22 maja 2023 roku, przypadła ósma rocznica historycznego referendum w sprawie małżeństw jednopłciowych. W wyniku głosowania, które odbyło się w 2015 roku, Irlandia stała się pierwszym krajem na świecie, poprzez referendum wprowadzono małżeństwa osób tej samej płci do konstytucji. Wynik ten wywarł ogromne wrażenie nie tylko w Irlandii, ale także na skalę świątową, szybko skłaniając inne kraje do zmian na rzecz równości małżeństw.
Kampania była prowadzona i wygrana na wielu frontach, począwszy od osób odwiedzających nieznajomych ludzi, po tych, którzy malowali murale i grupy lobbingowe współpracujące z politykami, a także osoby prowadzące trudne rozmowy z konserwatywnymi rodzinami. Oczywiście nie brakowało też toksycznej debaty w mediach, z czego najbardziej kontrowersyjne było bez wątpienia wywołane tzw. "Pantigate" i "Noble Call".
Co dokładnie oznaczało "Pantigate"?
11 stycznia 2014 roku drag queen - Panti Bliss została zaproszona do występu w programie Saturday Night Show, prowadzonym przez dziennikarza i prezentera Brendana O'Connora w telewizji RTÉ, krajowej stacji telewizyjnej Irlandii. Po swoim występie Panti została zapytana przez O'Connora jako jej alter ego Rory O'Neilla o istnienie osób homofobicznych w życiu publicznym.
Podczas dyskusji O'Neill zasugerował, że istnieją pewne osoby w przestrzeni publicznej, które są homofobiczne. O'Connor nalegał, aby O'Neill wymienił nazwiska, a O'Neill wskazał dwóch dziennikarzy oraz członków konserwatywnej organizacji religijnej.
Krótko po emisji wywiadu, wymienione osoby wysłały listy o zniesławieniu do O'Neilla i RTÉ, żądając sprostowania i przeprosin. RTÉ natychmiast usunęło wywiad ze wszystkich kanałów internetowych, a 25 stycznia O'Connor wygłosił oświadczenie przeprosiny, w którym powiedział: "Dwa tygodnie temu w programie Saturday Night Show padły komentarze sugerujące, że... niektórzy członkowie... są homofobiczni. To nie są poglądy RTÉ, i chcielibyśmy przeprosić za wszelkie zamieszanie lub przykrość, które wywołały wskazane osoby".
Podsumowując, powiedział: "To ważna część debaty demokratycznej, że ludzie muszą mieć prawo do wyrażania kontrowersyjnych poglądów".
Niezadowoleni z przeprosin, grupa osób podjęła kroki prawne przeciwko RTÉ. W kolejnym tygodniu ogłoszono, że stacja telewizyjna wypłaci 85 000 euro odszkodowania pięciu powodom.
Ta wypłata wywołała masowe oburzenie zarówno z powodu pochopności porozumienia, jak i faktu, że pieniądze pochodziły z publicznych środków finansowych, czyli opłat za telewizję.
W ciągu kolejnych miesięcy sprawa była dyskutowana w parlamencie, w mediach telewizyjnych i radiowych, a nawet w Parlamencie Europejskim, gdzie irlandzki poseł do PE, Paul Murphy, nazwał wypłatę "prawdziwym atakiem na wolność słowa".
Podczas trwania burzliwej debaty na temat "Pantigate", Panti została zaproszona na scenę Abbey Theatre, aby wygłosić "Noble Call" (Szlachetne Wezwanie).
1 lutego 2014 roku Panti została zaproszona jako gość specjalny na ostatnie przedstawienie. Jej przemówienie było absolutnie mistrzowskie.
Przez echem słów "czuję się przytłaczająco", uchwyciła nie tylko to, jak to jest doświadczać homofobii, ale również zwróciła się do każdego, kto kiedykolwiek był częścią mniejszości.
Doskonale podsumowała hipokryzję debaty Pantigate, mówiąc: "...homofobia przestała być dostępna dla osób homoseksualnych... to homofobowie są ofiarami homofobii".
W ciągu kilku godzin od opublikowania przemówienia w sieci zaczęło ono stawało się wiralem, a w ciągu dwóch dni zdobyło 200 000 wyświetleń i zostało przetłumaczone na 16 różnych języków w tym Polski. W ciągu kolejnego roku widoczność, jaką Panti wygenerowała dla kampanii na rzecz małżeństw jednopłciowych, była bezprecedensowa.
"Noble Call" zyskało poparcie od globalnych celebrytów, takich jak Madonna, RuPaul i Stephen Fry. Zostało zremiksowane na tle tanecznym, m.in. przez Pet Shop Boys w utworze "Oppressive (The Best Gay Possible)". Panti wygłosiła również wykład TED, otrzymała tytuł honorowego doktora, nagrodę Osoby Roku, a sukienka, którą miała na sobie na scenie Abbey Theatre, została przekazana do Narodowego Muzeum Irlandii na pierwszą wystawę LGBTQ+.
Jak już wspomniałem na początku tego artykułu, referendum w sprawie małżeństw jednopłciowych był to wysiłek całego narodu, i wszyscy, którzy przyczynili się do tego sukcesu, powinni czuć się niezmiernie dumni. Jednak nie można lekceważyć wpływu Pantigate i "Noble Call" na wywołanie debaty publicznej i wezwanie społeczności do walki o równe prawa osób LGBTQ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz