niedziela, 20 listopada 2022

Reportaż Arte: Prawa LGBTQ w Kosowie

Adelina Tërshani walczy o niezależność kobiet w zdominowanym przez patriarchalną obyczajowość Kosowie. Lendi Mustafa, pierwszy otwarcie zadeklarowany transseksualny mężczyzna w tym kraju i lider kosowskiej społeczności LGBT, na co dzień stawia czoła wszechobecnym uprzedzeniom i nienawiści. Mimo trudności i pogróżek, młodzi aktywiści przeciwstawiają się dyskryminacji i silnie zakorzenionym stereotypom. Autorzy trzyczęściowej serii dokumentalnej zatytułowanej Çohu, co po albańsku oznacza „powstań”, towarzyszą Adelinie i Lendiemu w ich codziennym życiu w stolicy Kosowa – Prisztinie.

Adelina - aktywistka feministyczna i Lendi - pierwszy otwarcie zadeklarowany transseksualny mężczyzna w Kosowie, walczą o równe prawa w swoim kraju. Oboje kochają Kosowo i chcą zmieniać mentalność społeczeństwa, które nadal pozostaje pod przemożnym wpływem patriarchatu. Losy bohaterów śledzimy w trzyodcinkowej serii dokumentalnej, nakręconej w ramach upamiętniania 50. rocznicy protestów i zamieszek wywołanych wtargnięciem policji do gejowskiego klubu Stonewall Inn w Nowym Yorku. Wydarzenia te uznaje się za przełomowe w walce o równe prawa osób LGBT.

W Kosowie kobieta nie może swobodnie decydować o swoim ciele. Społeczeństwo narzuca jej, jak powinna się ubierać i wyglądać, a doświadczenie ulicznego molestowania jest powszechne. W ostatnim odcinku trzyczęściowej serii dokumentalnej, zrealizowanej na 50.lecie przełomowych dla społeczności LGBT wydarzeń w nowojorskim klubie Stonewall Inn, aktywistka feministyczna Adelina opowiada, jak nieustanna kontrola kobiecej cielesności wpłynęła na jej życie i stosunek do siebie. Lendi - pierwszy otwarcie zadeklarowany transseksualny mężczyzna w Kosowie i lider kosowskiej społeczności LGBT, dzieli się obserwacjami i emocjami towarzyszącymi mu w procesie medycznej tranzycji.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz