środa, 17 lutego 2021

Kartka historii: 20 lat temu w Niemcze uchwalono związki partnerskie i walka o Polskie związki partnerskie



Kartka historii rocznica 16 lutego 2001 roku. Została uchwalona ustawa o związkach partnerskich w Niemcze. Do września 2017 r. Umożliwiano parom tej samej płci związku partnerskiego kiedy uchwalono równość małżeństw. 

Zielony polityk Volker Beck, od dawna walczył o równość małżeńską w Niemcze. Pierwsza inicjatywa legislacyjna kończy się fiaskiem w 1993 roku. Dopiero udział rządu w koalicji SPD-zielonych doprowadzono uchwalenia związków partnerskich 16 lutego 2001 r. Prezydent Federalny Johannes Rau podpisał, a ustawa weszła w życie 1 sierpnia 2001 roku. 

Po 1 października 2017 roku, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa równość małżeństw, na ślub zdecydowało się do końca 2018 roku 16 766 par gejów i 16 138 par lesbijek.

Wśród par jednopłciowy 21 477 przypadkach chodziło o zmianą statusu na małżeński, bo pary już wcześniej zawarły ze sobą związek partnerski.

Pierwszy projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich został przygotowany w 2003 roku przez prof. Marię Szyszkowską, senatorkę SLD za rządów lewicy SLD między innymi z powodu śmierci papieża znów kościół był ważniejszy niż LGBT. 

W 2012 r. do Sejmu trafiły aż 3 projekty ustaw o związkach partnerskich za czasów liberałów Platformy Obywatelskiej odrzucone zostały kto był ministrem sprawiedliwości Gowin ten któremu teraz kibicują. 

W kwietniu 2018 r. grupa posłów Nowoczesnej przedstawiła projekt ustawy o związku partnerskich. Wraz z końcem VIII kadencji Sejmu projekty te przepadły.

Jednej strony związki partnerskie nie powinno, czas iść na całość tylko równość małżeńska. Politycy mieli okazji od lewicy po liberałów uchwalić ustawę związki partnerskie, nie chcieli to teraz związki partnerskimi wepną w tyłek. Tylko teraz walka o równość małżeńską, ważne jest też zabezpieczenie tęczowy rodzin to pokazuje w inny krajach są problemy były. Po to nie był czas mówiono, a później problemy.  


Wystąpienie Roberta Biedronia z roku 2013 na temat związków partnerskich. 




Profesor Ewa Łętowska w dwie minuty o tym, dlaczego artykuł osiemnasty Konstytucji RP nie jest przeszkodą dla wprowadzenia równości małżeńskiej. 


Artykuł osiemnasty (artykuł 18 Konstytucji) to pełnometrażowy film dokumentalny, w którym pytamy, dlaczego w Polsce nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz