niedziela, 7 sierpnia 2022

Słowo Boże na niedziele - Chrześcijańskie wieści Rwanda, Ksiądz Marcela Szumisławska-Bengtsson, James Martin, Anglikanie ...


Kościół w Rwandzie, który akceptuje i sprawia, że czują się osoby LGBT jak w domu.

W Rwandzie co prawda bycie gejem lub lesbijką nie jest nielegalne, ale osoby LGBTQ napotykają codziennie problemy ze strony społeczeństwa. Muszą mierzyć się z powszechną homofobią i dyskryminacją, która jest częścią postkolonialnej kultury. Wielu socjologów i antropologów przekonuje, że homofobia nie jest „inherentnie” afrykańska, że wręcz jest sprzeczna z wartościami wielu plemion i ludów. Została jednak zaszczepiona w Afryce wraz z kulturą europejską i chrześcijaństwem, często tym bardzo radykalnie ewangelikalnym, czytającym Biblię dosłownie.

Jednak jeden z rwandyjskich Kościołów zdecydował się pójść inną ścieżką niż większość chrześcijańskich wspólnot – i szeroko otworzyć swoje drzwi dla społeczności LGBTQ. 

Kościół, zwany Kościołem Bożym w Afryce w Rwandzie, ma swoją siedzibę w stolicy, Kigali. Osoby odrzucone w innych Kościołach i wspólnotach znajdują w nim bezpieczną przestrzeń. Przywódcy Kościoła Bożego jasno formułują wsparcie i otwartość na osoby LGBT+, które są tak samo dziećmi Boga jak osoby heteronormatywne. Niedawne publiczne deklaracje Kościoła Bożego przyciągnęły uwagę mediów i innych Kościołów, które odniosły się krytycznie do takiego przesłania.

Homofobia jest powszechna nie tylko w społecznościach religijnych w Rwandzie, ale także w miejscu pracy. W 2019 roku słynny rwandyjski piosenkarz gospel Albert Nabonibo wstrząsnął całym krajem, kiedy ujawnił się jako gej. W rezultacie Nabonibo stracił pracę i został eksmitowany ze swojego mieszkania.

Około 93% mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej to osoby wierzące – chrześcijanie (63%) lub muzułmanie (30%), co czyni ten region jednym z najbardziej religijnych miejsc świata. Przekonania te kształtują wiele aspektów życia ludzi, w tym ich stosunek do społeczności LGBT+ - Fundacja Wiara i Tęczy


Wywiad z Marcelą Szumisławską-Bengtsson, pierwszą Polką będącą księdzem w Kościele Szwecji.

(...) Istnieje jakieś specjalne błogosławieństwo dla osób nieheteronormatywnych? – Każde nabożeństwo w Kościele Szwecji kończy się błogosławieństwem Aronowym, czyli powszechnym. Kiedy błogosławię, mam na myśli wszystkich, a nie tylko wybranych. Jeśli na sali siedzą geje i lesbijki, to do nich też jest to skierowane.

Homoseksualizm jest grzechem? - Wszystko rozbija się o to, jak odczytujemy to, co jest napisane w Biblii. Sąd nad Sodomą nie jest w żaden sposób połączony z aktami seksualnymi pomiędzy osobami tej samej płci. Dopiero o wiele później historia o Sodomie została skojarzona z grzechem seksualnym. Problemem jest również to, że w tradycji chrześcijańskiej seks związano ściśle z reprodukcją, zaś miłość fizyczna nieprowadząca do reprodukcji została zmarginalizowana. Dla mnie homoseksualizm nie jest grzechem. Gdyby w Ängelholm odbywała się Parada Równości, to wzięłabym w niej udział. Zamówiłam sobie w Polsce plakat z Tęczową Matką Boską, by powiesić go w biurze (...) - Newsweek Polska.


Temat transpłciowości i podejścia do niej w Kościele rzymskokatolickim.

Mimo że oficjalne nauczanie KRK stoi w całkowitej sprzeczności z wiedzą naukową i w zasadzie nie przyjmuje istnienia transpłciowości, praktyka duszpasterska i myśl teologiczna ewoluuje w dobrym kierunku.

Przykład tej pierwszej to działalność amerykańskiej dominkanki Luisy Derouen. Od ponad dwóch dekad posługuje społeczności trans* z głębokim szacunkiem i otwartością. Stara się zmienić podejście cispłciowych katolików, więc oprócz działalności duszpasterskiej prowadzi też pracę edukacyjną. W artykule dla magazynu Outreach pisze między innymi:

„Przez ponad 20 lat, w ramach mojej służby wobec osób transpłciowych, modliłam się, aby osoby te były postrzegane przez innych tak, jak ja je widzę, a co ważniejsze, aby były postrzegane tak, jak widzi je Bóg. [...] Osoby trans, a wielu z nich to ochrzczeni katolicy, są częścią Chrystusa, jak każdy z nas. Jesteśmy odpowiedzialni z nie i mamy przywilej kroczyć z nimi w ich dążeniu do życia prawdą ich życia. Jak często przypomina nam Papież Franciszek, jesteśmy wezwani do towarzyszenia wszystkim, którzy szukają Boga. [...] Wiele osób transpłciowych doświadczyło głębokiej i trwałej dyskryminacji i odrzucenia ze strony Kościoła katolickiego, a mimo to pozostają wierne Kościołowi – który im nie jest wierny. [...] Mogą nas wiele nauczyć o zobowiązaniu do uczciwego życia. Mogą również uczyć nas o wierności Bogu i naszej wspólnocie wiary”.

Czego wg siostry Derouen powinni o osobach transpłciowych dowiedzieć się katolicy cis? Po pierwsze, osoby transpłciowe są tym, kim mówią, że są. Po drugie, tranzycja to podróż duchowa. Po trzecie, katolicy mogą wspierać osoby transpłciowe. Po czwarte, osoby traspłciowe mogą nas, osoby cis, wiele nauczyć. (https://bit.ly/3BK7PTQ) - Fundacja Wiara i Tęcza


Dziś wiadomość o jednym z najważniejszych sojuszników osób LGBT+ w Kościele rzymskokatolickim: jezuita James Martin otrzymał znowu wspierający list od papieża Franciszka.

O. Martin zorganizował kolejne już wydarzenie mające na celu uwrażliwienie na sytuację osób LGBT+ w Kościele rzymskokatolickim – Outreach LGBTQ Catholic Ministry Conference 2022. Materiały jej dotyczące przesłał do Watykanu, i w odpowiedzi otrzymał list od papieża wyrażający (jak zwykle oszczędnie sformułowane) poparcie dla swoich działań duszpasterskich.

„Więcej rzeczy nas łączy niż dzieli”, napisał papież. „Zachęcam do dalszej pracy na rzecz kultury spotkania, która skraca dystans i wzbogaca nas naszymi różnicami, tak jak Jezus, który był blisko wszystkich. […] Kiedy pokonujemy bariery, zdajemy sobie sprawę z tego, że więcej rzeczy nas łączy niż dzieli” - Fundacja Wiara i Tęcza


Konferencją Lambeth zjazd kościoła Anglikańskiego z całego świata debatują miedzy innymi o równości małżeńskiej i czy seks homoseksualizm jest grzechem. 

Aktorka Sandi Toksvig wysłała list do arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego po tym, jak „potwierdził”, że „praktyka homoseksualna jest niezgodna z pismem świętym” - Pink News.

Kobieta z Sydney twierdzi, że spotkała dwie saudyjskie siostry – później znalezione martwe – na początku tego roku na LGBTQ wydarzeniu, podczas którego rozmawiały o prześladowaniach osób LGBTQ+ w Arabii Saudyjskiej -  Q News.

Sandi Toksvig zgodziła się na spotkanie z arcybiskupem Canterbury po tym, jak napisała list otwarty, w którym krytykowała jego niedawne komentarze na temat seksu homoseksualnego - The Huffington Post.

Stosunek Kościoła Anglii do związków osób tej samej płci jest złożony i niepokojący. Teraz duchowni LGBT prowadzą walkę o zmianę i akceptację.


 





Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Liturgii Słowa z Komunią Świętą z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. 


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. Link na stronie YouTube.

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Kościół ewangelicko-augsburski w Katowice


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Codziennik biblijny


Middle Church 

 

Metropolitan Community Church San Diego


Metropolitan Community Church of Washington DC


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 


Pikes Peak Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church of Windsor


Milwaukee Metropolitan Community Church


All God's Children Metropolitan Community Church


New Life Metropolitan Community Church

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz