niedziela, 6 listopada 2022

Słowo Boże na niedziele - Reformowany Kościół Katolicki, Badania religijności osób LGBT, plus nabożeństwa

Z radością informujemy, że Reformowany Kościół Katolicki w Polsce pozostaje wpisany do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych. 

Jest to jedyny w Polsce Kościół w pełni włączający osoby LGBT+, błogosławiący związki małżeńskie par tej samej płci i w pełni otwarty na osoby trans* i od zawsze wspierający Wiarę i Tęczę.
Mamy nadzieję, że batalia prawna o uzyskanie pełnego uznania prawnego właśnie się zakończyła. Nadal wspieramy RKK modlitwą i mocno trzymamy kciuki za nich.

Orzeczenie w sprawie Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce zapadło 13 października przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Jak informuje Rzeczpospolita Wydział Informacji Sądowej WSA, sąd uchylił decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2020 roku o stwierdzeniu nieważności wpisu do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych.

Wyrok oznacza, że wciąż legalnie działać może niewielki Kościół, posiadający w Polsce 11 wspólnot i będący solą w oku w szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, a zwłaszcza ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. To bowiem zwłaszcza ten ostatni naciskał na delegalizację wspólnoty.

– Miałem nadzieję, że takie orzeczenie zapadnie. Małżeństwa błogosławione w RKK nie wywołują skutków prawnych, w związku z czym państwo nie powinno się ich, kolokwialnie mówiąc, czepiać – komentuje dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego UW. – Idąc tropem rozumowania MSWiA i Prokuratora Generalnego, należałoby zdelegalizować wszystkie wspólnoty muzułmańskie, bo prawo szariatu dopuszcza posiadanie czterech żon, albo Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, organizujące ceremonie zaślubin osób tej samej płci – dodaje.

Czy MSWiA złoży od wyroku skargę kasacyjną? Resort informuje Rzeczpospolitą, że decyzję o krokach prawnych podejmie po otrzymaniu wyroku wraz z uzasadnieniem, a tymczasem nie wpłynęła do niego nawet informacja o orzeczeniu. A co o wyroku sądzą reformowani katolicy? – Do sprawy odśnieżą się dopiero po uprawomocnieniu się wyroku - Fundacja Wiara i Tęcza

Część katolików domaga się od polskiego episkopatu odwołania stanowiska, które biskupi dwa lata temu przyjęli w kwestii osób LGBT+. Według Kongresu Katoliczek i Katolików dokument ten zawiera treści homofobiczne i transfobiczne. Swój postulat działacze Kongresu przedstawili po dyskusjach, które trwały w Kościele w ramach synodu ogłoszonego przez papieża Franciszka.

„Domagamy się odrzucenia języka nienawiści i wykluczenia wobec osób LGBT+ w Kościele a w szczególności odwołania Stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+ z 2020 roku, które zawiera treści homofobiczne i transfobiczne" – tak brzmi wspomniany postulat. 

Najwięcej wątpliwości wzbudził punkt 38. wspomnianego stanowiska, w którym czytamy: „Wobec wyzwań tworzonych przez ideologię gender i ruchy LGBT+ […] konieczne jest tworzenie poradni (również z pomocą Kościoła, czy też przy jego strukturach) służących pomocą osobom pragnącym odzyskać zdrowie seksualne i naturalną orientację płciową". „Sformułowanie o odzyskaniu zdrowia seksualnego ewidentnie oznacza, że orientację homoseksualną autorzy dokumentu uważają za chorobę. A pojęcie naturalnej orientacji płciowej to zaiste oryginalny wkład w naukę o człowieku" – tak tuż po publikacji dokumentu biskupów na łamach „Więzi" pisał Cezary Gawryś (...) - Radio Tok FM



Podczas gdy wiara i religia odgrywa istotną rolę w życiu wielu Amerykanów, liczba wyznawców religii spada w USA. Szacuje się, że 7 na 10 Amerykanów identyfikuje się jako osoba religijna, zgodnie z badaniem Pew Research z 2020 roku. 

Według Williams Institute ponad 11 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych identyfikuje się jako LGBTQ. Około 3,1 miliona uważa się za umiarkowani religijni, a kolejne 2,2 miliona za mocno wierzących. Łącznie te dwie grupy stanowią około połowę społeczności LGBT.

Podobnie jak w populacji ogólnej, odsetek osób LGBT, która jest religijna, różni się w zależności od stanu, przy czym najbardziej religijną populacją można znaleźć na południu, szczególnie w regionie Pasa Biblijnego. 

Karolina Południowa ma najwyższy odsetek religijnych osób LGBT na poziomie 74%, a tuż za nią plasują się Missisipi, Luizjana, Południowa Dakota i Alabama. Tymczasem stany takie jak Alaska i Maine mają najniższy odsetek osób LGBT, które są religijni, każdy z nich wynosi 31%, podczas gdy stany takie jak New Hampshire, Oregon, Vermont i Waszyngton plasują się nieco powyżej.

Większość religijnych dorosłych osób LGBT w USA (ponad 4 miliony) identyfikuje się z wiarą chrześcijańską, czy to protestancką, katolicką, czy też inną wyznaniem chrześcijańskim. Tymczasem ponad 130 000 dorosłych Amerykanów LGBT to Żydzi, ponad 100 000 to muzułmanie, a kolejne 100 000 to mormoni. Dodatkowe 420 000 jest powiązanych z inną, nieokreśloną religią nie-chrześcijańską.

Czarni Amerykanie LGBT stanowią najbardziej religijną grupę spośród wszystkich ras i grup etnicznych w populacji LGBT, przy czym 71% uważa się za mocno lub umiarkowanym wierzącym. Porównywalnie tylko 37,6% białych Amerykanów LGBT identyfikuje się jako religijni, co czyni ich najmniej religijnymi ze wszystkich grup rasowych lub etnicznych w społeczności queer.

Badanie Williams Institute wskazuje, że religijna populacja LGBT ma tendencję do przechylania się znacznie na osoby starsze. Prawie 65% dorosłych LGBT w wieku powyżej 65 lat uważa się za religijnych, w porównaniu do zaledwie 38,5% osób w wieku od 18 do 24 lat. W większości jest to zgodne z ogólną populacją, ponieważ 65% wszystkich Amerykanów powyżej 65 roku życia uważa religię za bardzo ważną w swoim życiu, w porównaniu do zaledwie 40% osób w wieku od 18 do 29 lat, zgodnie z badaniem Pew Research Center. Badanie przeprowadzone przez American Enterprise Institute sugeruje, że młodsze pokolenia rzadziej wychowują się w religijnym gospodarstwie domowym, a dowody wskazują, że ci, którzy coraz bardziej dystansują się od przynależności religijnej.




Stres pourazowy ludzi Kościoła - Dialogi Świętojańskie. 


Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Liturgii Słowa z Komunią Świętą z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. 


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. Link na stronie YouTube.

Dominikanie Wrocławscy 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Kościół ewangelicko-augsburski w Katowice


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Codziennik biblijny


Middle Church 


Metropolitan Community Church of Washington DC


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 


Pikes Peak Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church of Windsor


Milwaukee Metropolitan Community Church


All God's Children Metropolitan Community Church


New Life Metropolitan Community Church


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz