niedziela, 27 listopada 2022

Słowo Boże na niedziele - Szwedzki piosenkarz Andreas Wijk, Mikołaj Jabłoński o Kościele, plus nabożeństwa


W rozmowie z Attitude Magazine (bit.ly/3U010TK) szwedzki piosenkarz Andreas Wijk opowiada o dorastaniu w środowisku religijnym, prawdziwej wierze i byciu sobą. „Tutaj naprawdę zaczyna się moje życie” – komentuje swój nowy singiel „if I was gay”.


Podobnie jak Cat Burn w „Free”, w „if I was gay” Andreas mówi o swoim wychowaniu i obawach przed otwartością i szczerością w kwestii swojej tożsamości. Dotyka lęków przed ujawnieniem, które czuje wiele osób LGBT+. Ale piosenka pokazuje również, że Andreas pragnie miłości, autentycznego życia i bycia wolnym. Piosenkarz mówi, że jest zaskoczony, jak wiele osób ma podobne doświadczenie. „Myślę, że najbardziej poruszyło mnie to, że ludzie uważają, że każda linijka brzmi jak ich własna historia. Jesteśmy tak do siebie podobni, nawet jeśli każda osoba LGBT+ ma swoją własną podróż [...]”.

W domu Andreasowi zawsze mówiono, że jest kochany przez rodziców. Dokonał wobec nich coming outu, gdy miał 15 lat. „Mówili mi wtedy: Bardzo cię kochamy, Andreas, ale pójdziesz za to piekła, chcemy ci pomóc, ponieważ bardzo cię kochamy”. Może się to wielu odbiorcom wydać trudne, jednak Andreas zachęca, by spróbować zrozumieć, skąd pochodzą jego rodzice, tak jak on. Ich słowa były inspirowane ich religią i tym, w co nauczono ich wierzyć, a nie nienawiścią.

Andreas dzieli się też w wywiadzie doświadczeniami z tzw. praktykami  konwersyjnymi – marzył, że pomogą mu pozbyć się orientacji, którą uważał za wielkie obciążenie. Zmiana tego podejścia wymagała u niego wiele czasu.

Na TikToku Andreasa pokazuje, jak jego rodzice reagują emocjonalnie, słysząc piosenkę „if I was gay”. Tata Andreasa, pastor, jest wyraźnie poruszony tekstem i mówi: „Mam wrażenie, że w tej piosence odzwierciedlasz całą historię swojego życia”. „Moi rodzice wyszli z miejsca, w którym przez swoją wiarę sądzili, że pójdę do piekła. A teraz zdecydowanie tak nie myślą. Wierzą, że Bóg mnie kocha i stworzył takiego, jakim jestem”. (bit.ly/3GG2Lm7)

 W międzyczasie zmienił się pogląd Andreasa na wiarę i religię. „Ale moja wiara jest silniejsza niż kiedykolwiek”, zauważa. „Przez te wszystkie lata, ilekroć myślałem o Bogu, czułam się osądzany. A teraz, kiedy myślę o Bogu, czuję się wolny. Nigdy w życiu nie byłem szczęśliwszy”. Co ciekawe, Andreas nie jest zgorzkniały z powodu swoich doświadczeń, choć miałby do tego pełne prawo. Rozumuje: „Nazwałbym ich przekonania wiarą kulturową. Teraz powiedziałbym, że mają, moim zdaniem, prawdziwą wiarę”.

Ja się wtedy w sobie bardzo gotowałem, bo czułem się źle. Z tym, że na pełnej wchodzę w to "bycie gejem" i "pedałuję", jak ja to nazywam. A potem idę do konfesjonału i kompulsywnie wręcz się z tego spowiadam - mówi Mikołaj Jabłoński, współtwórca kanału VIP Team o osobach niewidomych i słabowidzących, który opowiada o byciu osobą homoseksualną w polskim Kościele.

Obecne. I na pewno ja, jako dzieciak, dostawałem komunikat, nie tyle od mojej rodziny, ile po prostu od Kościoła i w przeróżnych innych sytuacjach, że jest ta "ideologia LGBT". Że oni chcą skrzywdzić nasze dzieci. Że lewacy, że geje, że pederaści, że pedofile. I cała ta historia, która cały czas jest obecna, dookoła nas, w sensie to, co się sprzedaje w mediach. 

A chciałem ci powiedzieć jeszcze jedną rzecz, która jest moim zdaniem trochę symbolem tego, jak ta mentalność jest kształtowana. Byłem kiedyś na urodzinach mojego kolegi, katolika, i tam był chłopak, który siedział obok mnie, i zaczął w pewnym momencie mówić – to byli ludzie z oazy i tym podobne – i był w swojej ekspresji płciowej, stereotypowo nazywając, bardzo zniewieściały. Ale ja miałem na to wyrąbane. I on mówi tak: słuchajcie, ten homoseksualizm* to jest jakaś choroba, to jest straszne. I ja mówię do niego: no, wiem, o czym mówisz, choruję na to od urodzenia. A on tak patrzy na mnie, nie, on: ale ty żartujesz, ale ty? Mówię: no ja. A on mówi: ale ty się czujesz kobietą? I tutaj mogę postawić kropkę, już dalej nie rozwijając tej historii. Wiesz, z czym wielu osobom może się do dzisiaj kojarzyć samo bycie gejem - gazeta.pl



Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


Metropolitan Community Church Tampa 


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. Link na stronie YouTube.

Dominikanie Wrocławscy 


Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Codziennik biblijny


Middle Church 


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church of Windsor


Milwaukee Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church - Los Angeles


New Life Metropolitan Community Church


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz