niedziela, 16 kwietnia 2023

Słowo Boże na niedziele: Kościół czy jest bezpiecznym miejscem dla LGBT, Kobiety chrześcijaństwa, plus nabożeństwa


Z punktu widzenia niemieckiej teolożki Marianne Heimbach-Stein Kościół rzymskokatolicki nie jest bezpiecznym miejscem dla osób queer. Tak długo jak odcina się od ludzkiej różnorodności i złożoności w nauczaniu i praktyce, jest potencjalnie niebezpieczny, na przykład dla osób homoseksualnych lub niebinarnych, powiedziała naukowczyni ostatnio na konferencji w Münster, gdzie wykłada również na uniwersytecie. „To niebezpieczne miejsce, ponieważ wyklucza ludzi, ponieważ sprawia, że ludzie chorują i doprowadza ich do samobójstwa”.

Zdaniem teolożki osoby queer mają pełne prawo walczyć o uznanie w Kościele. Takie działania są „znakiem czasu”, którego rozpoznania domagał się Sobór Watykański II (1962-1965). Kiedy Kościół mówi o człowieku jako o stworzeniu Bożym, musi uwzględniać dzisiejszą wiedzę o człowieku. Obejmuje to również różne wymiary związane z płcią i seksualnością

Marianne Heimbach-Stein uważa, że Kościół rzymskokatolicki w swojej historii wspierał pewne procesy, które prowadzą do bardziej godnego życia, ale potępiał inne. „Czasami działał jak silnik, a czasem klocek hamulcowy”. Kościół jednak wielokrotnie udowadniał, że potrafi się uczyć – pokazuje to choćby przypadek Galileusza (1564-1642). Kościół potępił fizyka i astronoma za jego nauki – i formalnie zrehabilitował go  350 lat po jego śmierci - Fundacja Wiara i Tęcza.


Papież Franciszek powiedział, że wierzy, że wszyscy ludzie – w tym społeczność LGBT+ – są „dziećmi Bożymi”.

W filmie dokumentalnym „The Pope Answers” (emisja w Polsce na Disney plus http://bit.ly/43t1TKn) papież Franciszek rozmawia z grupą młodych dorosłych na różne tematy, w tym dotyczące praw osób LGBTQ+, aborcji, pornografii i wielu innych trudnych tematów.  Zapytany o swój stosunek do osób LGBTQ+, wyraźnie powiedział, że „Bóg nikogo nie odrzuca”. „Bóg jest ojcem i nie mam prawa nikogo wyrzucać z Kościoła” – dodał. Chwalił także seks jako „piękny”, mówiąc, że ekspresja seksualna jest fundamentalną częścią ludzkiego zachowania. Zapytany przez grupę o osoby niebinarne powiedział, że wie, co oznacza to określenie, i powtórzył, że osoby LGBTQ+ są mile widziane przez Kościół katolicki.

Warto jednak pamiętać, że Franciszek wiele razy wyrażał bardzo zróżnicowane opinie, a jego poglądy na osoby i społeczność LGBT+ wydają się bardzo niespójne. Na przykład w marcu 2023 r. potępił to, co nazwał „ideologią płci”, nazywając ją jedną z „ najniebezpieczniejszych kolonizacji”. Ponadto, chociaż powiedział, że homoseksualizm „nie jest przestępstwem”, powtórzył w styczniu 2023 r., że wierzy, że zgodnie z nauką katolicką jest grzechem. (https://bit.ly/3UfZfnn - https://bit.ly/3GsTLQl - https://bit.ly/41sX7er) - Fundacja Wiara i Tęcza


Kobiety chrześcijaństwa, pierwsza kobieta, Św. Lidia, zainicjowała chrześcijaństwo w Europie.


Katedra Hope


Metropolitan Community Church Tampa


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Liturgia Eucharystii - 2. Niedziela Paschalna


Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie w Łodzi 


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Luteranie w Krakowie 


Codziennik biblijny


Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz