poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Klub Filmowy LGBT zaprasza na film The Celluloid Closet


Uniwersytet Krytyczny - Klub Filmowy LGBT zaprasza na film The Celluloid Closet - reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman; USA, 1995

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki

Unikatowy w formie dokument „The Celluloid Closet” (1995) funkcjonuje pod kilkoma polskimi tytułami – „Pułapka z celuloidu”, „Celuloidowa szafa”, „W filmowej szafie”. Wszystkie wersje próbują oddać istotę tego niezwykłego dzieła. Składają się nań dziesiątki scen z filmów od początków istnienia kina aż do lat 90. połączone jednym kryterium: zawierają – najczęściej „zamaskowane” wątki LGBT. Układają się one w jedyną w swoim rodzaju opowieść o tym, jak kino traktowało gejów, lesbijki, osoby bi- i transseksualne na przestrzeni niemal całego XX wieku – od relatywnego liberalizmu z początku wieku, przez dekady funkcjonowania tzw. kodeksu Haysa, kiedy to zakazana tematyka LGBT musiała być starannie kamuflowana, aż do powolnego otwierania się na tę „inność” począwszy od końca lat 60.

Film jest adaptacją książki Vito Russo, działacza LGBT i filmoznawcy, który jako pierwszy opisał historię kina z perspektywy LGBT, jednocześnie opisując również historię LGBT z perspektywy kina. Po śmierci Russo na AIDS w 1990 r. ekranizacji dzieła jego życia podjęli się przyjaciele – reżyserzy Rob Epstein & Jeffrey Friedman, laureaci dwóch Oscarów za inne filmy dokumentalne LGBT – „Czasy Harveya Milka” (1984) i „Wspólna sprawa” (1987).

Za „The Celuloid Closet” otrzymali m.in. nagrodę Teddy dla najlepszego dokumentu LGBT na festiwalu w Berlinie oraz nominację do Emmy (czyli telewizyjnego Oscara).

Przez ten filmowy kalejdoskop prowadzi widza narratorka (Lily Tomlin), a sceny i epoki kina są przeplatane wypowiedziami wybitnych twórców. Na udział w „The Celuloid Closet” zgodzili się m.in. aktorzy i aktorki (Tom Hanks, Susan Sarandon, Whoopi Golbderg, Tony Curtis, Shirley MacLaine), reżyserzy (John Schlesigner, Harvey Fierstein i inni) i pisarze (m.in. Armistead Maupin).

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz