piątek, 31 marca 2023

Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych

Kampania #zrozumiećtranspłciowość - to hasło przewodnie zainagurowana ogólnopolskiej kampanii uświadamiającej "MY, rodzice dzieci trans".

Celem kampanii jest wzmocnienie widoczności osób trans, podejmowanie niedostatecznej ochrony praw oraz upokarzającej procedury uzgodnienia płci w polskim systemie prawny. W tej wyjątkowej kampanii obok osób trans stają ich rodziny i bliscy, by pokazać wsparcie, ale także podkreślić, że transpłciowość jest kwestią dotyczącą całej rodziny. 

Kampania "MY, rodzice dzieci trans" to owoc pracy My, rodzice, Fundacja Trans-Fuzja i Równik Praw. 


Słowa Andrzeja Dudy o tym, że "LGBT to nie ludzie, lecz ideologia" były jednymi z najbardziej wyrazistych dowodów na stosunek partii rządzącej do osób transpłciowych. Jak na słowa polityków reagują rodzice dzieci transpłciowych? Zobaczcie poruszające nagrania rozmów z nimi zrealizowane przez Wojtka Smarzowskiego  – reżysera takich filmów jak Wesele, Róża czy Wołyń - Na Temat


Osoby transpłciowe, niebinarne, są dla systemu prawa, ochrony zdrowia, edukacji niewidoczne - powiedziała w TVN24 Karolina Więckiewicz, prawniczka współpracująca z fundacją Trans-Fuzja. Ewelina Słowińska z tej fundacji oceniła, że transpłciowość "to jest temat tabu". Psycholog i seksuolog Dominik Haak zwracał natomiast uwagę, jak na takie osoby mogą wpływać "uprzedzenia ze strony społeczeństwa" oraz "utrudniony proces korekty płci".

W najlepszym razie - na co dzień są niewidzialni. W najgorszym - stają się "ideologią LGBT" i celem ataków. Słownych i fizycznych. Rzeczywistość osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce to często ból. Inności, niezrozumienia i odrzucenia. I strach. Boją się także ich rodziny. "Wszystko o moim dziecku" to opowieści rodziców o dysforii, depresji i próbach samobójczych ich dzieci, a także o trudnościach ze znalezieniem właściwych lekarzy i przejściach przed polskimi sądami w walce o tożsamość. Opowieści przepełnione jednak przede wszystkim miłością. O swoim życiu Piotrowi Jaconiowi opowiedzieli "tęczowi rodzice", między innymi motornicza, nauczycielka, rolnik czy górnik. Są z dużych miast i małych miasteczek. Z Polski i spoza niej. Warto poznać ich problemy w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych, obchodzony 31 marca - TVN24 Go


Pierwszy Ogólnopolski Dzień Widoczności Osób Transpłciowych w Poznaniu - wśród przemówień był Biskup Kościoła Reformowanego Katolickiego Tomasz Puchalski i była działaczka solidarności Ewa Hołuszko.


 Przekażmy trochę miłości BeskidzkaTV — napisz im coś miłego w komentarzu! Stowarzyszenie Gazet Lokalnych nagrodziło główną nagrodą w kategorii “Wideo” konkursu SGL Local Press rozmowę Marcina Kałuskiego (BeskidzkaTV) z Jankiem Gębalą, osobą transpłciową i członkiem Tęczowego Podbeskidzia i partii Razem - Miłość Nie Wyklucza


Full Frontal z Samantha Bee z okazji międzynarodowego Dnia Widzialności Osób Transpłciowy, na temat wszystkich debat i ustaw przeciwko transpłciowym osobom jak np zakaz uprawiania sportu, taki dzień jak Dzień Widoczności dla Transpłciowy jest teraz potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz