Ostatnio przypominałyśmy, że już 17 samorządów uchyliło bądź zmodyfikowało uchwały dyskryminujące osoby LGBT+, m.in. pod naciskiem finansowym ze strony Komisji Europejskiej.
Dzisiaj donosimy, że jesteśmy też coraz bliżej zwycięstwa w prawnej walce z uchwałami.
Pod koniec zeszłego tygodnia Naczelny Sąd Administracyjny pozytywnie rozpatrzył kolejną skargę kasacyjną RPO w tych sprawach. Wyjaśniamy co to znaczy i przypominamy o co w tych sprawach chodzi.
W 2020 RPO Adam Bodnar zaskarżył do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych 9 wybranych uchwał “anty-LGBT”. W 4 sprawach uchwały zostały uznane za dyskryminujące, sprzeczne z prawem i uchylone. W 5 pozostałych sądy uznały, że te uchwały są tylko nie wiążącymi deklaracjami samorządów i nie podlegają kontroli sądowej.
Wszystkie 9 spraw przeniosło się na następny szczebel - do Naczelnego Sądu Administracyjnego. RPO złożył skargi kasacyjne od tych postanowień, które uznały skargi za niedopuszczalne, a samorządy, Prokurator i Ordo Iuris od tych wyroków, które uchwały uchyliły.
W zeszłym tygodniu NSA rozpatrzył 5-tą i ostatnią z tych spraw, w których WSA uznały wcześniej, że uchwały to tylko deklaracje. We wszystkich pięciu uwzględnił skargi kasacyjne RPO i przekazał sprawy do ponownego rozpoznania.
Dlaczego to takie istotne? Ponieważ NSA ostatecznie rozstrzygnął jakiekolwiek wątpliwości czy uchwały mogą być kontrolowane przez sądy administracyjne pod kątem zgodności z prawem. We wszystkich 5 sprawach WSA muszą teraz zbadać, czy uchwały naruszają zakaz dyskryminacji i inne przepisy (czego wcześniej uniknęły, stwierdzając z góry, że w ogóle nie mogą tego rozpatrywać).
Każdy sąd, który wcześniej dotarł do tego etapu (czyli nie odrzucił skargi ze względów formalnych) uznawał, że uchwały są sprzeczne z prawem: bo tak naprawdę trudno twierdzić inaczej. Dlatego argumenty formalne były bardzo silną bronią “drugiej strony” – której właśnie została pozbawiona!
Pinksixty News wiadomości LGBT - Brutalny atak przez kilka godzin bito i upokarzano osobę interpłciową dodatkowo wszystko oprawcy nagrywali w Jaunde w Kamerunie. Ofiara trafiła do szpitala po tym, jak doznała wielu krwiaków na całym ciele. Jej obrażenia są tak poważne, mówią lekarze, że musi być monitorowana przez 15 do 18 dni.
The Brit Awards - nagrody muzyczne brytyjskie nie ma już kategorii męskie i żeńskie według płci po skarga, że artyści, którzy identyfikują się jako nie-binarne, jak np Sam Smith, są wykluczone z nagród.
W tym roku, podobnie jak w poprzednich dwóch latach, Norway Postal Service - Norweska poczta prezentuje nowy wspaniały film bożonarodzeniowy. Pomysł na kampanię wywodzi tym roku, z okazji, że w 2022 mija 50 lat, odkąd bycie gejem w Norwegii nie jest przestępstwem – że można kochać, kogo się chce.
Queer News Tonight
Odebranie politykom walki z pandemią i powierzenie jej ekspertom, prowadzenie rzetelnych statystyk i celowane środki bezpieczeństwa w obliczu setek śmierci dziennie na COVID–19 – to recepta dr. Pawła Grzesiowskiego na zduszenie IV fali koronawirusa. Immunolog i pediatra w podcaście poliTYka Anny Dryjańskiej odpowiadał na pytania czytelniczek i czytelników naTemat.
Szpital tymczasowy na MTP zapełnia się w błyskawicznym tempie. Błyskawicznie potrzebne są też ręce do pracy. Bo choć maksymalnie placówka może powiększyć się do sześciuset łóżek, ktoś musi je obsłużyć. A to nie takie proste.
"To akt solidarności z osobami tkwiącymi od tygodni lub miesięcy w śmiertelnej pułapce między Polską, a Białorusią" - tłumaczyli ideę sobotniego Marszu Troski o Oszukanych #granicaCzłowieczeństwa organizatorzy. W sobotę przeszli przez centrum Warszawy z srebrno-złotymi foliami, symbolizującymi pomoc potrzebującym - TVN24
Democracy Now!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz