niedziela, 7 listopada 2021

Słowo Boże na niedziele: Synod Kościelny, Holenderscy katolicy w obronie kobiet, Ks. Roman Pracki, plus nabożeństwa niedzielne



Osoby reprezentujące warszawską grupę Fundacji Wiara i Tęcza (Marcin Dzierżanowski, Łukasz Kachnowicz i Uschi Pawlik) były 3.11.2021 na spotkaniu w kurii Archidiecezji Warszawskiej w sprawie trwającego w Kościele rzymskokatolickim Synodu o synodalności. Odpowiadamy na głos papieża Franciszka, ale także lokalnych biskupów, którzy mówią nam: zapraszamy społeczność LGBT+. Więc przyszliśmy i powiedzieliśmy: mamy w sobie gotowość, by spotkać się i rozmawiać.

Chcemy podkreślić, jak ważne jest to, że drzwi warszawskiej kurii otworzyły się dzisiaj dla nas i mogliśmy odbyć to pierwsze spotkanie. Zostaliśmy uznani za oficjalną grupę synodalną prowadzącą konsultacje. Nie mamy złudzeń, by etap diecezjalny synodu zmienił oficjalne nauczanie KRK. To, co mocno wybrzmiało, to przede wszystkim potrzeba spotkania. Chcemy się autentycznie spotkać, nie za fasadą kościelnych ogólników, ale bardzo szczerze, uczciwie i realnie. Ewangelia pokazuje, że spotkania mogą zmieniać. 

Obecność osób nieheteronormatywnych w procesie synodalnym to szansa zarówno dla nas, jak i dla Kościoła. Nie przychodzimy pokornie prosić, by nas wpuszczono – przychodzimy jako dar dla Kościoła, jako szansa na uzdrowienie ran, którego wszyscy potrzebujemy. To spotkanie może być przemieniające dla nas wszystkich.

Duchowny z Anglii opisał, jak został poproszony o opuszczenie kościoła po tym, jak ujawnił się, że jest gejem. Wielebny Andy Fitchet powiedział, że kongregacja jego baptystycznego kościoła powiedziała mu, że nie może być dłużej pastorem ze względu na swoją seksualność. Obecnie po powrocie do służby prowadzi „włączające” nabożeństwa w Andover w hrabstwie Hampshire. (BBC News)



Holenderscy katolicy w obronie kobiet  Elżbiety, Anny i Joanny za to rozpowszechniły w Płocku wizerunek Maryi z tęczową aureolą. 

Grupa katolików z Holandii wystosowała do Prokuratora Generalnego pismo, w którym wyraża głębokie zaniepokojenie losem kobiet i krytykuje prowadzone przeciwko nim postępowanie, nazywając je szokującym i niezrozumiałym. Pismo podpisali między innymi minister prowincjonalny Franciszkanów, rektor klasztoru redemptorystów w Wittem, a także profesorowie teologii.

W piśmie podkreślono, że działanie aktywistek stanowiło protest w odpowiedzi na instalację w kościele katolickim w Płocku, która w negatywnym świetle przedstawiła społeczność LGBT. Zdaniem autorów Maryja jest “symbolem bezwarunkowej miłości i każda osoba w potrzebie może się do niej zwrócić o wsparcie i ukojenie: starzy i młodzi, mężczyźni i kobiety, biedni czy bogaci, osoby identyfikujące się jako LGBT lub nie”. Zwrócili uwagę, że duchowni w Polsce każdego powinni traktować z należytym szacunkiem i zapewnić schronienie w przypadku dyskryminacji i marginalizacji. Przytoczyli również słowa papieża Franciszka, który w swoim liście do amerykańskiego duchownego podziękował mu za jego troskę o osoby ze społeczności LGBT.


Na tęczowych nabożeństwach, które organizuje, ks. Roman Pracki przeprasza osoby LGBT+ za niesprawiedliwość, której doświadczają. Za przekraczanie ich granic. Za wytykanie palcem. Za przemoc. - Uważam, że homofobia jest grzechem – mówi duchowny w rozmowie z Wirtualną Polską.

Kazanie z okazji IDAHOBIT 2021



Katedra Hope


Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu


Nabożeństwo z  Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie 


Reformowany Kościół Katolicki


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie - Link na stronie YouTube

Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. W niedzielę transmitujemy Eucharystię o godz. 7:00, 8:30, 10:00 (rodzinna), 11:30, 13:00, 16:00, 17:17 (młodzieżowa), 19:00 (akademicka). Link na stronie YouTube.

Dominikanie Wrocław 


Dominikanie Łódzcy 


Ewangelicy Trójmiasto - kościół Zbawiciela w Sopocie 


Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie


Kościół ewangelicko-augsburski z Łodzi.


Luteranie Katowice


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Codziennik biblijny


Ewangelickie ABC. Tym razem na pytanie jest Maria - matka Jezusa dla ewangelików odpowiada prof. dr hab. Kalina Wojciechowska z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie


Młodzi luteranie o ochronie klimatu 


Middle Church 


Metropolitan Community Church of Washington DC


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church - Los Angeles


First Church in Marlborough Congregational


Pikes Peak Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church of Windsor


Milwaukee Metropolitan Community Church


All God's Children Metropolitan Community Church


New Life Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church Melbourne


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz