niedziela, 10 kwietnia 2022

Słowo Boże na niedziele - Monachijski kardynał Reinhard Marx, Synod Kościoła, plus nabożeństwa niedzielne

Monachijski kardynał Kościoła rzymskokatolickiego Reinhard Marx wezwał w wywiadzie dla niemieckiego „Sterna” do zmiany kościelnego nauczania na temat homoseksualizmu. 

„Katechizm nie jest osadzony w kamieniu. Można kwestionować to, co mówi. […] Homoseksualność nie jest grzechem. Kiedy dwie osoby, niezależnie od płci, są dla siebie w radości i smutku, jest to postawa chrześcijańska. Mówię tutaj o prymacie miłości, również w kontaktach seksualnych. […] Osoby LGBTI są częścią stworzenia i są kochane przez Boga, a my jesteśmy wezwani do przeciwstawiania się dyskryminacji”. Kardynał powiedział także, że ci, którzy grożą osobom homoseksualnym i wszystkim innym piekłem, nic nie rozumieją, a większym grzechem jest chęć wyrzucenia kogoś z Kościoła.

Kardynał Marks wywołał poruszenie już w zeszłym miesiącu, kiedy przeprosił na tęczowym nabożeństwie w Monachium za sposób, w jaki Kościół traktuje osoby LGBTQ. 

Teraz przyznał, że dziesięć czy piętnaście lat temu nie wyobrażał sobie celebrowania nabożeństwa tęczowego w taki sposób, teraz jednak czuje się dużo pewniej. Powiedział również, że zdarzyło mu się pobłogosławić parę jednej płci, choć oczywiście nie był to sakrament małżeństwa.

W wywiadzie mowa jest również o seksualności księży, celibacie i o tym, że Marks jest w stanie wyobrazić sobie w Kościele rzymskokatolickim żonatych księży.

Zdaniem kardynała Pietro Paroliniego, watykańskiego sekretarza stanu, wysłanie broni na Ukrainę jest błędem. - To może wywołać eskalację, której nie będzie można kontrolować - ocenił kardynał - Gazeta.pl 

Kościół lubi błogosławić broń, atakować LGBTQ ale potępić Rosję i wsparcie dla Ukrainy to dla nich nie dopuszczane. 

W wydarzeniu online zorganizowanym przez amerykańskie rzymskokatolickie tęczowe duszpasterstwo New Ways Ministry  ze społecznością LGBT+ z całego świata spotkała się s. Nathalie Becquart, ksawerianka, podsekretarz Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Był to pierwszy raz, kiedy osoba na tak wysokim stanowisku w Watykanie spotkała się w ramach procesu synodalnego z osobami LGBT+, i szef New Ways Ministry, Francis DeBernardo, nazwał to wydarzeniem historycznym.

Prezentacja oraz krótka sesja pytań i odpowiedzi dotyczyły charakteru procesu synodalnego. We wprowadzeniu Robert Shine z New Ways Ministry skomentował, że obecność s. Becquart „jest tutaj znakiem, że nasi przywódcy kościelni są coraz gotowi, by iść z nami”. W spotkaniu wzięło udział ponad 1000 osób z 37 krajów, w tym osoby z Wiary i Tęczy. 

„Celem synodu jest wspieranie komunii i budowanie konsensusu. Jeśli naprawdę słuchamy siebie nawzajem, jeśli słuchamy głęboko, dostrzeżemy, w jak sposób Duch Święty wzywa Kościół, aby iść naprzód”, mówiła s. Becquart. Zwróciła uwagę uczestników na pierwsze zdanie dokumentu przygotowawczego synodu: „Kościół Boży jest zwoływany na synod”. Te słowa podkreślają potrzebę słuchania wszystkich, „zwłaszcza tych, którzy czują, że nie mają głosu, tych z marginesu Kościoła”, powiedziała.

W sesji pytań i odpowiedzi dzielono się wątpliwościami dotyczącymi realnego słuchania głosu osób wykluczonych, zwłaszcza osób LGBT+. Wiele głosów wyrażało rozgoryczenie, brak nadziei osób LGBT+ na realne zmiany w Kościele, choć były również świadectwa silnej wiary i ufności. Niestety s. Becquart nie odniosła się w żaden konkretny sposób do tych rozterek, mówiąc ogólnikowo, że dobrze rozumie potrzebę rozpoznania trudności i bólu tych, którzy czują się odrzucani od Kościoła, ale wierzy, że „Dzięki Duchowi Świętemu możemy znaleźć sposób pojednania […] jeśli naprawdę wierzymy, że jest to Kościół Chrystusa, jesteśmy ciałem Chrystusa”.

Katedra Hope 

Metropolitan Community Church of Toronto

Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu

Nabożeństwo z  Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie 

Reformowany Kościół Katolicki 

Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie

Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. W niedzielę transmitujemy Eucharystię o godz. 7:00, 8:30, 10:00 (rodzinna), 11:30, 13:00, 16:00, 17:17 (młodzieżowa), 19:00 (akademicka). Link na stronie YouTube.

Dominikanie Łódzcy 

Dominikanie Wrocław 

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 

Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego  w Katowicach 

Ewangelickie ABC. Na pytanie czym są apokryfy dla ewangelików odpowiada prof. dr hab. Kalina Wojciechowska z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Codziennik biblijny

Middle Church 

Metropolitan Community Church San Diego

Metropolitan Community Church of Washington DC

Metropolitan Community Church of Richmond

Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 

Metropolitan Community Church Tampa 

Metropolitan Community Church - Los Angeles

Pikes Peak Metropolitan Community Church

Metropolitan Community Church of Windsor

Milwaukee Metropolitan Community Church

All God's Children Metropolitan Community Church

New Life Metropolitan Community Church

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz