poniedziałek, 27 czerwca 2022

Parada Równości 2022



Ulicami Warszawy przeszła Parada Równości. W tym roku miała wyjątkową formę warszawsko-kijowskiego marszu, bo połączyła się ukraińskim KyivPride. Pokonanie kilkukilometrowej trasy umilało kilkadziesiąt tęczowych, muzycznych platform. - Widać tu całe rodziny, przychodzą geje i lesbijki z rodzicami, z braćmi, siostrami - mówił działacz LGBT i prawnik Krystian Legierski. Dodał, że teraz parada to "całorodzinna celebracja". W wydarzeniu wzięli udział także międzynarodowi goście, w tym unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli.

Na poprzedzającej wydarzenie konferencji Lenny Emson z KyivPride zapowiadał, że weźmie w nim udział około 300 osób z ukraińskich organizacji wspierających osoby LGBT+. Podkreślił, że Ukraińcy są wdzięczni Polakom, że współorganizują ten marsz.


- Nie będzie praw osób LGBT, jeżeli nie będzie wolnej Ukrainy - mówił Emson. Dodał, że bolesne jest to, że nie mogą iść w marszu w Kijowie, ponieważ prawo - ze względu na obecną sytuację w Ukrainie zmagającej się z rosyjską inwazją - nie pozwala maszerować. Z kolei Paulina Piechna-Więckiewicz z Fundacji Wolontariat Równości mówiła, że dzisiaj wszyscy jesteśmy solidarni z Ukraińcami. Oceniła też, że móc wspólnie organizować marsz równości z KyivPride "to zaszczyt".


Do zgromadzonych przed PKiN przemawiał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który objął wydarzenie swoim patronatem. Parada będzie niezwykła, bo pójdzie z nami Marsz Równości z Kijowa. Witamy naszych przyjaciół z Kijowa - powiedział. - Bardzo się cieszę, że będziemy mogli iść razem, żeby przede wszystkim dać świadectwo, że jest olbrzymia większość Polek i Polaków, którzy mają otwarte głowy, którzy są tolerancyjni, europejscy - dodał Trzaskowski - TVN24


'

5

 

Lewica przed warszawską Paradą Równości


 Wojciech Karpieszuk i Arkadiusz Gruszczyński z "Gazety Stołecznej" goszczą w 8:10 i rozmawiają ze sobą o tym, jak zmieniły się w ostatnich latach parady równości, dlaczego warto na nie chodzić, co się przez nie manifestuje. Zaprosili także do rozmowy Dominika Kuca, działacza społecznego na rzecz równości i praw człowieka, który jest także Twórcą Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. 



Linus Lewandowski, na konferencji przed Paradą Równości, zachęcał do głosowania na projekt 1809. Roztęczamy Warszawę.


Jak co roku, od 2010, bp Szymon Niemiec odprawia mszę za osoby uczestniczące w Paradzie Równości. W tym roku, podobnie jak w dwóch ostatnich z powodu bezpieczeństwa - w swojej kaplicy prywatnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz