sobota, 26 czerwca 2010

Skauci mogą być tylko hetero, Hokejowy Puchar Stanleya na Gay Pride w Chicago

Miasto Filadelfia nie może wyrzucić skautów z ich siedziby tylko dlatego, że ci nie przyjmują w swoje szeregi gejów - zadecydował sąd federalny.

To jedna z najciekawszych spraw sądowych w USA ostatnich lat. Z jednej strony są racje miasta, które nie chce popierać dyskryminacji, z drugiej - święte w Stanach Zjednoczonych prawa swobody zrzeszania się i wolności słowa.

Prawie dziesięć lat temu rada miejska Filadelfii uchwaliła przepis zakazujący wspierania wszystkich organizacji, które dyskryminują ze względu na rasę, płeć czy preferencje seksualne. W 2007 r. rada zagroziła skautom filadelfijskim, że ci albo odetną się od ogólnoamerykańskiej polityki swojej organizacji, zakazującej przyjmowania zdeklarowanych homoseksualistów, albo dostaną wymówienie najmu domu w centrum miasta, gdzie znajduje się ich kwatera.

Skauci wybudowali go w 1928 r. na gruncie, który dostali w darze od miasta. Gdy ostatnio zapowiedzieli, że nie złamią ogólnoamerykańskich przepisów w kwestii homoseksualistów, miasto podniosło im czynsz za działkę z symbolicznego 1 dol. do rynkowej stawki 200 tys. dol. rocznie, na co naturalnie nie było ich stać.

Procesy sądowe trwały ponad dwa lata. Ostatecznie dwa dni temu ława przysięgłych sądu federalnego w Filadelfii uznała racje prawników skautów, że "organizacje członkowskie o charakterze zamkniętym" mogą same wyznaczać kryteria przyjmowania członków. Podstawą wyroku była decyzja sądu najwyższego USA z 2000 r. potwierdzająca prawo skautów do nieprzyjmowania homoseksualistów.

- Jesteśmy zawiedzeni tym, że sąd nie uznał zobowiązania miasta do używania pieniędzy podatników tak, by chronić prawa wszystkich obywateli - oświadczył rzecznik burmistrza Michael Nutter. - Doceniamy dobre rzeczy, które robią skauci, ale nadal zdecydowanie uważamy, że nie możemy przeznaczać lokali miejskich dla organizacji, które dyskryminują grupy społeczne.

- Rozumiemy politykę antydyskryminacyjną, ale była ona wprowadzana w sposób niewłaściwy - mówił z kolei prawnik skautów. Zadeklarował chęć kompromisu z miastem w kwestii wynajmowanych pomieszczeń.

To jednak zdaniem wielu komentatorów nie będzie łatwe. Miasto nadal będzie się starało usunąć skautów ze swoich lokali. Ci nie chcą zmienić polityki w sprawie homoseksualistów. "Uważam, że skauci mają prawo do nieprzyjmowania homoseksualistów, ale miasto ma obowiązek sprzeciwiania się dyskryminacji gejów - pisze komentator "Philadelphia Daily News" Elmer Smith. - Znalezienie środka między tymi ideologicznymi postawami będzie bardzo trudne. Wyrok sądu oznacza w tej wojnie najwyżej rozejm, a nie pokój".

Takich problemów nie ma filadelfijski oddział żeńskiej organizacji skautów USA, bo przyjmuje ona w swe szeregi wszystkie chętne bez względu na orientację seksualną.
Gazeta Wyborcza

Hokejowy Puchar Stanleya, który podróżuje po świecie więcej niż jakiekolwiek inne trofeum sportowe, zostanie pokazany - po raz pierwszy na imprezie gejowskiej - podczas niedzielnej Gay Pride Parade w Chicago.

Chicagowski Związek Hokeja na Lodzie Gejów zaprosił tegorocznego zdobywcę Pucharu Stanleya - klub Chicago Blackhawks, by przyłączył się do niedzielnej Gay Pride Parade i klub pozytywnie odpowiedział na to zaproszenie. Podobne zaproszenie wystosował do Chicago Blackhawks (triumfatora ligi NHL po pierwszy raz od 1961 r.) klub baseballowy Chicago Cubs, który wyśle na paradę swą własną platformę, także po raz pierwszy.

Według informacji pochodzącej z muzeum hokeja (Ice Hockey Hall of Fame) po raz pierwszy zdarzy się, że najcenniejsze trofeum w zawodowym hokeju zostanie pokazane na imprezie gejowskiej. Obrońca Chicago Blackhawks Brent Sopel i jego żona pojadą z pucharem na platformie podczas niedzielnej parady. Rzecznik klubu Blackhawks powiedział, że oczekują oni tego wydarzenia z dreszczem emocji. - onet.pl 

1 komentarz:

  1. Richard Cohen "Wyjść na prostą". Rozumienie i uzdrawianie homoseksualizmu, [tł. A. Jankowiak], Wydawnictwo WAM, Kraków 2002

    Homoseksualizm ma wiele różnych przyczyn. Potrzeba miłości i zainteresowania ze strony rodzica tej samej płci, konieczność identyfikacji z tą samą płcią i lęk przed bliskością osoby odmiennej płci są głównym bodźcem postępowania kobiet i mężczyzn ze skłonnościami homoseksualnymi. Wielu z nich poszukuje zmiany swojej orientacji homoseksualnej na heteroseksualną.

    W tym celu może być opracowany skuteczny plan, model składający się z czterech następujących po sobie faz:

    1. Faza przejściowa
    2. Postrzeganie i rozpoznanie obecnych myśli, uczuć i potrzeb
    3. Uzdrowienie "wewnętrznych zranień związanych z własną płcią"
    4. Uzdrowienie "wewnętrznych zranień związanych z płcią przeciwną"

    Proces przemiany przebiega na czterech różnych płaszczyznach: duchowej, uczuciowej, osobowej i fizycznej.
    wiecej:
    www.pascha.pl/podstawycohen.php

    OdpowiedzUsuń