wtorek, 23 maja 2023

Wieści sportowe LGBTQ: Piłkarz Jake Daniels, Niemiecka trenerka piłki nożnej, Martina Voss-Tecklenburg, Piłkarz ręczny Lucas Krzikalla, Kibice Bayernu kontra piłkarz ...


Podczas występu w podcaście BBC Radio 4 Rylana Clarke'a How to Be a Man, piłkarz Jake Daniels otwarcie opowiedział o tym, jak poznał swojego partnera po ujawnieniu się publicznie.

W zeszłym roku, mając zaledwie 17 lat, zawodnik Blackpool FC zdecydował się ujawnić swoją seksualność, stając się tym samym pierwszym brytyjskim piłkarzem od czasów Justina Fashanu w 1990 roku, który podzielił się tym szczerym krokiem. W wywiadzie dla Sky News Daniels wyraził swoje pragnienie, aby ludzie poznali prawdziwą jego tożsamość.

Mimo pewnych kontrowersji i krytyki, jaką spotkał się z powodu swojego związku, Daniels wyraził swoje szczęście. Podkreślił również swoje zainteresowanie starszymi mężczyznami. W wywiadzie dla The Times na początku tego roku, stwierdził, że dla niego trzydziestolatek jest zbyt młody, a najlepsze to partnerstwo z mężczyzną powyżej 40 roku życia.

Historia Jake'a Danielsa jest istotnym momentem dla świata piłki nożnej i społeczeństwa jako całości. Jego odwaga w ujawnieniu się publicznie i otwarte wyrażanie swoich preferencji są ważnym krokiem w kierunku większej akceptacji i zrozumienia dla LGBT+ w świecie sportu.

Daniels stał się inspiracją dla wielu młodych sportowców, którzy mogą czuć się niepewnie lub ukrywać swoją tożsamość ze strachu przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami. Jego przykład pokazuje, że każdy powinien mieć prawo być sobą i realizować swoje marzenia bez względu na orientację seksualną - pride

Niemiecka trenerka narodowej piłki nożnej, Martina Voss-Tecklenburg, otwarcie opowiedziała o swojej orientacji seksualnej oraz o wpływie zakończonego związku homoseksualnego na swoją karierę sportową. W filmie dokumentalnym emitowanym przez ARD, zatytułowanym "Martina Voss-Tecklenburg - więcej niż piłka nożna", 55-letnia trenerka podzieliła się swoją historią.

W filmie, trwającym 33 minuty, Voss-Tecklenburg powiedziała: "Zakochuję się w osobie, a nie w mężczyźnie czy kobiecie". Trenerka opowiedziała o swoim rozstaniu z ówczesną partnerką w 2000 roku, które przeszkodziło jej w udziale w igrzyskach olimpijskich. Po rozpadzie poprzedniego związku, Voss-Tecklenburg była samotną matką i zakochała się w koleżance z drużyny, Ince Grings. Następnie poznała swojego obecnego męża, 75-letniego przedsiębiorcę budowlanego Hermanna Tecklenburga, którego poślubiła w 2009 roku.

Trenerka opowiedziała również o sytuacji związanej z nominacją na igrzyska olimpijskie w 2000 roku. Mimo że była wówczas w szczytowej formie i uważana za jedną z najlepszych niemieckich piłkarek, nie została nominowana ze względu na "prywatny problem". Voss-Tecklenburg przyznała, że jej ówczesna dziewczyna miała romans przed nominacją, co znacznie wpłynęło na nią emocjonalnie. Opowiedziała o swoim problemie ówczesnemu trenerowi reprezentacji, ale została wyrzucona z kadry. W filmie wyraziła swoje rozczarowanie, że nie była w stanie udowodnić, że potrafi oddzielić życie prywatne od zawodowego.

W filmie dokumentalnym poruszono również temat orientacji seksualnej Voss-Tecklenburg. W przeszłości trenerka bagatelizowała swoją orientację w kontekście zakończonego związku z inną kobietą. W wywiadzie dla magazynu "Spiegel" w 2003 roku powiedziała: "Dzisiaj wiem, że już nigdy nie zamieszkam z kobietą. Lubię mężczyzn" - queer.de

Osiem miesięcy po swoim publicznym wyjściu z szafy, piłkarz ręczny Lucas Krzikalla z klubu Bundesligi SC DHfK Leipzig uważa swoją decyzję za pozytywną. W wywiadzie udzielonym gazecie "Bild am Sonntag", 29-letni homoseksualny sportowiec powiedział, że od tego czasu wiele się dla niego nie zmieniło. Jest nadal akceptowany przez swoich kolegów z drużyny i otrzymuje wsparcie od swoich bliskich.

Krzikalla, który jako pierwszy aktywny niemiecki sportowiec drużynowy publicznie ujawnił swoją homoseksualność, jest teraz często pytany o to, jak podjął tę decyzję. Mówi, że to potwierdziło jego przekonanie o potrzebie posiadania wzorców do naśladowania. Sam pragnął być takim wzorem i pomagać innym sportowcom homoseksualnym w ich drodze do coming outu.

Sportowiec podkreślił, że sposób, w jaki traktuje go drużyna, nie zmieniło się. Wszystko jest takie samo, normalne rozmowy i żadne żarty homofobiczne już nie mają miejsca. Krzikalla przyznał jednak, że otrzymał list z nienawiści, w którym był obrażany i sugerowano mu, że powinien udać się na obóz reedukacyjny lub umrzeć. To doświadczenie było dla niego trudne, ale nie zniechęciło go do dalszej walki o akceptację homoseksualnych sportowców.

Piłkarz ręczny podkreślił również, że kobiety wyprzedzają mężczyzn w kwestii ujawniania swojej orientacji seksualnej w sporcie o kilka lat. Jest przekonany, że stopniowo zmienia się to na lepsze i że można to wykorzystać jako przewodnik dla innych.

Jednak nie wszyscy reagują pozytywnie na coming out Krzikalli. Partia AfD skrytykowała jego decyzję, sugerując, że tematy takie jak homoseksualizm nie powinno być cały publicznie dyskutowane. 

Lucas Krzikalla jest jednak zdecydowany kontynuować swoją walkę o akceptację i równość w sporcie, dając nadzieję innym homoseksualnym sportowcom, że mogą być sobą i osiągać sukcesy w swojej dziedzinie - queer.de.

Kibice Bayernu wyrazili swoje niezadowolenie ze swojego 25-letniego prawego obrońcy Noussaira Mazraouiego podczas meczu u siebie z RB Lipsk. Głównym powodem niezadowolenia było wsparcie Mazraouiego dla kontrowersyjnej akcji antyqueerowej jego rodaka Zakarii Aboukhlala na Instagramie. Tydzień temu Aboukhlal odmówił występu w barwach swojego klubu FC Toulouse, argumentując, że nie chce założyć tęczowej koszulki z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii, Interfobii i Transfobii.

Podczas meczu kibice wygwizdali Mazraouiego, a w bloku kibiców został rozwinięty transparent z napisem: "Wszystkie kolory są piękne. W Tuluzie, Monachium i wszędzie. Szanuj nasze wartości, Mazraoui." Obok transparentu widoczna była także tęczowa flaga, symbol wsparcia dla społeczności LGBT+.

Dyrektor sportowy Bayernu, Hasan Salihamidzic, podkreślił po meczu, że klub jest zaangażowany w walkę z homofobią i wszyscy w klubie popierają te wartości. Jednak nie otrzymał żadnych informacji na temat kontrowersji wokół Mazraouiego, ponieważ był skoncentrowany na grze.

FC Bayern był wcześniej znany z prowadzenia kampanii przeciwko homofobii, podpisując w 2013 roku "Deklarację berlińską: Razem przeciw homofobii. O różnorodność, szacunek i akceptację w sporcie". Jednak niektórzy fani krytykowali klub za umowę sponsorską z Qatar Airways, narodową linią lotniczą z Kataru.

Warto również zaznaczyć, że kobieca drużyna Bayernu, która obecnie prowadzi w tabeli Bundesligi, zatrudniła na przyszły sezon czołowe zawodniczki, Pernille Harder i Magdalenę Eriksson, które są parą od dziewięciu lat - queer.de

Dodatkowo Pride Today - wieści LGBT The Advocate


Queer News Tonight


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz