niedziela, 28 sierpnia 2022

Słowo Boże na niedziele - Proces synodalny, Wiara LGBTQ, Kongres Katolików, plus nabożeństwa



Dobiega końca pierwsza faza Synodu Kościoła Rzymskokatolickiego o synodalności. Proces na poziomie diecezjalnym jest zasadniczo zamknięty, obecnie kończą się prace nad dokumentami synodalnymi na poziomie krajowym. Jednakże niezależnie od tego biegu, wiele środowisk decyduje się na przekazanie swoich wniosków z konsultacji synodalnych bezpośrednio do Watykanu. Robią to w szczególności środowiska obawiające się, że ich głos może nie zostać usłyszany – a nawet może zostać celowo pominięty – podczas opracowywania krajowych syntez synodalnych przez episkopaty.

Do takich środowisk należą również tęczowi katolicy i katoliczki. 

Organizacje członkowskie Rzymskokatolickiej Grupy Roboczej Europejskiego Forum Grup Chrześcijańskich LGBT+ (do której należy również Fundacja Wiara i Tęcza) przygotowali i złożyli w Biurze Synodu w Watykanie oświadczenie, w którym odnieśli się do niektórych tematów synodalnych. W oświadczeniu odniesiono się do takich zagadnień jak wspólnota (widoczność, siła, bezpieczeństwo), udział (dialog), misja i włączenie społeczności LGBT+ w proces synodalny na całym świecie. Całą treść dokumentu znaleźć można tutaj: https://bit.ly/3QLgha8

Z kolei amerykańscy tęczowi katolicy i katoliczki, skupieni wokół organizacji New Ways Ministry, przygotowali oprócz syntezy przesłanej do Watykanu obszerny raport z konsultacji synodalnych, z którym można zapoznać się tu: https://www.newwaysministry.org/synod/synod-report/ 

Warto też dodać, że oficjalne krajowe syntezy synodalne wysłane do Watykanu ze Szwajcarii  (https://bit.ly/3Tbr4Ms) i Irlandii (https://bit.ly/3wo7OSi) Włochy (https://bit.ly/3T72QD3) oraz inny krajów jak Nowa Zelandia czy Australia https://bit.ly/3e1EhHy domagają się poważnych zmian w Kościele w podejściu do różnych grup, w tym społeczności LGBTQ+ i kobiet - Fundacja Wiara i Tęcza.




Dziś polecamy lekturę artykułu Gazety.pl Weekend na temat akcji #outinchurch – zbiorowego wyjścia z szafy niemieckich katolików i katoliczek, osób świeckich i duchownych. 

„Wciąż zadaję sobie pytanie, dlaczego instytucja, która powołuje się na Ewangelię i na miłość bliźniego, odmawia nam prawa do życia. Ileż osób LGBTIQ+ cierpi z tego powodu na depresję, ma problemy z alkoholem lub podejmuje próby samobójcze, jak ja! - mówi ksiądz Bernd Mönkebüscher.

Kontrola seksualności to potężne narzędzie władzy – dodaje Bernd. – Myślę, że Kościół nie chce, b ludzie sami decydowali o swoim życiu. Jens i Bernd przyznają, że trudno żyć w kraju, w którym jedni mogą się cieszyć wolnością i oficjalnie zawierać związki homoseksualne, a inni – ci, którzy pracują dla Kościoła katolickiego – muszą żyć w ukryciu.

W Kościele muszę się usprawiedliwiać, że jestem gejem. A w środowisku LGBTIQ+ wyjaśniać, dlaczego wciąż tkwię w tak opresyjnej instytucji. Wielu moich homoseksualnych przyjaciół już dawno zerwało z nią wszelkie więzi. Ale ja, tak jak wszyscy, którzy wzięli udział w akcji #outinchurch, jestem z Kościołem i z katolicką wiarą mocno związany. Odpowiadam im więc, że Kościół to także mój dom i mam prawo w nim być. Tłumaczę też, że przynależę do niego jak do rodziny i nie mogę się z niej ot tak wypisać, jak z klubu sportowego (...)”

Całość na gazeta.pl O akcji pisaliśmy na naszym profilu już w momencie, kiedy ją ogłoszono https://bit.ly/3PpJeqM – a wraz z nią premierę filmu „Wie Gott uns schuf” - https://bit.ly/3AkstYv

Warto dodać, że film zdobył w tym roku główną nagrodę dla  mediów katolickich przyznawaną przez Konferencję Episkopatu Niemiec. (https://bit.ly/3CKx8Gf)



Zaproszenie do wzięcia udziału w naszym Forum 'OBECNI W KOSCIELE'! Jeśli chcesz mieć wpływ na bieg wydarzeń w Kościele, to spotkajmy się w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w dniach 22-23 października 2022. Liczba miejsc ograniczona, więc nie zwlekaj! Link do informacji i rejestracji: https://kongreskk.pl/forum/




Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Liturgii Słowa z Komunią Świętą z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. 


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. Link na stronie YouTube.

Dominikanie Wrocławscy 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Kościół ewangelicko-augsburski w Katowice


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Codziennik biblijny


Middle Church 

 

Metropolitan Community Church of Washington DC


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 


Pikes Peak Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church of Windsor


Milwaukee Metropolitan Community Church


All God's Children Metropolitan Community Church


New Life Metropolitan Community Church


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz