wtorek, 4 grudnia 2012

Słowo Boże na dziś, Polska Wspólnota Episkopalna organizuje spotkanie rekolekcyjne Adwentowre

Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.  Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».  Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».
Łk 10, 21-24

Polska Wspólnota Episkopalna organizuje spotkanie rekolekcyjne pod hasłem „A Słowo ciałem się stało”. Odbędzie się ono w dniach 14-16 grudnia tego roku.

Chcemy skupić się na tym na wydarzeniu Wcielenia, którego pamiątkę obchodzimy co roku w Boże Narodzenie. We wspólnym dla wszystkich chrześcijan wyznaniu wiary deklarujemy, że wierzymy w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, „który przyjął ciało z Maryi Panny i stał się człowiekiem”. Jakie znaczenie mają te słowa w naszym życiu? Czy są jedynie uroczystym, i może trochę napuszonym, sposobem mówienia o narodzinach Jezusa z Nazaretu dwa tysiące lat temu w dalekiej Palestynie? A może wskazują na coś więcej – na przykład na to, że Słowo Boże tylko wtedy może działać w świecie i zmieniać świat, jeżeli wciąż na nowo będzie się stawać ciałem w każdym z nas i we wspólnotach, które tworzymy? A jeśli tak, warto się zastanowić nad tym, jak to się właściwie dzieje: konkretnie i namacalnie.

Wcielenie jest jednocześnie centralnym punktem odniesienia w tradycji anglikańskiej. Tematyka rekolekcji pozwoli więc również poczynić dalszy krok w odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest anglikanizm/episkopalianizm, jakie są jego cechy szczególne, znaki rozpoznawcze.

Spotkanie odbędzie się w położonej w bliskim sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego, miejscowości Łazy w gminie Jerzmanowice (ok. 25 km od Dworca Głównego w Krakowie) w Krakowsko-Jurajskim Schronisku Młodzieżowym „Małgosia”, gdzie uczestnicy będą oczekiwani przez prowadzących od godz. 18:00 w piątek 14 grudnia. Dla osób, które przyjadą pociągiem lub autobusem do Krakowa, zorganizowany zostanie dojazd na miejsce. Spotkanie potrwa do niedzielnego popołudnia i zakończy się wspólnie świętowaną Eucharystią. Pełen koszt pobytu wraz z wyżywieniem wynosi 100 zł. Podobnie jednak jak w wypadku rekolekcji w Poznaniu, osoby dla których suma ta stanowi jakikolwiek problem, mogą wpłacić mniejszą kwotę bądź nawet, w wyjątkowych wypadkach, nie płacić w ogóle. Zgłaszać można się za pośrednictwem maila episkopalianie@gmail.com oraz wpłaty zaliczki w wysokości 50 zł (dane do wpłaty każdy zainteresowany otrzyma w odpowiedzi na zgłoszenie).

Jak wszystkie spotkanie organizowane przez Polską Wspólnotę Episkopalną, rekolekcje mają charakter ekumeniczny. Udział w nich mogą wziąć wszyscy niezależnie od przekonań, przynależności wyznaniowej, orientacji seksualnej, itp. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Kościele episkopalnym, wszyscy ochrzczeni, którzy tego pragną, mogą również przystąpić do Sakramentu Komunii Świętej. Jeżeli ktoś ma potrzebę odbycia uprzednio spowiedzi indywidualnej lub rozmowy duszpasterskiej, obecni duchowni, w tym przynajmniej jeden władający językiem polskim, będą do dyspozycji. (ekumenizm.pl)

Program rekolekcji adwentowych cały tutaj

Plus homilia ks. Tomasza Puchalskiego, którą wygłosił podczas Eucharystii w 1. Niedzielę Adwentu Posłuchaj


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz