Słowo Boże na niedziele - Papież Franciszek, Anglikanie, Out in Church, Pielgrzymka do Rzymu, Kościół Szwecji
Według oficjalnej gazety watykańskiej „Osservatore Romano” papież Franciszek przyjął podczas audiencji generalnej w środę kilka osób transpłciowych. Było to czwarte spotkanie głowy Kościoła rzymskokatolickiego z członkami społeczności trans* od kwietnia, donosi pismo. Spotkanie zostało zorganizowane przez siostrę Geneviève Jeanningros i ks. Andreę Conocchię, którzy wspólnie wspierają społeczność osób trans* w rzymskiej dzielnicy Torvaianica. Wiele osób należących do tej grupy doświadcza trudności zdrowotnych i finansowych w związku z pandemią i kryzysem gospodarczym, i OR donosi, że papież niejednokrotnie udzielał takim wspólnotom wsparcia.
Franciszek spotkał się już z osobami trans* 27 kwietnia, 22 czerwca i 3 sierpnia, według Associated Press. „Nikt nie powinien spotykać się z niesprawiedliwością ani zostać wyrzuconym, każdy ma godność bycia dzieckiem Bożym” – powiedziała L'Osservatore Romano siostra Jeanningros. Dodała, że spotkanie przyniosło nadzieję osobom transpłciowym, które uczestniczyły w nim.
Trzeba jednak pamiętać, że w przeszłości i obecnie Kościół często zwraca się przeciwko osobom trans*, zarówno poprzez wypowiedzi swoich przedstawicieli (w tym samego Franciszka w 2017 r., czy niemieckiego kardynała Gerharda Ludwiga Müllera, który określił akceptację osób trans jako „przestępstwo przeciwko dzieciom”), jak i poprzez odmowę uznania naukowego podejścia do transpłciowości i szerzej tożsamości płciowej, nieuznawanie tranzycji i zmiany danych w dokumentach czy zakaz udzielania sakramentu małżeństwa i kapłaństwa osobom po uzgodnieniu płci - Fundacja Wiara i Tęcza.
Wieści z Kościoła anglikańskiego – ostatnia Konferencja Lambeth pokazuje, że podziały w tej globalnej wspólnocie w temacie podejścia do osób LGBT+ są poważne.
Organizowana co 10 lat Konferencja Lambeth jest najważniejszym spotkaniem wszystkich biskupów Wspólnoty Anglikańskiej, organizowanym co ok. dekadę. Podczas tegorocznej, 15. z kolei, jednym z poruszanych tematów był stosunek do wyświęcania osób homoseksualnych oraz kobiet na biskupów oraz do błogosławienia małżeństw jednopłciowych. Głęboka niezgoda w tym obszarze spowodowała, że nie doszło do zwołania Konferencji w jej oryginalnym planowanym terminie, w 2018 r.
Zorganizowane ostatecznie w tym roku spotkanie pokazało, że podział jest nadal bardzo poważny.
Arcybiskup Canterbury Justin Welby, głowa Wspólnoty Anglikańskiej, zadeklarował swoje poparcie dla rezolucji z 1998 r., która głosiła, że związki osób tej samej płci są „niezgodne z Pismem”. Jego deklaracja była odpowiedzią na wniosek części biskupów o formalne podtrzymanie tejże rezolucji, „potwierdzającej że małżeństwo zawierane jest między kobietą a mężczyzną”. Wniosek został jednakże gwałtownie oprotestowany przez przedstawicieli kościołów z Zachodniej Europy i USA, i finalna rezolucja wskazuje, że we Wspólnocie Anglikańskiej istnieje poważny rozłam w tym temacie.
Zwracając się do biskupów, Welby zwrócił uwagę, że „dla znaczącej większości konserwatywnych anglikanów kwestionowanie nauczania biblijnego jest niewyobrażalne”. Jego zdaniem „w wielu krajach naraziłoby to Kościół na szyderstwo, pogardę, a nawet ataki. Dla wielu Kościołów zmiana tradycyjnego nauczania podważałaby samo ich istnienie”.
Jednocześnie abp. Welby zadeklarował, że wobec Kościołów narodowych, które będą błogosławić małżeństwa jednopłciowe, nie zostaną wyciągnięte konsekwencje. Z pewnością będą to wspólnoty w Szkocji, Walii, USA, Kanadzie, Nowej Zelandii, a nawet Brazylii i Meksyku. Z kolei kościoły w Azji i Afryce są zasadniczo negatywnie nastawione do społeczności LGBT+ - Fundacja Wiara i Tęcza.
Podczas zakończenia Miesiąca Dumy, Kościół Katolicki św. Pawła w Lexington, Kentucky zorganizował „Nabożeństwo pokuty i przeprosin dla społeczności LGBTQ+” z powodu, w jak kościół prześladował społeczność LGBT. Nabożeństwo z udziałem JR Zerkowskiego, który prowadzi posługę LGBTQ+ w diecezji Lexington, oraz refleksję księdza kościoła, ks. Richarda Watsona. Przywódcy innych kościołów chrześcijańskich w okolicy pochwalili tę nabożeństwo - WKYT.
Nagroda Katolickich Mediów 2022 przyznawana miedzy innymi przez Niemiecki Episkopat trafiła tym roku do twórców filmu dokumentalnego „Wie Gott uns schuf” (Takimi, jakimi stworzył nas Bóg”). Niemieckiego kanału publicznego ARD, dokument dowarzyła kampania „Out in Church”, dotyczące sprzeciwu obowiązującej doktrynie Kościoła katolickiego dotyczącej osób LGBTQ. (NDR)
Pielgrzymka do Rzymu - Poniedziałek, 22 sierpnia, od 18:55 na BBC Earth. "Nie ma znaczenia, kim jesteś i jak żyjesz - nie tracisz swojej godności" - powiedział papież do Stephena Amosa, brytyjskiego komika i celebryty.
Amos wziął udział w brytyjskim programie rozrywkowym pt. "Pilgrimage" (pol. Pielgrzymka), który miał na celu odtworzenie średniowiecznej tradycji pielgrzymowania z Canterbury w Anglii do Rzymu. W ciągu 15 dni uczestnicy programu musieli przejść ponad 1000 kilometrów z granicy szwajcarsko-włoskiej do Watykanu.
Po drodze odwiedzili starożytne kościoły, siostry franciszkanki i cieszyli się pięknem włoskiej natury. Po dotarciu na plac św. Piotra zostali przyjęci przez papieża na prywatnej audiencji. To w jej czasie - w całości nagranej przez kamery - Stephen Amos powiedział Franciszkowi, że poszedł na pielgrzymkę jako osoba niereligijna: "Wyruszyłem, szukając odpowiedzi i wiary. Ale jako gej nie czuję się akceptowany".
Papież Franciszek odpowiedział Amosowi: "Nie jest dobrze przywiązywać większe znaczenie do przymiotnika "homoseksualny" niż do rzeczownika "osoba". Wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy godność. Nie ma znaczenia, kim jesteś i jak żyjesz - nie tracisz [przez to] swojej godności".
Ku zdziwieniu wielu osób papież skrytykował również osoby wykluczające osoby homoseksualne, używając ostrego określenia: "Są ludzie, którzy wolą wybierać bądź wykluczać ludzi z powodu przymiotnika. Oni nie mają ludzkiego serca".
Śmierć Jezusa była wyrazem nieskończonej miłości dla wszystkich ludzi, również dla osób LGBT - (...) - Deon.pl
Dziś polecamy tekst Oko Press na temat Stockholm Pride: „Była też silna reprezentacja Kościoła Szwecji, część jej uczestników jechała ciężarówką ozdobioną krzyżem w kolorach tęczy, a pastorzy i pastorki poza koloratkami mieli też tęczowe elementy stroju. Warto dodać, że udział Kościoła Szwecji w Stockholm Pride sięgnął znacznie dalej niż tylko pokazanie się na paradzie. Zwłaszcza, że Pride Stockholm to nie tylko tęczowy przemarsz przez miasto, ale tygodniowy festiwal LGBTQ, którego parada jest kulminacją.
[...] Udział Kościoła Szwecji w Pride jest o tyle ciekawy i ważny, że to jeden z nowocześniejszych kościołów chrześcijańskich, któremu udało się skutecznie rozprawić z religijną homofobią.
Biskup Eva Brunne, która sama jest otwarcie lesbijką, wyjaśniła mi kiedyś, jak było to możliwe od strony teologicznej: „Uważnie studiowaliśmy Biblię i uznaliśmy, że nie mówi ona nic o tym, co dzisiaj nazywamy homoseksualizmem – o wzajemnej relacji między dorosłymi osobami. W Biblii jest mowa o dość powszechnym w starożytnej Grecji zjawisku polegającym na tym, że mężczyźni przed ślubem z kobietą miewali związki z młodymi chłopcami. Było to w pełni akceptowane w tamtej kulturze, ale Biblia to potępiała, uznając za zabawę własną seksualnością.
Jednak dziś, mówiąc w Kościele o parach jednej płci, mamy na myśli dorosłych ludzi, którzy się kochają i decydują, że chcą razem żyć. O tym Biblia nic nie mówi” - Oko Press.
Katedra Hope od 16:00
Metropolitan Community Church of Toronto
Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu
Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie
Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie
Liturgii Słowa z Komunią Świętą z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. Transmisja Liturgii Eucharystii z udzieleniem sakramentu święceń diakonatu z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.
Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. Link na stronie YouTube.
Dominikanie Łódzcy
Dominikanie Wrocławscy
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie
Kościół ewangelicko-augsburski w Katowice
Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
Codziennik biblijny
Middle Church
Metropolitan Community Church of Washington DC
Metropolitan Community Church of Richmond
Metropolitan Community Church Tampa
Metropolitan Community Church w Hendersonville, Karolina Północna
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz