Wiadomości LGBT z ostatniego tygodnia: Taniec z gwiazdami, Liechtenstein, Josh Cavallo, Robbie Rogers, Vincenzo Spadafora, Religia, Elaine Romagnoli, Transpłciowość, Brothers Osborne, Szczepimy się, Homofobia, Prasa LGBTQ, Mont Blanc, Simpsonowie ...
W Liechtensteinie powraca temat równości małżeńskiej! Podczas niedawnego posiedzenia parlamentu poruszono kwestię małżeństw dla wszystkich osób - nie tylko tych w parach różnopłciowych. Wygląda na to, że większość partii politycznych gotowa jest by podążyć śladami swoich szwajcarskich czy austriackich sąsiadów.
Obecnie sytuacja par osób tej samej płci w Liechtensteinie pozostawia jeszcze trochę do życzenia - państwo od ponad dziesięciu lat dopuszcza rejestrowane związki partnerskie, jednak nie jest to rozwiązanie idealne.
Co ciekawe, inaczej niż w przypadku polskiej debaty politycznej wokół równości małżeńskiej, prawicowa partia Demokraci Liechtenstein nie sprzeciwia się zupełnie takiej ustawie w przyszłości. Głównym argumentem za wstrzymaniem się od decyzji jest... zachowanie autonomii od wpływu Szwajcarii! Oczywiście sytuacja może się wciąż jeszcze zmienić, ale mamy nadzieję że sprzyjające nastroje utrzymają się, a ewentualna ustawa zdobędzie powszechne poparcie - w tym Księcia Liechtensteinu - Miłość Nie Wyklucza.
Inną decyzję podjęto w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii, Libanu i Egiptu – w tych krajach zostanie wydana wersja „Eternals”, z której znikną wszelakie sceny intymne – zarówno homo-, jak i heteroseksualne. Jolie to kolejna z osób, którą frustrują podobne decyzje.
Wśród innych rodzin jest inna para osób tej samej płci. Vancouver reprezentuje Tasha Tilberg i jej partnerka Laura Wilson. Tilberg jest rolniczką i artystką, podczas gdy Wilson jest kierowniczką należącym do społeczności kinem The Patricia. Ich dzieci to Bowie, Gray i Harkett, którzy również pojawiają się w kampanii. Film pozornie został nakręcony na ich farmie.
Ks. Richard Prendergast z parafii św. Gertrudy w Chicago napisał w National Catholic Reporter, że kiedy pandemia zmieniła wszystko w marcu 2020 r., „członkowie społeczności LGBTQ+ odpowiedzieli na wezwanie o pomoc”.
Prendergast ogólnie chwali, ponieważ umożliwili kontynuację liturgii i działalności, ale konkretniej ksiądz pisze w jednym punkcie: „Jedynym powodem, dla którego mieliśmy wystarczającą liczbę ochotników do protokołów COVID, było przede wszystkim to, że nasi bracia i siostry LGBTQ+ wykonali pracę”. (New Ways Ministry)
Na premierze filmu „Wszystkie nasze strachy” reżyser Łukasz Ronduda użył sformułowania „Kościół, LGBT, Dialog”. Stwierdził, że film ma szansę na to, aby doprowadzić do rzeczywistego zrozumienia dla społeczności LGBT+ w Polsce. Przypomniał słynną książkę Adama Michnika z 1977 r. „Kościół, Lewica, Dialog”, która miała przełomowe znaczenie dla walki z komunizmem. Jednak moim zdaniem znaczenie tego filmu dalece wykracza poza dyskusję o prawach osób LGBT+ w Polsce.
W tej scenie oraz postawie Daniela Rycharskiego nie chodzi, moim zdaniem, tylko i wyłącznie o walkę z homofobią, uprzedzeniami i wykluczeniem. To nie jest wyłącznie walka o uznanie przez Kościół rzymskokatolicki (w polskim wydaniu) praw osób LGBT+ i zaprzestania „tęczowo-zarazowego” języka. To jest walka o tożsamość polskiej wsi oraz jej dostrzeżenie na kulturowej i społecznej mapie Polski (...) - Adam Bodnar - Na Temat.
Słowo "wieś" od zawsze brzmiało dla mnie pejoratywnie, nawet jeśli to klasistowskie... Oczywiście, że jest klasistowskie i podszyte przekonaniem, że ludzie z miast są w jakiś sposób lepsi. Nie trudno o taki schemat myślowy, gdy ma się 14 lat. Co oczywiste, nie powinno tak być, ale nie dam rady wyprzeć swoich nastoletnich przekonań tak szybko. Jestem dzieciakiem ze wsi, a mimo to zawsze próbowałam ubrać ten fakt w jakieś ładniejsze określenie - pisze Weronika Adamczyk w swoim felietonie dla Onetu.
Osoby LGBTQ radzą sobie znacznie lepiej niż cispłciowe, heteroseksualne osoby, jeśli chodzi o szczepienie.
Nowe dane z badań Human Rights Campaign (HRC) wykazuje się, że 91% dorosłych LGBTQ jest w pełni zaszczepionych w ankiecie przeprowadzonej w lipcu tego roku. To o 20 punktów procentowych więcej niż obecny wskaźnik szczepień w populacji ogólnej; 70% dorosłych Amerykanów jest dziś w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 . Kolejne 3% osób LGBTQ biorących udział w badaniu stwierdziło, że otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.
Badanie wykazało, że osoby LGBTQ znacznie rzadziej niż cispłciowe twierdzą, że nie chcą zaszczepić się. Tylko 6% osób LGBTQ biorących udział w ankiecie stwierdziło, że nie są szczepione i nie chcą szczepić.
Jednym z powodów, dla których osoby LGBTQ są chętni na szczepienie, było to, mają większe zaufanie do szczepionek niż inni Amerykanie. 60% dorosłych osób LGBTQ powiedziało, że mają „duże zaufanie” do szczepionek, znacznie więcej niż 33% dorosłych Amerykanów, którzy powiedzieli to samo.
Politycznie też ma znaczenie osoby z poglądami partii demokratycznej chętnie szczepią się od tych którzy mają poglądy republikańskie. (LGBT Nation)
Gdyby było w Polsce podobnie wykazałoby badanie osoby LGBTQ są znaczniej chętni na szczepienie, niż heteroseksualni. Też wykazało osoby z prawicowymi to byliby mniej skłoni szczepień od lewicowymi.
Sekretariat Ochrony Dzieci i Młodzieży Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych opublikowali swój doroczny raport i z przyjemnością informuje, że podczas pandemii liczba doniesień o wykorzystywaniu seksualnym przez duchownych spadła.
Tylko 3924 ofiar wykorzystywania seksualnego złożyło 4228 zarzutów w 2020 r., w porównaniu z 4220 złożonymi 4434 zarzutami w 2019 r. Nie wiadomo czego cieszyć się, tysiąc mniej ofiar, ale nadal jest wysoko. (Queerty)
Moje zdjęcie jest w uzasadnieniu projektu ustawy Kai Godek. TVP też bardzo często pokazuje mnie w swoich relacjach. Czy boję się, że mnie wsadzą? Poczułem trochę tego strachu — mówi Maciej "Gąsiu" Gośniowski, kolejny bohater cyklu #OdkrywamySię, tworzonego we współpracy ze stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza. 11 listopada jako drag queen, wraz z małą grupą aktywistycznych osób, przywitał dzień w miejscu startu Marszu Niepodległości.
To żadne budowanie własnego PR-u, ale moje zdjęcie jest w uzasadnieniu projektu ustawy Kai Godek. TVP też bardzo często pokazuje mnie w swoich relacjach. Świadczy to, że TVP łatwo wynajduje sobie wrogów, buduje silne narracje. Mój wizerunek jest na tyle mocny i charakterystyczny, że nieprzyjazne społeczności LGBTQ środowiska wykorzystują go, aby manipulować i szerzyć nienawiść. Mógłbym spróbować ich zaskarżyć, wiedząc, że i tak przegram. Ewentualna satysfakcja byłaby niewielka".
Moim zdaniem jesteśmy niepodlegli tylko historycznie. Nie ma niepodległości bez równości. Nie ma niepodległości, gdy za rogiem umierają ludzie przez regulacje prawne, tak jak ostatnio umarła Iza, czy jak umierają ludzie na granicy. Ten marsz pseudoniepodległości tylko pokazuje, że Polska nie jest niepodległa. Padają homofobiczne i transfobiczne hasła, ludzie pokazują swastyki, wydarzają się obrzydliwe rzeczy(...) - Miłość Nie Wyklucza/Onet.pl.
Do szokującego wydarzenia doszło 11 listopada ok. godziny 15 na warszawskim osiedlu Chomiczówka. Najprawdopodobniej pojedynczy mężczyzna oddał strzały do okien w mieszkaniu pary mężczyzn, którzy z okazji Święta Niepodległości wywiesili na balkonie flagi Polski, Unii Europejskiej i społeczności LGBT+.
- Nie spodziewaliśmy się, że do czegoś takiego może dojść, tym bardziej w tej okolicy. Trasa Marszu Niepodległości jest strasznie daleko. Niezależnie od tego, ile już słyszeliśmy o takich zajściach, nie sądziliśmy, że akurat na nas trafi — mówi rozmówca. W poście w mediach społecznościowych, gdzie podzielił się informacjami o ataku, komentuje dosadnie, że "tak się kończy schlebianie elementom nazistowskim przez władzę".
Sprawę mężczyźni zgłosili już na policję. Rozmówca nie ma wątpliwości, że atak jest związany z tęczową flagą na balkonie, którą dzień wcześniej wywiesili z okazji Święta Niepodległości:
Jesteśmy jedyni, którzy tutaj w okolicy mają flagi na balkonie. Wiszą trzy: jest polska, jest unijna i jest tęczowa. Raczej to było powodem tego ataku, trudno mi uwierzyć, że mogło chodzić o coś innego — mówi mężczyzna i dodaje, że nigdy wcześniej nie zdarzyły się im podobne sytuacje. Flagi wywieszali już z okazji święta w poprzednie lata (...)
To nie jedyny homofobiczny atak na warszawskie mieszkania, który miał miejsce 11 listopada. Tego samego dnia anonimowa użytkowniczka Twittera pokazała zdjęcia wybitego okna, w którym znajdowała się tęczowa flaga. Jest przekonana, że to narodowcy zaatakowali jej mieszkanie - NOIZZ
Z raportu CBU z 2020 roku wynika, że poziom uprzedzeń wobec osób homoseksualnych wśród mieszkańców wsi i mniejszych miast jest niezmienny. Z tego powodu osoby o innej orientacji niż heteroseksualna, decydują się na wyjazd do dużych miast. W takiej sytuacji byli uczestnicy programu "Prince Charming", Mateusz Kozioł i Oliwer Kubiak. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o swoich przeżyciach, a Patrycja Wonatowska o tym, skąd biorą się uprzedzenia wobec inności.
Grupa LGBTQ alpinistów zrobiła sobie ostatnio zdjęcia z tęczową flagą na szczycie Mont Blanc. Góra jest najwyższym szczytem w Alpach i Europie Zachodniej. Pride LGBTQ, który odbył się 21 września, jest częścią kampanii promocyjnej Pink Summits.
Celem kampanii jest, aby alpiniści nosili tęczową flagę w najwyższe góry każdego kontynentu, w tym na Everest (tzw. siedem szczytów). Oprócz tęczowej flagi, alpiniści dokumentują swoją podróż, dzielą się swoimi doświadczeniami, zbierają fundusze dla lokalnych organizacji LGBTQ+ i ofiar przemocy z powodu nienawiści do osób LGBTQ.
Wszystko zaczęło się w sierpniu 2018 roku, kiedy zespół Pink Summits wspiął się na Elbrus, najwyższy szczyt Europy Wschodniej i Rosji. W rzeczywistości, próbując przekroczyć granicę państwową między Gruzją a Rosją, tajne służby – FSB – zatrzymały ich i przesłuchały.
Dastan Kasmamytov, założyciel Pink Summits, opowiedział GayCities o przerażającym doświadczeniu. „Jestem pewien, że wcześniej wygooglowali moje nazwisko i zadawali bardzo osobiste pytania. Robili też homofobiczne i seksistowskie dowcipy. Musiałem też usunąć wszystkie treści gejowskie z mojego telefonu komórkowego, bojąc się, że sprawdzą zawartość” (...)
W podpisanej już przez prezydenta nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji znalazła się bardzo potrzebna i zaskakująca zmiana. Od listopada br. ustawa zabrania dyskryminacji i nawoływania do nienawiści ze względu na orientację seksualną — to coś, czego wcześniej zakazywał jedynie Kodeks Pracy.
Zapytaliśmy o opinię biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, które odpowiedziało z umiarkowanym optymizmem i potwierdziło, że ocena treści pod kątem zgodności z ustawą pozostaje w kompetencjach Prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Oznacza to, że to polityk związany od ponad 20 lat z partią Prawo i Sprawiedliwość, Witold Kołodziejski, będzie decydował o tym, co nosi znamiona dyskryminacji czy nawoływania do nienawiści ze względu na orientację seksualną. Polityczne zaplecze prezesa rady było już wcześniej źródłem krytyki — Kołodziejski nie tylko jest związany z PiS od dwóch dekad, ale brał udział w wyborach do sejmiku mazowieckiego już po objęciu fotela prezesa rady. W kontekście definicji przyjętych w ustawie nie wiadomo również, czy przesłanka płci — obecna w ustawie już wcześniej — obejmuje nienawiść wobec osób transpłciowych. Biuro informuje również, że nie jest jasne, czym ma kierować się prezes, oceniając treści (...) - NOIZZ.
Max Appenroth jest pierwszą osobą trans w eliminacjach do wyborów Mr Gay Germany. Jako osoba transpłciowa codziennie doświadczam dyskryminacji. W rzeczywistości, niestety, ciągle od (cis) społeczności gejowskiej. Niektórym moja tożsamość wydaje się nie do końca namacalna. To też jest w porządku, ale nie ma powodu, aby się izolować, wrogość lub grozić mi przemocą. Ja też nie zawsze wszystko rozumiem, ale generalnie to akceptuję, o ile nikomu innemu nie dzieje się krzywda. Chciałabym tego również od społeczeństwa, bo swoją istotą i swoją tożsamością po prostu nikomu niczego nie zabieram.
We wszystkich obszarach, w których rządzący od 2015 roku starają się zmienić poglądy Polaków, wyniki są odwrotne do ich starań. A już prawdziwą klęskę ponoszą, jeśli chodzi o przekonywanie młodych.
Polskie społeczeństwo jest coraz mniej religijne, za to coraz bardziej otwarcie podchodzi do praw mniejszości seksualnych. Spada liczba osób o poglądach prawicowych – rośnie tych, którzy identyfikują się lewicowo. Rośnie poparcie dla szerokiego dostępu do aborcji, za to spada liczba tych, którzy chcą żyć według nauk Kościoła katolickiego. Polacy nie chcą społeczeństwa zgodnego z wizją Zjednoczonej Prawicy (...) - Oko Press.
Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV - Najstarszy program LGBT w sieci kablowej amerykańskiej pierwszy raz nadawano 1985.
Kerstin Ott wydała nowy utwór „Powiedz mi (kiedy wreszcie nadejdzie czas)” – jej najbardziej krytyczny społecznie utwór do tej pory, po queerowym hymnie „Regenbogenfarben”. Na temat stereotypach miedzy piękna, homofobia, rasizm i walkę o różnorodność.
Queer News Tonight
Nowy serial telewizyjny celebruje gejowską miłość i promuje akceptację w społeczności LGBTQ, a wszystko to w warunkach szkoły katolickiej.
Miłość pod gwiazdami, produkowanych przez Dolly Dulu i streaming na iWantTFC. Dominic i Luke, grani przez Adriana Lindayaga i Keanna Johnsona, uczą się katolickiej szkoły św. Franciszka na Filipinach, całują się przed rówieśnikami. Pocałunek trafia do wideo online oglądanego przez administrację szkoły, co prowadzi dyrektora. Warto zauważyć, że przywódcy szkoły są przedstawiani jako bardziej otwarci niż krytyczni, w tym brat religijny, który twierdzi, że chłopcy nie zrobili nic złego.(New Ways Ministry)
Czy warto być w Homokomando i robić z nami homopropagandę?
Anderson Cooper gościł w programach „The Drew Barrymore Show” i „Late Night with Seth Meyers” rozmowa miedzy innymi o jego synu.
Billy Porter w programie The Late Show, rozmawiał dotyczące kontrowersji, które wywołał, gdy skomentował okładkę Vogue z piosenkarzem Harrym Stylesem.
Występowanie w stroju drag queen było „niesamowicie cudownym, odświeżającym, pogłębiającym, doświadczeniem duchowym” – powiedział pastor Craig Duke z Newburgh United Methodist Church w Indianie. Jeden odcinek HBO „We're Here” - drag queen, Eurece O'Hara, Shangela i Bob the Drag Queen, którzy podróżują do małych miasteczek w całych Stanach Zjednoczonych, zmieniają lokalną miejscowość. (Religion News)
Netflix opublikował zwiastun Single All the Way - świątecznego filmu gejowskiego
Starsi geje reagują na teledysk Lil Nas X - Industry Baby
G Flip z Australii. Urodzonz w Melbourne, jest osobą niebinarną. Nowy klip „Scream”
W odcinku „Out There” Stephen Fry podróżuje do Rosji. Przeprowadza wywiady na temat homofobii w Rosji wielu nie akceptują namawiają zamykania osób LGBTQ.
Alan Cumming dla CBS News o swojej książce „Baggage: Tales from a Fully Packed Life”, które szczegółowo opisują jego karierę w Hollywood.
Tomasz Ziętek (aktor) opowiadał o pracy na planie filmu "Hiacynt" oraz o tym jakie ma plany na najbliższą przyszłość. "Kluczem wyboru filmu w którym chcę wystąpić jest scenariusz ale i fakt, że historie oparte na faktach są wyżej przez widzów cenione." - mówił aktor.
Według jednego z badań 43% rdzennych Amerykanów, którzy identyfikują się jako LGBT, ma depresję.
Kasia Zillman przez swoja orientację mierzy się z hejtem? "To nie jest mój problem"
Transpłciowa kobieta została zastrzelona w domu Kensington w Filadelfii.
Lady Gaga w telewizji RAI powiedziała do włoskiej społeczności LGBT: „Jesteś najodważniejsi, będę nadal o ciebie walczyć”.
“Volevo semplicemente dire una cosa alla comunità LGBTQ+ in Italia: siete i più coraggiosi, siete i più gentili, siete un’ispirazione e che succeda una cosa di questo genere dobbiamo gridare al disastro.“@ladygaga a #CTCF con @fabfazio su @RaiTre 🌈 pic.twitter.com/CsCjsNoUpA
Hejo, chłopcy-narodowcy, mam nadzieję że podoba Wam się moja tęcza 😁 Odpuśćcie już sobie to faszyzowanie, lepiej outujcie się i chodźcie z nami w Paradzie Równości, mamy fajniejszą imprezę 😁 #MarszNiepodlegloscipic.twitter.com/f5Wd9XjFK9
Czyli na państwowej uroczystości spalono flagę Niemiec, flagę społeczności LGBT i portret lidera partii opozycyjnej. I cisza. A pamiętacie jak prawica się dusiła z oburzenia, gdy na Paradzie Równości odbyło się nabożeństwo, które uznali za parodię mszy? Himalaje hipokryzji🤦♂️
Gdybym miał cztery drzewce, to z okazji #ŚwiętoNiepodległości wywiesiłbym dziś wszystkie cztery flagi. Bo taka jest moja niepodległa Polska i nie ma nic wspólnego z ponurą, opresyjną demokraturą narodowców.
W poniedziałek 15 listopada w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Lublinie odbędzie się briefing prasowy w tej sprawie (sala nr 174 na 1 piętrze). Początek o godzinie 11.00.
Zapraszamy na konferencję i zachęcamy do zadawania marszałkowi konkretnych pytań. https://t.co/x3nDN3nhel
— Atlas Nienawiści / Atlas of Hate ⚡ (@AtlasNienawisci) November 12, 2021
Wczoraj na współorganizowanych przez @KODMalopolskie obchodach #dzienniepodleglosci. Wkurwiaj się i rób, smuć się i rób, płacz, jeśli musisz, ale działaj. Potrzebujesz odpocząć? Odpocznij! Ale nie pozwólmy sobie wmówić, że to się nie opłaca, nie teraz. Dziękuję Oli Lipczak za 📸 pic.twitter.com/sW4sISpl6B
Nie mam słów. Radna Lewicy za honorowym obywatelstwem dla ministra Czarnka❗️(Gmina Goszczanów w powiecie sieradzkim w województwie łódzkim) https://t.co/Nj2cONEWvl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz