piątek, 19 sierpnia 2022

Korony Równości 2022 – znamy nominacje. Czas głosować!

 

Znamy osoby nominowane do Koron Równości 2022 – nagród uznawanych za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Polsce, jakie można otrzymać w wyniku działalności na rzecz społeczności LGBT+. Wśród osób nominowanych w tym roku znajdują i się m.in. dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń, finalistka programu Top Model Julia Sobczyńska, założona przez Anję Rubik Fundacja SEXED.PL  czy najpopularniejszy trener w kraju Daniel Qczaj. Głosować można już teraz na stronie www.koronyrownosci.pl. O tym, kto zwycięży w tegorocznym plebiscycie dowiemy się 8 września podczas uroczystej gali KPH.

Celem organizowanego przez KPH już po raz czwarty plebiscytu Korony Równości jest wyróżnienie osób, które przez ostatnie 12 miesięcy w sposób szczególny angażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+. Szansę na zwycięstwo ma 6 z 18 osób nominowanych osób i grup w następujących kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo, Media oraz Ludzie Internetu. O tym, kto znajdzie się w zwycięskiej szóstce zadecydują osoby biorące udział w internetowym głosowaniu. Głosować można do 5 września na stronie www.koronyrownosci.pl. Wyniki ogłoszone zostaną trzy dni później –  8 września na ceremoniii rozdania nagród.  Tym, co wyróżnia Korony Równości jest fakt, że o wygranej może zadecydować każdy. I to od momentu zgłaszania nominacji po udział w głosowaniu. W ten sposób wartość plebiscytu, jak i samej statuetki znacząco wzrasta – osoba, która ją otrzyma wie, że za decyzją o wygranej stoją setki osób  – wyjaśnia Slava Melnyk, dyrektor KPH.  

Do kogo trafią Korony?

Z osób nominowanych przez internautki i internautów, kapituła konkursowa, w skład której weszły zeszłoroczne laureatki, czyli Janina Bąk i Maja Heban, osoby współprzewodniczące zarządu KPH – Urszula Jakubowska i Anna Maria Szymkowiak  oraz dyrektor zarządzający KPH Slava Melnyk, wytypowała 18 osób i grup.

1/ Zaangażowanie Społeczne 

W kategorii Zaangażowanie Społeczne wśród nominowanych osób znaleźli się:  współautor pierwszej książki w pełni poświęconej tematyce parasola bi+ w Europie Środkowo-Wschodniej “Kropka nad Bi”, działacz Lambdy Warszawa – Miłosz Przepiórkowski, angażująca się w liczne kampanie społeczne finalistka programu “Top Model”, która na antenie TVN oświadczyła się swojej narzeczonej później pozując wspólnie z nią na okładce magazynu Vogue Polska – Julia Sobczyńska oraz Kazik Strzelec – działacz Marszu Równości w Lublinie i Fundacji Wiara i Tęcza, bohater swojej małej ojczyzny – gminy Niedrzwica Duża, w której walczy o odwołanie przez lokalne władze uchwały anty-LGBT. 

2/ Równe Traktowanie 

Równe Traktowanie to kategoria, w której nagradzane są osoby i grupy szczególnie zaangażowane w walkę o zmiany na rzecz osób LGBT+ w instytucjach publicznych. O Koronę Równości 2022 w tej kategorii ścigać się będzie Instytut Równości – organizacja działająca na terenie województwa lubuskiego, w wyniku działalności której, chodnik przed Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze został pomalowany na tęczowo. Szansę na zwycięstwo w tej kategorii ma również założona przez Anję Rubik Fundacja SEXED.PL, która odpowiadając na brak edukacji seksualnej w szkołach prezentuje seks i seksualność w sposób pozytywny podkreślając takie wartości jak inkluzywność, równość i szacunek. Wśród nominowanych znalazła się też  Fundacja Wiara i Tęcza, która  od lat walczy o równe traktowanie osób LGBT+ w Kościele.

3/ Życie Polityczne

Wśród osób ze świata polityki, które w 2022 roku najaktywniej walczyły o prawa osób LGBT+ na poziomie lokalnym, krajowym bądź europejskim nominowano Monikę Chabior – zastępczynię prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, która poza wdrażaniem modelu równego traktowania odpowiada za program edukacji seksualnej dla młodzieży “Zdrowe Love”. Szansę na statuetkę ma również nominowany drugi rok z rzędu Krzysztof Śmiszek, którego doceniono za wieloletnie zaangażowanie na rzecz osób LGBT+, najpierw w roli  działacza społeczny, a teraz  polityka Nowej Lewicy. W tym roku Śmiszek złożył do sejmu m.in. projekt ustawy antydyskryminacyjnej zakazujący m.i. dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową. Głos będzie można oddać również na współprzewodniczącą Nowej Lewicy w Warszawie i członkinię Parlamentarnego Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+ Annę Marię Żukowską, która otwarcie mówi o swojej biseksualności zwiększając widoczność osób LGBT+ w świecie polityki.

4/ Prawo

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA), radca prawny Jakub Turski oraz stowarzyszenie Tolerado – to oni/one zostali/ły nominowani/e do Korony Rówości 2022 w kategorii Prawo. PTPA to stowarzyszenie prawniczek i prawników, które od 15 lat reprezentuje osoby LGBT+ przed sądami w precedensowych sprawach dyskryminacyjnych. Na swoim koncie ma m.in. wygraną w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Po raz drugi do Korony Równości nominowano radcę prawnego Jakuba Turskiego, któremu społeczność LGBT+ zawdzięcza m.in. wygraną z TVP w sprawie homofobicznego materiału “Inwazja”. Szansę na nagrodę ma również stowarzyszenie Tolerado z Trójmiasta, które skutecznie walczy z homo- i transfobią przed lokalnymi sądami m.in. w sprawie tzw. homofobusa i ataku na piknik tęczowych rodzin. 

5/ Media

Pierwszy raz w historii plebiscytu w kategorii media nominowano osoby reprezentujące jedną redakcję, czyli TVN24. Tegoroczna statuetka ma szansę trafić w ręce Piotra Jaconia – gospodarza programu “Bez polityki”, w którym gości m.in. osoby LGBT+, autora dwóch  głośnych reportaży poświęconych sytuacji osób transpłciowych i ich rodzin, autora książki “My, trans” z którą zjeździł co najmniej pół Polski, a prywatnie ojca transpłciowej córki. Kolejna osoba nominowana w tej kategorii to Justyna Suchecka – dziennikarka i autorka książek „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” i „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”, która od wielu lat publicznie wspiera osoby LGBT+ m.in. w kontekście edukacji szkolnej. Wygrać może też Marta Warchoł – dziennikarka, która publicznie opowiedziała o swoim związku z  producentką “Faktów” Iwoną Widomską, zwiększając tym samym widoczność osób LGBT+ w środowisku medialnym.

6/ Ludzie Internetu 

Daniel Qczaj, Mariusz Kozak i Kacper Potępski – ta trójka będzie rywalizować o Koronę Równości w kategorii Ludzie Internetu.  Qczaja doceniono za to, że po głośnym coming outcie nie wrócił do szafy i aktywnie działa na rzecz akceptacji osób LGBT+, zabierając głos w sprawach dot. społeczności, jak i pokazując swoją codzienność z partnerem. “Trener rzyci” działa również poza Internetem – Qczaj był oskarżycielem posiłkowym w sprawie o zniesławienie przeciwko Kai Godek. Mariusz Kozak to kolejna w tym roku osoba nominowana po raz drugi do Korony Równości. Mariusza tym razem doceniono m.in. za serię TikToków o milionowych zasięgach “Czy to prawda, że…?”. , w których znane i nieznane osoby odpowiadały na pytania dot. społeczności LGBT+.  Ostatnim wśród nominowanych w kategorii Ludzie Internetu jest Kacper Potępski – transpłciowy aktywista, który z zaangażowaniem i odwagą dzieli się doświadczeniem tranzycji i codziennością po korekcie płci. Edukuje nie tylko nt. tożsamości płciowej, ale również zdrowia psychicznego. Oprócz aktywnej działalności w social mediach, udziela indywidualnego wsparcia transpłciowej młodzieży i bierze udział w kampaniach społecznych, w tym m.in. Na Wyciągnięcie Ręki oraz #JestemPrzeciwTransfobii. 

Głosuj!

W celu oddania głosu w plebiscycie Korony Równości należy wejść na stronę www.koronyrownosci.pl kliknąć na wybrane przez siebie osoby lub grupy i wysłać swoje głosy. Głosowanie trwa do 6 września do godz. 23:59. O tym, kto zwycięży w tegorocznym plebiscycie dowiemy się 8 września podczas uroczystej gali KPH.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz