Wiara i Tęcza

Gwiazda High School Musical, Joshua Bassett, odniósł się do komentarzy fanów na temat swojego chrztu w kościele anty-LGBTQ Bethel Church.

Kościół który wmawia homoseksualizm jest chorobą i wspierają „terapii konwersyjnej”. Bassett powiedział, który ujawnił się jako osoba queer w 2021 roku, odpowiedział, że „nie jest świadomy” retoryki kościoła skierowanej przeciwko LGBTQ."

„Odwiedziłem ten kościół i tak się złożyło, że zostałem ochrzczony” – napisał Joshua na Twitterze. Była gwiazda okładki Attitude dodała również: „Moje serce jest dla Chrystusa i tylko dla Chrystusa!” - Attitude Magazine.


Izraelski reporter Yair Sherki z dumą ujawnił, że jest gejem, jednocześnie wyzywająco twierdząc, że nie ma sprzeczności między jego seksualnością a religią.

Ortodoksyjny dziennikarz Channel 12 opublikował w środę (15 lutego) post na Facebooku. "Kocham mężczyzn i kocham Boga". Syn rabina jerozolimskiego, Sherki powiedział, że „trząsł się” podczas pisania posta, ale skończył z ukrywaniem swojego prawdziwego ja.

„Są tacy, którzy sami rozwiązali ten konflikt, mówiąc, że Boga nie ma, inni tłumaczą, że nie ma homoseksualizmu – wiem, że jedno i drugie istnieje”.

Dodał, że choć obawiał się, że matka może go odrzuci za ujawnienie się, nie miał już „siły milczeć.“  „Wiem, że ta prawda, którą się tutaj podzieliłem, zasmuca bliskich mi ludzi, których bardzo kocham” – kontynuował.  „Mam nadzieję, że znajdziesz miejsce w swojej duszy, które pozwoli ci rozmawiać o prawdzie”.

Pomimo jego obaw, większość komentarzy wyrażała miłość i wsparcie dla reportera. Były premier Naftali Bennett pogratulował mu w mediach społecznościowych, mówiąc: „Kocham cię, drogi bracie. I bardzo jestem dumny z ciebie."

Zyskał nawet poparcie członków izraelskiej skrajnie prawicowej partii Otzma Yehudit, po tym jak prawodawca Icchak Wasserlauf zareagował na wiadomość emoji serca. Spotkało się to z potępieniem ze strony kilku zwolenników partii, którzy twierdzili, że „popiera niemoralność” - PinkNews


Jak pisano niedawno [https://bit.ly/3Z3f3ep] Kościół Anglii podjął decyzję o dopuszczeniu błogosławienia par jednopłciowych, podtrzymując jednocześnie zakaz ślubów. Jednak nawet tak zachowawcze stanowisko spowodowało bardzo gwałtowną reakcję konserwatywnych Kościołów Wspólnoty anglikańskiej (Anglican Communion), głównie z Afryki. Kościoły te, zrzeszone w Global South Fellowship of Anglican Churches (GSFA), chcą odsunąć od przewodzenia Wspólnocie anglikańskiej abp. Justina Welby’ego, głowę Kościoła Anglii, którego uważają za głównego orędownika pójścia w – ich zdaniem – kierunku popierania grzechu i „błogosławienia tego, co Bóg potępił”.

Konserwatywne Kościoły globalnego Południa zerwały już wcześniej stosunki z innymi anglikańskimi wspólnotami narodowymi, m.in. z USA, Nowej Zelandii, Brazylii czy Szkocji, z tego samego powodu – ponieważ ich zdaniem udzielając  ślubów parom jednopłciowym, a nawet tylko je błogosławiąc, sprzeniewierzyły się przesłaniu Biblii i zasadom Wspólnoty anglikańskiej. 

Warto zwrócić tu uwagę, że najbardziej homofobiczne Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie znajdziemy w krajach Afryki, gdzie homofobia jest ponurym dziedzictwem czasów europejskiego kolonializmu – tradycyjne i przed kolonialne społeczności kontynentu afrykańskiego zazwyczaj traktowały nieheteronormatywność (tak jak ją dziś rozumiemy) jako normalną część rzeczywistości. Odrzucając wiele pozostałości kolonializmu, kraje te i Kościoły zachowały niestety te najgorsze – homo- i transfobię. Na to nałożyła się intensywna działalność misjonarzy z radykalnie konserwatywnych Kościołów protestanckich i wspólnot o charakterze ewangelikalnym, które stanowczo odrzucają wszystko poza schematem „chłopak + dziewczyna = prawdziwa rodzina”… Dodajmy też, że współcześni chrześcijanie z tych wspólnot i Kościołów wydają się nie widzieć, że dziś traktują osoby LGBT+ tak, jak kiedyś ich samych traktowano – w czasach, gdy Kościoły popierały niewolnictwo, segregację rasową i inna przemoc na tym tle.

Zob. również: „Edwin Chiloba, 25-letni kenijski aktywista LGBT, model i projektant mody, został zamordowany. Jego ciało znaleziono w metalowym pudełku wyrzuconym na skraju drogi na przedmieściach miasta Eldoret, w którym Edwin mieszkał.” - https://bit.ly/3I92K9l - Fundacja Wiara i Tęcza

W Portugalii ujawniono liczbę prawie 5 tys. ofiar księży-pedofilów. Po USA, Irlandii i Francji to kolejny kraj, który przeżywa szok związany z publikacją raportów dot. pedofilii w Kościele. Zdaniem dr. Sebastiana Dudy to dopiero początek. - W ciągu najbliższej dekady osiągniemy punkt krytyczny. Pojawi się nie tyle nowy Kościół, co nowa formuła katolickości. Bo to, co do tej pory było jej fundamentem, jest już nie do utrzymania - mówił w TOK FM teolog. 

39-letni Marcin Lisowski z Kielc niemal co tydzień udziela wiernym Komunii Świętej, chociaż jest inżynierem wsparcia technicznego, a do tego ma żonę i czwórkę dzieci. Może jednak wspierać księży, bo kilka lat temu został tzw. szafarzem nadzwyczajnym. A tych w Polsce bardzo szybko przybywa - onet.pl.

Karani w Danii za nadużycia seksualne wobec nieletnich polscy księża zostali przeniesieni do Polski. Choć władze kościelne wiedzą o ich przestępstwach, nadal są duchownymi. Obaj nie zostali odizolowani od dzieci - frontstory.pl

Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church Tampa


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie w Łodzi 


Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Luteranie w Katowicach


Luteranie w Łodzi 


Codziennik biblijny


Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)


Metropolitan Community Church - Resurrection Houston 


Metropolitan Community Church Washington DC


Metropolitan Community Church of Richmond


Middle Church


Metropolitan Community Church of Windsor


Metropolitan Community Church - Los Angeles


New Life Metropolitan Community Church


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz