Dzielimy się informacją o wspaniałej inicjatywie - liście podpisanym przez ponad 100 osób, w tym wiele prominentnych postaci polskiego katolicyzmu. Dziękujemy za wsparcie dla naszej społeczności i dla o. Macieja Biskupa, naszego sojusznika.
Treść listu i podpisy Tutaj. "W związku z obchodzonym niedawno Międzynarodowym Dniem przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii (IDAHOBIT) oraz towarzyszącym mu nabożeństwem ekumenicznym w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie, wyrażamy naszą solidarność z osobami LGBTQ+.
Przepraszamy je za język nienawiści, który często sączy się z wielu ambon, i za wykluczenie, którego doznają w naszym, rzymskokatolickim Kościele, który powinien być domem dla wszystkich.
Jednocześnie dziękujemy Ojcu Maciejowi Biskupowi OP za udział w tym nabożeństwie, podczas którego reprezentował wielu i wiele z nas, którym bliska jest idea tolerancji i szacunku dla wszystkich niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej - Fundacja Wiara i Tęcza.
W czwartek w Warszawie odbyło się zorganizowane w ramach regularnej współpracy polskich i niemieckich świeckich katolików spotkanie robocze. https://t.co/nYkgygM1J1
— Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) May 26, 2023
"Przyjmij swoje autentyczne ja, bo świecisz pełnym światłem. Wierz w swoje marzenia, swoją wartość i zdolność zmieniania świata. Świętujmy piękną różnorodność i wspierajmy się nawzajem w tworzeniu bardziej integracyjnego i kochającego społeczeństwa." pic.twitter.com/hxj2GAqCgU
— Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) May 27, 2023
Ewangelicki Kościół Czeskobraterski zatwierdził uchwałę, w której wyraża zgodę na możliwość błogosławienia związków osób tej samej płci.👨❤️👨👩❤️👩 https://t.co/pCr4c2E0FS
— Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) May 27, 2023
Bill Chapman jest homoseksualnym katolikiem mieszkającym w okolicach Los Angeles. Pomagał prowadzić duszpasterstwo LGBTQ w archidiecezji od 2011 roku, współpracując z kilkoma parafiami nad wdrażaniem i wspieraniem działań skierowanych do katolików LGBTQ i ich rodzin poprzez Duszpasterstwo Katolickie ds. Lesbijek i Gejów.
W 2015 roku, pełniąc funkcję lidera w radzie archidiecezji, Bill Chapman spotkał biskupa Davida G. O'Connella, który został zabity przez uzbrojonego mężczyznę. Podejrzany aresztowany za to zabójstwo, Carlos Medina, nie przyznał się do winy. Bill Medina, który był mężem byłej gospodyni biskupa, który czasami pracował w biskupiej rezydencji.
Bill Chapman opowiedział o swoim spotkaniu z biskupem O'Connellem i podkreślił, że jego reakcja na jego coming out była pełna akceptacji i wsparcia. Biskup O'Connell wyraził wdzięczność, że Bill pozostał w Kościele i powiedział, że go potrzebują. To spotkanie miało ogromne znaczenie dla poczucia akceptacji i miejsca Billa w Kościele.
Bill opowiada również o tym, jak biskup O'Connell był szanowany i uwielbiany przez społeczność, jak dbał o wszystkich, niezależnie od ich pochodzenia czy orientacji seksualnej. Miał zdolność budowania relacji i sprawiania, że każdy czuł się wyjątkowy jako dziecko Boże.
Bill opisuje swoje wcześniejsze doświadczenia w Kościele jako często pełne sprzecznych wiadomości i braku pełnej akceptacji dla osób LGBT. Spotkanie z biskupem O'Connellem dało mu poczucie wolności i przyjęcia, które wcześniej nie doświadczał - Outreach.
W najnowszej rozmowie w ramach Outspoken katolicki ksiądz, teolog i pisarz James Alison zaoferował mistrzowskie zajęcia z teologii prawa naturalnego i sumienia, dwóch tematów interesujących wszystkich katolików, a zwłaszcza osoby LGBT w Kościele katolickim, które często spotykają się z argumentami wykorzystującymi te koncepcje przeciw nim.
Ojciec Alison jest dobrze znany ze swoich prac dotyczących René Girarda, francuskiego myśliciela, ale również ze swoich spostrzeżeń na temat doświadczenia osób LGBT w Kościele katolickim, które stały się podstawą jego wpływowej książki Fear Beyond Resentment: Fragments Catholic and Gay.
"Pojęcie prawa naturalnego jest czymś absolutnie istotnym dla chrześcijaństwa" - powiedział w rozmowie, wprowadzając pierwszy temat. Jednak, jak mówi, musimy pamiętać, że częścią tego, czym Duch Święty zajmuje się, jest uczynienie nas "uczestnikami, zrozumienia tego, o co chodzi w stworzeniu, które jest o wiele większe niż my".
"Duch Święty pomaga nam prowadzić nasze życie moralne nie jako sługi czy niewolnicy, ale jako synowie i córki, ludzie, którzy teraz są "w środku", zdolni powiedzieć: "O to właśnie mi chodzi". To prowadzi nas wszystkich do "rozkwitu", o którym mówił między innymi św. Tomasz z Akwinu.
Alison zauważył, że prawa naturalne w niektórych przypadkach zostały niestety wykorzystane głównie jako sposób ograniczania ludzi, zwłaszcza osób LGBT.
Przechodząc do sumienia, Alison powrócił do idei, że jesteśmy synami i córkami Boga. "Już was nie nazywam sługami, ale przyjaciółmi" - jak Jezus mówi w Ewangelii (J 15,15). Alison uważa to za fundamentalne spostrzeżenie. Wszyscy jesteśmy w procesie stawania się dziećmi Boga. To nie oznacza, że jesteśmy doskonali, ale że jesteśmy zdolni uczyć się popełniać błędy, a potem robić rzeczy lepiej - tak jak dziecko".
Katedra Hope
Metropolitan Community Church of Toronto
Metropolitan Community Church Tampa
Metropolitan Community Church San Diego
Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu
Liturgia Eucharystii -Wigilia Pięćdziesiątnicy
Dominikanie Wrocławscy
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie
Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie
Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
Codziennik biblijny
Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz