wtorek, 14 marca 2023

Wieści LGBTQ: Wyrok w sprawie zakłócenia Mszy w katedrze, Wieczór Oscarowy ...


Sąd uniewinnił 32 osoby, które w październiku 2020 roku w poznańskiej katedrze protestowały przeciwko zaangażowaniu Kościoła katolickiego w walkę z prawem do aborcji. Dzisiejszy wyrok to wyraźny sygnał, że rządowe próby politycznych prześladowań aktywistów spotykają się z oporem także ze strony wymiaru sprawiedliwości. 

To też potwierdzenie tego, co wiedziałyśmy już od dawna: że każdy i każda z nas ma święte prawo protestować przeciwko nienawiści Kościoła. Że każdy i każda z nas może zainicjować taki protest i pomóc obnażyć kłamstwa Kościoła przychodząc z transparentem, ulotkami, czy flagą. 

Sąd Rejonowy w Poznaniu nie zgodził się z prokuraturą, która zarzucała oskarżonym dopuszczenie się “złośliwego przeszkadzania w wykonywaniu aktu religijnego” - protest ograniczył się bowiem do uniesienia transparentów i klaskania. Nikt nie został obrażony, nie doszło do wyszydzania wierzeń religijnych. Akcja była natomiast bezpośrednią odpowiedzią na wypowiedź abp. Gądeckiego, który nie był też wcale pierwszym hierarchą włączającym Kościół w debatę o prawie do aborcji. Reakcja była uzasadniona, a jej miejsce wyznaczyli sami hierarchowie.

Wśród protestujących były zarówno cispłciowe kobiety, jak i aktywiści związani z poznańską Grupą Stonewall. Sprzeciw wobec włączania się hierarchów w politykę łączy wiele grup społecznych: osoby zachodzące w ciążę, nieheteroseksualne czy transpłciowe. O tej wspólnocie mówi Arek Kluk, prezes Grupy Stonewall i jeden z uniewinnionych:

“Historia nie pierwszy raz pokazała, że osoby queerowe biorą na swe barki brzemię odpowiedzialności i stają w pierwszych szeregach na przysłowiowych barykadach. Tak było i tym razem. Z mojego punktu widzenia, zgodnie z doktryną ped*ły z kobietami« nie mogłem postąpić inaczej i niczego nie żałuję.

Sąd w uzasadnieniu do wyroku mówi nam nie tylko tyle, że nie dostrzegł w proteście znamion »złośliwości«, ale wskazuje też o słuszności naszej motywacji oraz podkreśla, że w wyniku sytuacji społeczno-politycznej mieliśmy prawo do wkroczenia z protestem w mury kościoła”.

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli sprawa będzie ciągnąć się przez kolejne lata i z udziałem zaufanych ludzi ministra Ziobry, ale dzisiaj można świętować. Poznańskie zwycięstwo to ważny wniosek na przyszłość — Kościół nie przestanie angażować się w debatę społeczną na temat praw człowieka (a konkretnie ich ograniczania), więc do podobnych protestów będzie dochodziło częściej. Zaledwie tydzień temu młodzi aktywiści z grupy LexQ protestowali w warszawskiej świątyni, leżąc krzyżem na posadzce z tęczowymi flagami na plecach. Ich zachowanie wywołało oburzenie nie tylko na miejscu, ale i w internecie, gdzie zostało nazwane “prześladowaniem chrześcijan”.

Jeśli niemy protest przeciw przemocy ze strony potężnej instytucji ma być “prześladowaniem”, spodziewajmy się, że protestów będzie tylko przybywać.


Pride Today - wieści LGBT The Advocate


Queer News Tonight


Przedszkole w Maryland musiało przeprosić po tym, jak jego dyrektor zostawił dziwaczną wiadomość głosową dla rodziców tej samej płci, wzywając ich do rozstania, ponieważ Bóg chce, aby tak się stało - PinkNews.


95. ceremonia rozdania Oscarów - Najlepszy film: "Wszystko wszędzie naraz", Brendan Fraser otrzymał za rolę w filmie "Wieloryb", Najlepsza reżyseria: Dan Kwan i Daniel Scheinert ("Wszystko wszędzie naraz"), Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Jamie Lee Curtis, Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy: "Na Zachodzie bez zmian", Najlepszy film dokumentalny: "Nawalny" - TVN24.

“Chcemy zadedykować tę nagrodę mamom. Naszym mamom. W szczególności mojej mamie i mojemu tacie. Dziękuję, że nie zdusiliście mojej kreatywności, kiedy robiłem niepokojące horrory albo skrzywione komedie. Albo kiedy jako dziecko ubierałem się w drag, który, nawiasem mówiąc, jest zagrożeniem dla nikogo” - powiedział Scheibert, a Daniel Kwan głośno mu przyklasnął. Zgromadzeni zareagowali na te słowa aplauzem - Grupa Stonewall.


Po śmiertelnym pobiciu 16-letniego Eryka z Zamościa do sieci trafił film ilustrujący brutalną napaść na przystanku autobusowym, do której doszło kilka tygodni wcześniej. Jej sprawca jest już w areszcie - Gazeta Wyborcza

Oburzające nagranie przedstawiające grupę nastolatków z Pruszkowa znęcających się nad młodym chłopakiem od kilkunastu godzin krąży po internecie. Sprawą zajmuje się już policja - Gazeta Wyborcza.
Czy Karol Wojtyła wiedział o pedofilii wśród księży, zanim został papieżem? Czy pomagał im uniknąć odpowiedzialności? Odpowiedź niestety brzmi: tak. Znał problem z czasów, kiedy był arcybiskupem krakowskim. Jeszcze jako biskup krakowski Karol Wojtyła nieraz stał oko w oko z księżmi, którzy przyznawali się do molestowania dzieci. Nie mógł więc myśleć, że oskarżenia wobec nich są fałszywe. A mimo to wielokrotnemu recydywiście Surgentowi, jak i wielokrotnemu gwałcicielowi Lorancowi przyszły papież pozwolił pozostać duszpasterzami. Surgentowi nawet z zachowaniem prawa do nauczania religii. Pisze o tym holenderski reporter Ekke Overbeek w książce "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział" - Radio Tok FM.

W wywiadzie dla argentyńskiego dziennika "La Nación" dziennikarka Elisabetta Pique zapytała papieża Franciszka o zarzuty, które są kierowane pod adresem jego poprzednika Jana Pawła II o tuszowanie pedofilii. Franciszek tłumaczy, że kilkadziesiąt lat temu taki sposób postępowania był swego rodzaju standardem w Kościele. W tamtych czasach wszystko było tuszowane. Do czasu skandalu bostońskiego wszystko było tuszowane — tłumaczył Franciszek - onet.pl.

PiS nie powinien pójść za ciosem i wezwać nuncjusza apostolskiego na dywanik do siedziby MSZ albo uchwałę sejmu potępiające papieża Franciszka. 

Wolność prasy jest podstawą demokracji i jest obecnie poddawana presji na całym świecie. Od Haiti po Afganistan, od Nigerii po Iran - The Inside Story-A Free Press Matters od Głosu Ameryki. 


Serwis informacyjny główny News24


CBC News: The National


PBS NewsHour


Democracy Now!


Codziennik biblijny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz