Marsz Równości przeszedł ulicami Wrocławia. To okazja dla osób LGBT+ i sojuszników do zamanifestowania swojej obecności, że istniejemy pokazać Polska może być inna.
To już 14. Marsz Równości ponowny pod patronatem Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, który od kilku lat obejmuje marsz honorowym patronatem oraz Komisji Europejskiej w Polsce. Tegoroczne hasło to "Duma bez uprzedzeń".
Postulaty organizatorów 14. Wrocławskiego Marszu Równości "Żądamy natychmiastowego zaprzestania propagandy nienawiści w przestrzeni publicznej" - to jeden z postulatów organizatorów. Inne to między innymi: nowelizacja kodeksu karnego i dopisanie homofobii, transfobii i mowy nienawiści wobec osób LGBT+ jako przesłanek dyskryminacji; rezygnacja z procedowania ustaw, które "tworzone są tylko po to, by utrudnić życie osobom, które szukają swojego szczęścia w Polsce i poza jej granicami" oraz azyl dla uchodźców i uchodźczyń, otwarcie granic dla osób, które "ratując własne życie uciekają ze swoich krajów" - TVN24
Około godz. 15 wokół estrady przy Narodowym Forum Muzyki było kilka tysięcy osób. Najwięcej było ludzi młodych, nastolatków, ludzi w wieku studenckim. Byli także seniorzy, rodziny z dziećmi. W tłumie można było dostrzec twarze posłów, aktorów, muzyków, artystów - plastyków. Była także spora grupa pracowników jednej z korporacji mającej filię we Wrocławiu w firmowych koszulkach.
Wrocławski Marsz Równości jest świętem społeczności osób LGBT+ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, interpłciowych, osób o tożsamościach niebinarnych i queer) oraz miejscem, gdzie osoby sojusznicze, nasi przyjaciele i przyjaciółki okazują wsparcie. Marszem Równości pokazujemy, że jesteśmy u siebie. To miasto, region, kraj jest naszym domem, domem osób LGBT+. Marsz Równości to radosna demonstracja, manifestacja naszych postulatów, pokojowe zgromadzenie dla wszystkich osób, którym bliskie jest dbanie o prawa człowieka. I jak mówi nasza rzeczniczka prasowa - Ania Kubiak, Marsz Równości to miejsce na miłość: „Kochać wszystkich, nikogo nie oszczędzać”. Piotr Buśko, rzecznik prasowy Kultury Równości - wroclaw.pl.
Krzysztof Śmiszek przemówienie podczas zakończenia wrocławskiego marszu równości
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz