czwartek, 13 czerwca 2024

Papież Franciszek: „Homoseksualni mężczyźni mogą być dobrymi ludźmi, ale nie ma dla nich miejsca w seminarium”


Papież Franciszek wyraził swoje stanowisko w sprawie homoseksualnych seminarzystów podczas wtorkowego spotkania z rzymskimi księżmi. Jak donosi włoska agencja informacyjna ANSA, głowa Kościoła katolickiego ponownie podkreśliła swoje stanowcze sprzeciwy wobec przyjmowania homoseksualnych mężczyzn do seminariów. Papież stwierdził, że homoseksualni mężczyźni mogliby być „dobrymi ludźmi”, jednak z uwagi na ich orientację seksualną, lepiej byłoby nie przyjmować ich do seminariów.

To nie pierwszy raz, kiedy Papież Franciszek porusza temat homoseksualności w kontekście seminariów. Pod koniec maja, podczas spotkania z biskupami włoskimi, Papież wyraził swoje oburzenie z powodu obecności zbyt wielu homoseksualnych mężczyzn w seminariach, używając przy tym obraźliwego i wulgarnego określenia „frociaggine”, które można przetłumaczyć jako „pedały”. Ta homofobiczna uwaga wywołała falę krytyki na całym świecie.

W odpowiedzi na to, Watykan wystosował przeprosiny, podkreślając, że Papież Franciszek nie miał na celu obrażać ani wyrażać homofobii. Przeproszono wszystkich, którzy poczuli się urażeni użyciem tego terminu.

Komentarze Papieża Franciszka są odpowiedzią na decyzję włoskich biskupów z listopada ubiegłego roku, którzy zdecydowali się przyjmować do seminariów homoseksualnych mężczyzn, pod warunkiem, że będą oni przestrzegać celibatu i nie będą publicznie identyfikować się jako homoseksualiści. W rezolucji „Ratio formationis sacerdotalis”, która wciąż czeka na zatwierdzenie przez Watykan, Konferencja Episkopatu Włoch dokonała rozróżnienia pomiędzy prostą orientacją homoseksualną a tak zwanymi „głęboko zakorzenionymi tendencjami”.

Papież Franciszek wydaje się nie zgadzać z tą bardziej liberalną postawą włoskich biskupów, co może sugerować głębsze różnice w podejściu do kwestii homoseksualności w Kościele katolickim. Dyskusje na ten temat z pewnością będą kontynuowane, a stanowisko Watykanu pozostaje kluczowe dla przyszłości seminariów na całym świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz