niedziela, 5 czerwca 2022

Marsz Równości w Zielonej Górze. Gościem honorowym unijna komisarz i I Marszu Równości w Sanoku


Ulicami Zielonej Góry przeszedł w sobotę V Marsz Równości. W trakcie wydarzenia odsłonięto instalację - tęczowy chodnik na skwerze przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Jak informuje urząd, w marszu wzięło udział kilka tysięcy osób.

 - Właśnie minął setny dzień wojny w Ukrainie. Ten marsz jest nie tylko dla osób nieheteronormatywnych, ale również dla osób uchodźczych. Pamiętajmy o tym, żeby się wspierać, pamiętajmy też o osobach uchodźczych. Nie chodzi tylko o społeczność ukraińską, ale i o wszystkie osoby uchodźcze, które w tym momencie umierają w lesie - mówił Kacper Kubiak, prezes Instytutu Równości, stowarzyszenia, które organizowało wydarzenie.


 - Chcemy, aby Wasze prawa były uznane. Jesteśmy dumni z tego, że możemy dziś uczcić różnorodność. Jesteśmy także dumni z tego, że wyraźnie i głośno można mówić o tym, że w społeczeństwie nie ma miejsca na dyskryminację i nienawiść. Unia Europejska wypracowała pierwszą strategię na rzecz równości osób LGBTIQ. Teraz działamy na rzecz tego, by ta strategia znalazła odzwierciedlenie w prawie każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej - mówiła unijna komisarz Helena Dalli.

 Samorząd województwa lubuskiego dba o dobro wszystkich obywateli i obywatelek. To dla nas oczywistość. To my stoimy na straży prawa. Stoimy na straży prawa i polskiego, i unijnego. Artykuł 32, pkt. 2 polskiej Konstytucji: Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.


Artykuł 47: Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Przestrzegamy zapisów, do których przestrzegania Polska się zobowiązała.

To choćby Artykuł 2 Traktatu Europejskiego, który mówi o wartościach, na których opiera się wspólnota: poszanowania godności osoby ludzkiej; wolności, demokracji, równości, państwa prawnego; poszanowania praw człowieka, w tym osób należących do mniejszości.


W Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej Artykuł 21 - w rozdziale „Równość” – zakazuje jednoznacznie i bezdyskusyjnie dyskryminacji m.in. ze względu na orientację seksualną:

Zakazana jest wszelka dyskryminacja w szczególności ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.


Zarząd Województwa Lubuskiego w sierpniu 2020 r. przyjął Apel w sprawie równego traktowania, tolerancji i niedyskryminacji. Podkreślamy w nim, że wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi. Szacunek, tolerancja i poszanowanie godności drugiego człowieka to wartości, które powinny towarzyszyć każdemu z nas – na każdym etapie życia i w każdej sytuacji. Nikt nie zasługuje na to, aby stać się obiektem przejawu agresji lub nietolerancji ze względu na płeć rasę, pochodzenie etniczne wyznanie, światopogląd lub orientację seksualną. Wszyscy jesteśmy równi i w równym stopniu zasługujemy na szacunek, zgodnie z wartościami polskiej Konstytucji i zasadami, na których opiera się Unia Europejska.


Dlatego w odniesieniu do słów wypowiedzianych w czwartek 2 czerwca przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego przez wicewojewodę lubuską Olimpię Tomczyk-Iwko i posła Janusza Kowalskiego mówimy: Nie ma zgody na dyskryminację Lubuszan!

Niestety, to bardzo smutne, że są w naszym najbardziej otwartym i tolerancyjnym regionie ludzie, którym nie podobają się kolory tęczy, nie akceptują europejskich wartości, cywilizacji zachodu – podkreśla marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
  

 I Marszu Równości w Sanoku - marsz przeszedł pod hasłem: ,,Czyńmy miłość, a nie wojnę.". Uczestniczyło miedzy innymi My Rodzice, członkowie z Lewicy, radna powiatu Marzena Marczak- Dziurawiec, Łukasz Woźniczak, wiceburmistrz Leska. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz