Pół miliona osób obserwowało w Berlinie parada równości zorganizowany pod hasłem legalizacji małżeństw homoseksualnych. Uczestnicy marszu powoływali się na przykład USA, gdzie zakaz ślubów uznano w piątek za niekonstytucyjny.
Hasłem tegorocznego parady była sentencja "Wszyscy jesteśmy inni, wszyscy jesteśmy równi". Większość napisów na transparentach odnosiła się do postulatu zrównania związków jednopłciowych z małżeństwami heteroseksualnymi. "Otworzyć małżeństwo dla wszystkich" - skandowali uczestnicy marszu. W marszu uczestniczyli przedstawiciele niemieckich partii - Lewicy, Zielonych i Piratów.
Uczestników parady powitał w południe burmistrz Berlina Michael Mueller. Wyraził nadzieję, że demonstracja będzie bodźcem dla sił, które chciałyby wprowadzić małżeństwa jednopłciowe. - Nie można poprzestać na przyznaniu (homoseksualistom) trochę równouprawnienia - powiedział polityk SPD - onet.pl. Więcej zdjęć na spiegel.de
Parada równości w Dublinie Irlandii około 50.000 osób uczestniczyło w paradzie, organizatorzy twierdzą parada była dwukrotnie więcej wzięło udział w historii parady Dublinie, tym roku była wyjątkowa dzięki wygranej referendum małżeństw tej samej płci.
Parada równości Oslo, uczestniczyło co najmniej 20.000 wzięło w tegorocznej paradzie, według szacunków policji. Ponadto, 100 tysięcy osób obserwowano wzdłuż parady. Wśród udział wzięło udział, miedzy innymi większość partie od lewicy po prawicowe, wielu ministrów rządu miedzy innymi minister zdrowia Bent Høie.
Nawet wielu duchowny wzięło udział paradzie, miedzy innymi ksiądz Gyrid Gunnes, wraz z innymi duchownymi z Luterańskiego Kościoła Norwegii. Synod Generalny, najwyższym organ Kościoła, uchwalił u siebie małżeństw osób tej samej płci. (aftenbladet)
Helsinki Finlandia paradzie równości wzięło udział ponad 25,000 ludzi, nawet pogoda również pomogła kiedy deszcz rano ustąpił, gdy parada rozpoczęła się z Placu Senatu. Tym roku nawet Prezydent Finlandii Tarja Halonen, wzięła udział osobiście w paradzie. (QX)
W tygodniu dni równości w Helsinkach, też uczestniczyli kościół Luterański Fiński, biskupka Irja Askola, kościół powinien więcej zrobić dla LGBT i przyjąć nas do kościoła. (YLE)
Sawonia – fińska prowincja w miasteczku Kangasniemi, miała pierwszą mini paradę równości, uczestniczyło w niej 300 osób. Twórca tej mini parady jest heteroseksualna polityczka i pedagog Tarja Pölkki, chce pokazać że osoby LGBT nie są same i normalne, w takich mały miasteczka. (YLE)
Parada równości w Mediolanie Włochy, 100,000 osób wzięło udział w paradzie, główny temat parady była legalizacja związków jednopłciowy w Włoszech.
Wśród uczestników był sam Burmistrz Mediolanu Giuliano Pisapia, powiedział: "My pokonamy uprzedzenia. I mówimy, tak miłości i małżeństwa."
Przemówieniu do uczestników mówił: "Dziś wysyłamy wiadomość tolerancji i szacunku dla wolności, kochać kogo chcesz, i mieć takie same prawa jak wszyscy; Ponieważ jedno jest nienaruszalne prawo będzie dumni z siebie " (Gay Star News)
Parada równości w Paryżu Francja, dziesiątki tysięcy osób wzięło udział w sobotę, 27 maja w Paryżu w tradycyjnej paradzie, wzięli udział miedzy innymi burmistrza Anne Hidalgo, Jean-Paul Huchon z Partii Socjalistycznej, prezydent regionu Île-de-France.
Slogany parady było "Wszyscy razem: baw się dobrze, bądź dumny jesteś gejem/lesbijką, idź ulicą", powiedział jeden z uczestników dla France 3.
Dwa lata po tym jak zalegalizowano małżeństwa jednopłciowe, walka miedzy innymi z homofobią czy dostępne jak do in vitro.
Parada równości w hiszpańskim mieście Bilbao, parada też była okazją protestu przeciw homofobii, ostatnich czasie wzrosło ataki homofobiczne.
Parada równości w Madrycie, też po raz pierwszy na siedzibie lokalny władz Madrytu, Cristina Cifuentes, wywiesiła flagę tęczową i jak w wielu budynkach użyteczności publicznej, powiewała tęczowa flaga.
Flaga tęczowa też była hołdem dla działacza Pedro Zerolo, który nie dawno zmarł. Burmistrz miasta, Manuela Carmena, uznała pracę jego wkład walki o prawa LGBT, przy tym też był jego mąż Jezus Santos.
Parady odbyły też w Chile uczestniczyło ponad 50.000 osób, Meksyku, Peru i Bułgaria w każdej tych parad była miedzy innymi walka o legalizację związków jednopłciowy i walka z homofobią, oraz większej równości i poszanowania praw obywatelskich.
Parada równości Nowojorska, Ian McKellen był wielkim marszałkiem parady, też spiker poprosił publiczność o minutę ciszy dla tych osób ku czci, którzy nie mogli być tu dzisiaj, tych, którzy zginęli z powodu HIV/AIDS, czy którzy popełnili samobójstwo, którzy padli ofiarą przestępstw z nienawiści.
Nie zabrakło na paradzie też burmistrza Bill de Blasio szedł z żoną i dziećmi, tysiące osób hetero, homo, każdej rasy, religii uczestniczyło w paradzie. Nie raz było można spotkać jakiegoś homofoba, ale wyglądali, jak małpi w zoo stali z kartką napisami homofobicznymi, wkoło tysiące bawili się, nikt nie wracał uwagi i tak ma być z homofobami, mniej zajmować do dobre dla wszystkich. (New York Times)
San Francisco parada równości, kiedy jeszcze zaczęło się doszło do strzelaniny jedna osoba postrzelona przez napastnika.
Parada równości Houston, Teksas
Parada równości Cincinnati Ohio
Manila Filipiny parada równości. Około 500 osób przemaszerowało ulicami Manili, działacze mają nadzieje decyzja Sądu Najwyższego USA dotyczące małżeństw jednopłciowe to też zmieni się u nich. Filipiny jest krajem konserwatywnym gdzie kościół ma wpływy. (inquirer)
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz