czwartek, 9 października 2014

Pinksixty News LGBT. Rodzice Matthewa Sheparda w walce z nienawiścią, dokument The Laramie Project ...


Pinksixty News wiadomości LGBT

Rodzice Matthewa Sheparda w walce z nienawiścią.

Nie długo śmierci Matthewa Sheparda, przyjaciółka Mata, Michele Josue wyznaje o dokumencie która nakręciła o nim.

Przyjaciele mówili o nim: "mały człowiek o wielkim sercu", "łagodny duch", "najbardziej niesamowity uśmiech". Oddany swej rodzinie i przyjaciołom, wrażliwy, inteligentny, miłośnik teatru, zaangażowany w sprawy społeczne, działający na rzecz równości i akceptacji dla odmienności. Swoje życie zawodowe planował poświęcić działalności na rzecz praw człowieka. Do tej pracy przygotowywał się studiując politologię i języki obce na uniwersytecie w Laramie, w stanie Wyoming. Miał wtedy 21 lat.

W nocy z 6 na 7 października 1998 roku Matthew Shepard spędzał samotnie wieczór w barze. Podeszło tam do niego dwóch rówieśników udając, że chcą nawiązać znajomość. Zaprononowali mu podwiezienie do domu, ale nie to było ich celem. Aaron McKinney i Russel Henderson uprowadzili Matthew, wywieźli go poza miasto w odludne miejsce, gdzie przywiązali go do płotu i bezbronnego bili kolbą pistoletu Magnum, nie zważając na prośby o darowanie życia. Ukradłszy swej ofierze buty (aby nie mógł wrócić do miasta) i kartę kredytową, pozostawili na pewną śmierć człowieka zmasakrowanego, związanego i tracącego krew, podczas gdy temperatura spadła do około zera stopni.

Matthew Shepard został odnaleziony dopiero następnego wieczora - o godzinie 18:22. Żył jeszcze, ale był nieprzytomny. Rowerzysta który go przypadkiem odnalazł, w pierwszej chwili myślał, że to strach na wróble który spadł na ziemię. Policjantka która jako pierwsza przybyła na miejsce zbrodni, opowiadała później iż Matthew był tak zakrwawiony iż jedynym białym miejscem widocznym na jego twarzy były dwie strużki wypłukane przez łzy.

Matthew nigdy nie odzyskał przytomności. Dwanaście ran na głowie, w tym pęknięcie czaszki biegnące od tyłu głowy aż przed prawe ucho, były zbyt beznadziejne by lekarze podjęli się ich operowania. Matthew zmarł pięć dni po pobiciu, 12 października o godzinie 00:53, z rodzicami i bratem u boku.

Wiele cieszyli się jego śmierci miedzy kościół katolicki. Podczas procesu również przedstawiciele kościoła katolickiego z Newman Center usiłowali wywrzeć wpływ na sąd i prokuraturę poprzez osobiste ataki na prokuratora Cal Rerucha, upubliczniane przy pomocy ogłoszeń w prasie, co w czasie procesu zostało skomentowane przez Dennisa Sheparda: "Trudno mi uwierzyć że oni przemawiają w imieniu wszystkich katolików. (...) Ten kraj został fundowany na rozdziale kościoła od państwa. Kościół Katolicki przekroczył granicę i stał się grupą polityczną ze swoim własnym programem. Jeśli tak, należy ich w ten sposób traktować i pozbawić przywilejów należnych grupom wyznaniowym".

Więcej na matthewshepard.pl

Dokument The Laramie Project o Matthewie Shepardzie

Apel Matek gejów i lesbijek został wygłoszony podczas konferencji, która odbyła się 4 września 2012, w Sejmie RP. Konferencja pt.: „Przestępstwa z nienawiści na tle homofobii. Standardy ochrony prawnej w Polsce i na świecie", została zorganizowana przez KPH pod patronatem Wicemarszałkini Wandy Nowickiej. Gospodarzem konferencji był poseł na Sejm RP Robert Biedroń, prowadzenie Agata Chaber, Prezes KPH. W konferencji wzieli również udział m.in.: Judy i Dennis Sheparowie, Robert Biedroń - Wiceprzewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Mirosława Makuchowska - Wiceprezeska KPH, Aleksandra Gliszczynska-Grabias -Poznańskie Centrum Praw Człowieka.


Na początku września 2012 dzięki wsparciu ambasady USA w Polsce KPH gościło Judy i Dennisa Shepardów -- amerykańskich działaczy na rzecz praw osób LGBT, założycieli fundacji imienia swojego syna Matthew, który został brutalnie zamordowany w 1998 roku w Laramie za to, że był gejem. Państwo Shepardowie są orędownikami uregulowań prawnych w sprawach dotyczących przestępstw z nienawiści motywowanych homofobią. W 2003 roku właśnie dzięki m.in. ich staraniom udało się w USA wprowadzić ustawę penalizującą przestępstwa z nienawiści motywowane homofobią nazywaną Matthew Shepard's Bill. Obecnie podróżują po świecie rozmawiając o swoim synu i walce z przestępstwami na tle homofobii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz