14 tęczowych rodzin, których dzieci urodziły się i mieszkają za granicą, ale mają polskie obywatelstwo walczy z Polską o równość. Chcą zmiany w dokumentach tak, by ich pociechy miały te same prawa, co inne dzieci.
Polskie prawo jak nie dopuszczało tak nie dopuszcza możliwości wpisania do dokumentów dziecka danych obojga rodziców w sytuacji, gdy ci są tej samej płci. I to chcą zmienić wspierane przez KPH rodziny. W trosce o przyszłość swoich pociech są gotowe zrobić wszystko łącznie ze złożeniem skarg do Komisji Europejskiej.
O ile w większości krajów UE władzę rodzicielską nad dzieckiem prawnie mogą sprawować dwie mamy lub dwóch ojców, o tyle w Polsce ogranicza się to do rodzica biologicznego. W praktyce oznacza to, że po wjechaniu na teren Polski rodzic społeczny traci wszelkie prawa względem swojego dziecka, jak np. prawo do uzyskania informacji medycznej czy odebrania własnego dziecka ze szkoły.
Nadzieję na zmianę sytuacji tęczowych rodzin przyniosło wydane w czerwcu 2022 roku postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zgodnie z którym fakt bycia rodzicem w jednym kraju powinien być respektowany w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce (sygn. C- 2/21).
Rodziny domagają się sprostowania danych ujawnionych w systemie PESEL, tak, żeby znalazły się w nim faktyczne dane obojga rodziców, a w konsekwencji uzyskania dokumentów zgodnych ze stanem faktycznym, z danymi obojga rodziców. To pozwoli dzieciom z tęczowych rodzin, które urodziły się i mieszkają za granicą, ale mają polskie obywatelstwo korzystać z tych samych praw, co inne dzieci - KPH.
Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV - Najstarszy program LGBT w sieci kablowej amerykańskiej pierwszy raz nadawano 1985.
Pride Today - wieści LGBT The Advocate
Queer News Tonight
Q-mmunity Network News (QNN) – Australijskie wieści LGBTQ z Australii
Orville Peck mówi o wpływie „My Kind of Country” na queerowych muzyków
TJ Osborne odbiera nagrodę HRC Visibility Award podczas kolacji w Nashville
Kiedy ustawodawcy sprzeciwiający się równości w Arkansas próbowali uchwalić ustawę ograniczającą występy drag queen, Athen Sinclair wiedział, że będzie musiała wstać i walczyć.
Jaquel Spivey odbiera nagrodę HRC Visibility Award podczas kolacji HRC w Karolinie Północnej w 2023 roku.
GOQUEER - serwis LGBTQ News niemieckojęzyczny
Serwis informacyjny główny News24
CBC News: The National
PBS NewsHour
Democracy Now!
Codziennik biblijny
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz