niedziela, 21 listopada 2021

Najnowsze badania Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego - akceptacja i równe prawa dla zdrowia psychicznego osób LGBTQ pomaga



Najnowsze badania Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego pokazują to, o czym jako społeczność osób LGBT+ mówimy już od dawna - akceptujące i wspierające przepisy prawa pomogą chronić osoby queerowe przed depresją czy samobójstwem. Szokujące, wiemy! 

Ale o co właściwie chodzi? Na przełomie 2017 i 2018 roku przeprowadzono badanie aż 123 428 mężczyzn nieheteroseksualnych z 48 krajów (nie tylko Unii Europejskiej czyli również Polski, ale też z Białorusi, Libanu, czy Mołdawii). Badacze i badaczki chciały sprawdzić jak tak zwana “strukturalna stygmatyzacja” (czyli właśnie regulacje prawne) wiąże się z ryzykiem depresji i podjęcia próby samobójczej - badając między innymi jak zmieniała się sytuacja osób, które wyemigrowały do kraju z niższym poziomem stygmatyzacji strukturalnej od zamieszkiwanego wcześniej. 

Okazuje się, że dłuższe przebywanie w akceptującym społeczeństwie i systemie prawnym obniża to ryzyko, a mówiąc jeszcze inaczej: lepiej żyje się w kraju, w którym możesz wziąć ślub ze swoją ukochaną osobą czy adoptować wspólnie dziecko, a w razie spotkania się z dyskryminacją albo doświadczenia przemocy na tle orientacji seksualnej możesz bez obaw zwrócić się do służb po pomoc prawną. 

Rządzący Polską nieustannie wprowadzają kolejne dyskryminujące prawa zasłaniając się obroną życia - większej bzdury nie słyszałyśmy, bo gdyby Polska była krajem za życiem zadbałaby o wszystkich swoich mieszkańców i wszystkie swoje mieszkanki. 

Realia jednak są inne, ale nie musimy trwać w nich wiecznie. Możemy zmienić ten kraj razem! Żeby to zrobić potrzebujemy pieniędzy by móc działać bezpiecznie w świecie, w którym osoby LGBT+ i ich działalność są na cenzurowanym ze strony władzy. Dorzuć się do naszej wspólnej sprawy ustawiając stały przelew na Miłość lub przesyłając jednorazową darowiznę. Razem zbudujemy lepszą Polskę!

Legalizacja świeckich małżeństw homoseksualnych wzmacnia wartości konserwatywne. Instytucja małżeństwa jest silniejsza, bo obejmuje więcej osób. Stabilność rodziny jako podstawowej komórki społecznej jest lepiej zabezpieczona. Świeckie małżeństwa jednopłciowe nie stanowią również zagrożenia dla wolności religijnej, ani dla małżeństw zawieranych według danej religii. Jeśli chodzi o dzieci, to rzeczywisty wybór jest: czy mamy pozbawić dzieci wychowywane przez pary homoseksualne korzyści wynikających z praw, jakie przysługują małżeństwom, czy też należy zapewnić tym dzieciom maksymalną opiekę? Jeśli kiedykolwiek małżeństwo było instytucją przewidzianą tylko dla prokreacji, to czasy te minęły wieki temu. Pierwszy prezydent naszego kraju i jego żona nie mieli razem dzieci, ale ich małżeństwo stanowiło właściwą społeczną strukturę opieki dla dzieci Marthy Washington z jej pierwszego małżeństwa oraz dla jej wnuków” - napisała grupa wpływowych republikańskich, a więc konserwatywnych, polityków w liście do sądu, który ma rozpatrzeć, czy zakaz małżeństw homoseksualnych w stanie Michigan jest zgodny z konstytucją.

Rzekomo zagrażają nasze związki hetero małżeństwo, równość małżeństw tylko wzbogaca niż niszczy. Pokazuje to na inny krajach, Wiele katolicki krajów bardziej są i mają równość małżeńską, jak np Malta, gdzie więcej ludzi chodzi do kościoła w niedziele, tam jakoś nie ma problemu, a nawet prawica w tym kraju głosowała za równością małżeńską.

Zamężny gej, żonata lesbijka, zgiń, przepadnij, siło nieczysta? Zaraz. Przecież małżeństwo to przynależność do instytucji, odpowiedzialność, przywiązanie, obowiązek, odciążenie państwa, tradycja, wzorzec. I wiadomo, z czym to się je, a jakiś związek partnerski? Każdy szanujący się konserwatysta i patriota czym prędzej powinien zapędzić "pedała" do ołtarza.

(...) W sensie społecznym, kulturowym, życie osoby nieheteroseksualnej już teraz jest trudne - ze względu na jednostajny heteronormatywny przekaz, którym jest się zalewanym w dzieciństwie. Socjalizacja pierwotna nie dostarcza żadnych przydatnych informacji: co to znaczy, że jestem gejem? Czym różnię się od kolegi, jeśli jestem gejem, a on nie? Czy jako gej powinienem robić coś innego, niż kolega? Małżeństwa jednopłciowe mają tę przewagę, że - choć u źródła również heteronormatywne - wiadomo, po co się je zawiera i jak powinno się w nich żyć. Związki partnerskie to na razie wielka niewiadoma.

Marcin Dzierżanowski, publicysta, związany z Fundacją Wiara i Tęcza: Na przeszkodzie porozumienia między Kościołem a społecznością LGBT stoją przede wszystkim trzy stereotypy: pierwszy, że osoby LGBT są rzeczywistością zewnętrzną wobec Kościoła, drugi, który głosi, że homoseksualność to wyłącznie kwestia seksu, i trzeci - że tak naprawdę to dewiacja albo kwestia wyboru. (Huffington Post”/Replika/Gazeta Wyborcza)

Artykuł osiemnasty - film dokumentalny, o legalizacji związków jednopłciowy w Polsce


Oprah Winfrey powiedziała że uchwalenie równości małżeństw, może pomóc poprawić instytucję małżeństwa.

Elizabeth Lesser, z centrum edukacji w Omega Institute, powiedziała: Instytucja małżeństwa ma problemy, na długo przed tym kiedy pozwolono lesbijkom i gejom pobierać.

Ksiądz Episkopalny Ed Bacon powiedział, że instytucja małżeństwa będzie wzbogacona jeżeli pary tej samej płci będą mogli ożenić się.

Nigdy nie miałem hetero pary która do mnie przyszła i powiedziała, moje małżeństwo ma problemy z powodu para gejów mieszka obok mnie.


Pastor ewangelicki Rob Bell pojawił się w programie Oprah Winfrey, rozmawiali dlaczego małżeństwo jest takie ważne - dla osób hetero i homo.

Powiedział Bell: "... Samotność nie jest dobre dla świata. I kimkolwiek jesteś, gejem lub hetero, jest to całkowicie normalne, naturalne i zdrowe, żeby iść z kimś przez życie. Jest to kluczowe dla naszego człowieczeństwa."

Bell dodaje najważniejsze pokazać że należy małżeństwo wszystkim to chwil gdy masz przed sobą ludzi, z krwi i kości. Kim są twoi bracia, siostry, ciotki, wujkowie, współpracownicy, sąsiedzi, oni kochają siebie i po prostu chcą iść przez życie z kimś."

Kristen Bell dodała: "Są kościoły, którzy są ruchy do przodu i są kościoły, które cofają się i czynią się wojna."


Szkocka kampania Już czas na równość małżeńską 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz