W ciągu 10 lat swojego pontyfikatu papież Franciszek wypowiedział wiele słów i wykonał wiele gestów, które mają na celu uczynienie z Kościoła miejsca bardziej przyjaznego dla społeczności LGBT+. Często spotyka się z katolikami LGBT+ i tymi, którzy działają na ich rzecz, a ostatnio wezwał katolików do walki z prawami kryminalizującymi homoseksualność.
Jednocześnie nie wprowadził zmian w nauczaniu Kościoła i jest szczególnie krytyczny wobec tego, co nazywa „ideologią gender”, a co może obejmować przecież np. wsparcie dla osób transpłciowych. Mimo to trzeba docenić, że papież Franciszek stworzył przestrzeń do rozmów, które wcześniej nie mogły mieć miejsca w Kościele. Wywiady z katolikami LGBT+ i ich rodzinami w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie pokazują, że chociaż pozytywne nastawienie Franciszka jest doceniane, pozostają pytania o jego wpływ na diecezje i parafie.
Z drugiej strony słyszymy również frustrację innych katolików LGBT+, którzy czują, że Kościół nie zmienia się wystarczająco szybko. Wielu mówi, że chcą aby papież Franciszek zrewidował język stosowany w Katechizmie, który określa homoseksualność jako „obiektywnie nieuporządkowaną”, aby przywódcy kościelni podjęli się zbadania tekstów biblijnych często używanych do potępienia homoseksualności w celu poprawienia błędnych tłumaczeń i interpretacji.
Miejmy nadzieję, że biskupi i księża pójdą w ślady papieża i przynajmniej będą używać bardziej inkluzywnego języka w swoich wypowiedziach, a także realnie włączać otwarcie żyjące osoby LGBT+ do aktywności w Kościele. Na naszym polskim podwórku możemy natomiast obniżyć oczekiwania, i liczyć chociaż na to, że biskupi przestaną posługiwać się językiem przemocy i nienawiści. I na to, że zaczną traktować papieża Franciszka jak swojego zwierzchnika, a nie skutek antykościelnego spisku wrogich sił Zachodu... - Fundacja Wiara i Tęcza.
Jednym z wielu bohaterów książki będzie Artur Kapturkiewicz, który jest lekarzem-pediatrą, zakaźnikiem, współzałożycielem (wraz z Agnieszką Wiciak) Wiary i Tęczy.
Artur przez wiele lat był liderem krakowskiej grupy WiT, a także angażował się w działalność organizacji pozarządowych, m.in. w ruch hospicyjny. Ma męża i troje dorosłych dzieci. Mieszka w Krakowie.
W wywiadzie opowiada o swojej działalności na styku chrześcijaństwa i tęczowej społeczności oraz o własnej drodze do coming outu jako transpłciowego mężczyzny - Wiara nie wyklucza.
Słowo na dziś ❤️🧡💛💚💙💜 pic.twitter.com/ZVVCohhy5R
— Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) March 16, 2023
Katedra Hope
Metropolitan Community Church of Toronto
Metropolitan Community Church Tampa
Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu
Dominikanie Wrocławscy
Dominikanie w Łodzi
Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie
Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie
Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
Luteranie w Katowicach
Luteranie w Łodzi
Codziennik biblijny
Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)
Metropolitan Community Church - Resurrection Houston
Metropolitan Community Church Washington DC
Middle Church
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz