środa, 15 grudnia 2021

Wieści LGBTQ: TSUE decyzja dotyczące tęczowy rodzin, Komisja Wenecka o projekcie antyLGBT, Węgierskim, Bart Staszewski w rozmowie z Renatą Kim ...



Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie w sprawie C-490/20 Stolichna obshtina, rayon „Pancharevo”. Postępowanie dotyczyło wydania aktu urodzenia dziecka dwóch matek, które urodziło się w innym z państw członkowskich. Trybunał wskazał, że państwo członkowskie, którego to dziecko jest obywatelem, jest zobowiązane do wydania mu dowodu tożsamości lub paszportu bez konieczności uprzedniego sporządzenia aktu urodzenia przez organy krajowe. 

Oznacza to, że państwo ma wydawać dokumenty tożsamości dzieciom urodzonym za granicą z dwiema matkami w akcie urodzenia, bez żądania wcześniejszej transkrypcji aktu urodzenia. 

Ponadto państwa członkowskie powinny uznawać więź pokrewieństwa z każdą z matek dziecka i umożliwić dziecku korzystanie z prawa do swobodnego przemieszczania się z każdym rodzicem, czyli wydać takie dokumenty, które będą odzwierciedlały tę więź z każdą z matek.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE został zainicjowany sprawą obecnie dwuletniej, urodzonej i zarejestrowanej w hiszpańskim Urzędzie Stanu Cywilnego, córki dwóch matek - małżeństwa Bułgarki i Brytyjki z Gibraltaru. To odpowiedź na pytanie prejudycjalne z Bułgarii. Sędziowie z Sofii nie mieli wątpliwości, że dziewczynka jest obywatelką bułgarską, ale - wskutek skargi jednej z matek na bułgarskie urzędy -  rozstrzygają, jak tę sprawę rozwiązać w dokumentach kraju, który nie ma żadnej instytucji związków rejestrowanych dla osób tej samej płci, ani – pod względem prawnym - nie dopuszcza takiego rodzicielstwa.

- Przyjmujemy z zadowoleniem orzeczenie TSUE, zgodnie z którym dziecko i jego rodzice tej samej płci muszą zostać uznani za rodzinę, dziecko powinno otrzymać bułgarski paszport, a rodzina powinna mieć możliwość swobodnego przemieszczania się we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej - skomentowała równościowa organizacja ILGA.

Jednak TSUE potwierdził dziś, że Bułgaria w imię traktatowego prawa do „zachowania tożsamości narodowej, nierozerwalnie związaną z  ich podstawowymi strukturami politycznymi i  konstytucyjnymi” (w tym przypadku chodzi o niedopuszczalność rodzicielstwa par jednopłciowych) może zachować swe obecne zasady w kwestii USC. Córka dwóch matek ma bowiem otrzymać dowód na podstawie akt hiszpańskich bez prawnego przenoszenia ich danych do bułgarskich akt stanu cywilnego. A podane dziś rozwiązanie opiera się głównie na unijnych przepisach o „swobodzie przemieszczania się i pobytu” obywateli Unii we wszystkich krajach UE. I pozostawia Bułgarii całkowitą niezależność w kwestii krajowego prawa rodzinnego. (LGBT+ Prawnicy/Deutsche Welle)

 Pinksixty News wiadomości LGBT - Opinii Komisja Wenecka, która doradza Radzie Europy w kwestiach prawa konstytucyjnego, stwierdziła, że ​​węgierskie ograniczenia mogą uniemożliwiać legalne wyrażanie orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, które są chronione na mocy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Eksperci komisji uważają, że przepisy te mogą być „zagrożeniem środowiska” dla dzieci LGBTQ+ i „pozostawiają miejsce tylko na jednostronne i stronnicze nauczanie, otwierając drzwi do stygmatyzacji i dyskryminacji osób LGBTQ+”.

„Jeśli rodzice kupują dzieciom poniżej osiemnastego roku życia powieść młodzieżową o osobach LGBTQI lub pozwalają im obejrzeć film z udziałem osób LGBTQI, naruszają prawo” – napisała Komisja Wenecka. - „Wydaje się, że rodzice nie będą już mogli uczyć swoich dzieci akceptowania gejów, lesbijek lub osób transpłciowych, a nawet pomagać swoim dzieciom w zaakceptowaniu własnej seksualności” - Rzeczpospolita.

Sąd Najwyższy w Kerali Indiach nakazał rządowi stanowe opracowanie wytycznych dotyczących terapii konwersyjnej w celu zmiany orientacji seksualnej społeczności LGBTIQ.


Powiedziałem mamie, że mojego ślubu, na który zbieramy pieniądze, nie będzie. Bardzo to nią wstrząsnęło. Tak, jakby wiedziała, co zaraz powiem. Zapytała, dlaczego? Czy jestem gejem? Odpowiedziałem, że tak. Popłynęły jej łzy i mnie przytuliła – mówi Bart Staszewski w rozmowie z Renatą Kim.


Lex Czarnek to projekt, który wprowadza cenzurę kuratora oświaty w szkołach, który odbiera rodzicom prawo do decydowania jakie zajęcia będą się w nich odbywały, a samorządy sprowadza do roli płatnika, bez możliwości współdecydowania o tym co na terenie szkoły będzie się działo.


Queer News Tonight


Większości tych pacjentów nie powinno tutaj być. Tak mówią lekarze o chorych na  Covid -19 którzy trafiają do szpitali pyzy ul. Borowskiej i tymczasowego i  często wymagają użycia koncentratorów tlenu i respiratorów, by uratować ich zdrowie i życie. Tak samo wygląda sytuacja z ich rodzinami - w ogromnej większości to ludzie niezaszczepieni . Za dwa dni ze szczepień mogą korzystać dzieci od  od 5-tego roku życia. Na razie widać, że zainteresowanie jest spore, ale jak będzie dalej - zobaczymy. 


Democracy Now! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz