niedziela, 20 listopada 2022

Słowo Boże na niedziele - wieści ze świata rzymskiego katolicyzmu, Para gejów i ślub w Kościele, Mormoni i równość małżeńska, plus nabożeństwa


Dziś trochę wieści ze świata rzymskiego katolicyzmu: Amerykański jezuita o. James Martin, niestrudzony sojusznik osób LGBT+, spotkał się w poprzedni piątek z papieżem Franciszkiem. Rozmowa dotyczyła „radości i nadziei, smutków i trosk” katolików LGBTQ” – poinformował o. Martin na Twitterze po spotkaniu. 45-minutowa audiencja w Watykanie była „serdeczna, inspirująca i zachęcająca”. Nie było to pierwsze spotkanie o. Martina z papieżem, ani też nie pierwszy wyraz poparcia dla jego działań od Franciszka, jednak nie dają one zbyt wiele nadziei na jakieś realne szanse na zmiany w nauczaniu czy choćby podejściu duszpasterskim. (KAI - bit.ly/3tJlmGh Outreach Faith - bit.ly/3hUPN9C)

Wskazuje na to chociażby krytyczne podejście Franciszka do Kościoła w Niemczech. Oddolne dążenie do reform w niemieckim Kościele katolickim, które wyraźnie ujawniło się w niemieckiej Drodze synodalnej nie podoba się Franciszkowi, który już kilkakrotnie upomniał tamtejszych katolików. Ostatnio podczas rozmowy w trakcie powrotu z Bahrajnu na początku listopada, w odpowiedzi na pytanie dziennikarza powiedział, że powinni oni ponownie odkryć „zmysł religijny ludu”. Jest to być może reakcja między innymi na działania biskupa Helmuta Diesera z Akwizgranu, który chce pozyskać wsparcie papieża dla redefinicji nauki Kościoła o seksualności, by okazać poszanowanie także dla innych niż heteroseksualne sposobów życia. To nie jest jego zdaniem zerwanie z nauczaniem Kościoła, lecz dalszy rozwój. (gazeta.pl - bit.ly/3Xqt4CX Süddeutsche Zeitung - bit.ly/3OhyFak)

Wyjątkowo smutny rozwój wydarzeń na Słowacji. Arcybiskup Trnawy Ján Orosch w okólniku dla księży wyraził swój pogląd na temat październikowego morderstwa dwóch gejów w Bratysławie. W dokumencie zastanawia się on, czy obie ofiary naprawdę były „niewinne”, czy przypadkiem nie spożywały narkotyków i ile razy miejsce zbrodni było miejscem nalotów służb antynarkotykowych. To oburzająca i bardzo niebezpieczna retoryka. Biskup celowo dopuszcza się manipulacji, podaje w wątpliwość informacje, które były publikowane w mediach, i chce wywołać wrażenie, że takie ataki mogą być czymś uzasadnionym, bo grzesznicy zostali ukarani. Szczególnie teraz wspieramy nasze tęczowe rodzeństwo na Słowacji w tych trudnych chwilach. Dziękujemy innym kościołom na Słowacji, że potrafią potępić zło. (Krytyka Polityczna - bit.ly/3GAyhBM)


Upór często się opłaca, na co wskazuje niedawna historia brytyjskiej pary męsko-męskiej, która postanowiła, że weźmie ślub kościelny. Shane Yerrell, zastępca burmistrza Waltham Abbey i radny Epping Forest, oraz jego partner David Sparrey mieli tylko jedno marzenie – ślub w kościele Ponieważ obaj panowie są chrześcijanami, takie potwierdzenie ich miłości było dla  nich bardzo ważne.

Jak donoszą media, Shane i David początkowo chcieli poczekać ze ślubem, aż taka możliwość będzie bardziej dostępna. Obecnie bowiem np. Kościół Anglii co prawda akceptuje związki jednopłciowe, jednak nie zezwala na udzielanie ślubów, a jedynie na błogosławieństwa. Jednak po doświadczeniu problemów rodzinnych i zdrowotnych Shane i David uznali, że szkoda im czasu. David rozpoczął poszukiwania. Jak piszą media, ceremonii odmówiło im 31 kościołów… Dopiero 32. kościół, Wanstead United Reformed Church w hrabstwie Essex, zgodził udzielić im ślubu. 

„To był dzień, którego nigdy nie zapomnę” — mówił David. „Byliśmy otoczeni wielką miłością. To był idealny ślub. […] To wszystko było tak poruszające, niezwykłe, taki wyjątkowy moment. Wiedzieliśmy, że nam się uda, że nie musimy godzić się na nic mniejszego niż to, czego pragniemy. Cieszę się, że jesteśmy częścią historii tego kościoła. Wiele osób homoseksualnych po prostu nie sądzi, że to możliwe, ale jeśli jesteście parą tej samej płci i chcecie wziąć ślub w kościele, nie poddawajcie się. Myślę, że wiele kościołów boi się reakcji, ludzie twierdzą, że Biblia nic o tym nie mówi. […] Ale miłość to miłość, nie ma znaczenia, czy jesteś homo, czy hetero” - Fundacja Wiara i Tęcza.

Holenderski kardynał Willem Jacobus „Wim” Eijk, arcybiskup Utrechtu od 2007 roku, zwiększa presję na Watykan, aby podjął ostrzejsze działania przeciwko osobom LGBTQ. Podczas wizyty w Rzymie w zeszłym tygodniu, według "Katholiek Nieuwsblad", biskup poprosił papieża o napisanie encykliki, przeciwko uznawaniu osób transpłciowych. Podniósł to żądanie już sześć lat temu. 

Biskup wcześniej potępił błogosławieństwa par jednopłciowych: „Aby móc błogosławić, musi być dobra nie tylko intencja, ale i rzecz, która jest błogosławiona. Nie można błogosławić czynu moralnie złego. wydaje się, że łaska nie jest na drodze do grzechu” - queer.de.


W nieoczekiwanym posunięciu Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich znany jako mormoni, poparli proponowaną ustawę federalną, która uznaje wszystkie legalne małżeństwa, w tym tej samej płci. Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym na stronie internetowej kościoła, doktryna wiary z Utah „odnosząca się do małżeństwa między mężczyzną a kobietą jest dobrze znana i pozostanie niezmieniona”.

„Jesteśmy wdzięczni za ciągłe wysiłki tych, którzy pracują nad zapewnieniem, która chroni małżeństwa obejmuje odpowiednią ochronę wolności religijnej, przy jednoczesnym poszanowaniu prawa i ochronie praw naszych braci i sióstr LGBTQ”. Wydaje się, że jest to swego rodzaju odwrócenie w stosunku do kościoła, który słynną sprzeciw jak np popierali kalifornijską Propozycją8 z 2008 r - Joe My God.



Tegoroczne Dni Godności, w ramach Międzynarodowych Dni Tolerancji - Panel dyskusyjny z udziałem biskupa Tomasz Puchalskiego, księdza profesora Marka Uglorza oraz bohatera filmu Daniela Rycharskiego.


Tęczowe Nabożeństwo Ekumeniczne



Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Liturgii Słowa z Komunią Świętą z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.

 

Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. Link na stronie YouTube.

Dominikanie Wrocławscy 


Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Kościół ewangelicko-augsburski w Katowice


Codziennik biblijny


Middle Church 


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church of Windsor


Milwaukee Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church - Los Angeles


New Life Metropolitan Community Church


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz