środa, 19 czerwca 2024

Tajlandia na drodze do legalizacji małżeństw jednopłciowych


Tajlandia stanie się pierwszym krajem w Azji Południowo-Wschodniej, który zalegalizuje małżeństwa jednopłciowe. We wtorek senat tego kraju zatwierdził ustawę o równości małżeńskiej, co zwolennicy określają jako "przełomowy krok naprzód dla praw osób LGBTQ+".

Senat przegłosował ustawę przytłaczającą większością głosów - 130 senatorów głosowało za, a jedynie czterech było przeciw. Ustawa nadal wymaga aprobaty króla, aby stała się rzeczywistością, jednak proces ten uznawany jest za formalność. Prawo wejdzie w życie 120 dni po publikacji w gazecie królewskiej.

Tajlandia stanie się trzecim miejscem w Azji, które zalegalizuje małżeństwa jednopłciowe, po Tajwanie, który wprowadził takie prawo w 2019 roku, oraz Nepalu w 2023 roku.

- „Ustawa ta reprezentuje przełomowy krok naprzód dla praw osób LGBTQ+ w Tajlandii,” powiedział Panyaphon Phiphatkhunarnon, założyciel Love Foundation, organizacji pozarządowej walczącej o równość LGBTQ+ w Tajlandii, w rozmowie z CNN.

- „Potencjalny wpływ tej ustawy jest ogromny. Zmieni ona życie niezliczonych par oraz przyczyni się do bardziej sprawiedliwego i równego społeczeństwa dla wszystkich.”

Ustawa przyznaje parom jednopłciowym te same prawa i uznanie prawne, co parom heteroseksualnym, w tym prawa związane z dziedziczeniem, adopcją oraz decyzjami dotyczącymi opieki zdrowotnej.

- „Poza implikacjami prawnymi, przyjęcie tej ustawy wysyła potężny sygnał akceptacji i inkluzji,” dodał Panyaphon. „Zainspiruje to młodsze pokolenie do życia w zgodzie ze swoją tożsamością, pokaże Tajlandię jako postępowy i inkluzywny kraj – przyciągając turystów i biznesy... oraz wpłynie na zmianę kulturową, w której osoby LGBTQ+ będą czuły się akceptowane i wspierane.”

Mieszkańcy Bangkoku, Pokpong Jitjaiyai i Watit Benjamonkolchai, planują wziąć ślub, gdy tylko ustawa wejdzie w życie.

- „Kiedy byłem młody, mówiono, że ludzie tacy jak my nie mogą mieć rodziny, nie mogą mieć dzieci, więc małżeństwo było niemożliwe,” powiedział Pokpong w rozmowie z CNN. „Ponad 10 lat temu nie mogliśmy żyć razem tak, jak teraz. Nigdy nie mogliśmy być sobą, tak jak teraz... i teraz mogę swobodnie powiedzieć, że jestem gejem.”

Pokpong ma nadzieję, że ustawa o równości małżeńskiej zapoczątkuje „efekt domina” w innych krajach.

- „Chcę, aby ludzie na całym świecie zobaczyli, czym jest miłość. Miłość to miłość,” powiedział.

Ustawa o równości małżeńskiej była wspierana przez wszystkie główne partie polityczne, co stanowi znaczący krok w umacnianiu reputacji kraju jako jednego z najbardziej przyjaznych w regionie dla osób homoseksualnych i transpłciowych.

Poprzednie próby legalizacji małżeństw jednopłciowych w ciągu ostatniej dekady nie przyniosły rezultatów. W 2020 roku sąd konstytucyjny orzekł, że obecne prawo, które określa małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, jest zgodne z konstytucją.

Jednak premier Tajlandii, Srettha Thavisin z Partii Pheu Thai, obiecał wprowadzić ustawę o równości małżeńskiej do parlamentu. Wcześniej w czerwcu, ubrany w koszulę w kolorach tęczy, uczestniczył w obchodach Miesiąca Dumy w Bangkoku, biorąc udział w ogromnej paradzie przez ulice stolicy.

- „To podstawowe prawo, aby wybierać, kogo się kocha,” powiedział w poście na X (dawniej Twitter) 1 czerwca.

Jako trzeci obszar w Azji, który obejmuje równość małżeńską, Tajlandia pozostaje wyjątkiem w regionie, który powoli przyznaje prawa osobom LGBTQ+, gdzie członkowie społeczności często spotykają się z dyskryminacją, uprzedzeniami, a nawet przemocą.

Decyzja Tajlandii o zalegalizowaniu małżeństw jednopłciowych jest nie tylko kamieniem milowym dla kraju, ale także dla całego regionu Azji Południowo-Wschodniej. Wprowadzenie tej ustawy pokazuje, że miłość i równość mogą zwyciężyć, niezależnie od orientacji seksualnej, i staje się inspiracją dla innych krajów do podjęcia podobnych kroków w kierunku równości i sprawiedliwości dla wszystkich.

źródło The Avocate

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz