Irlandia droga do równości LGBT, do równości całkowietej jeszcze daleko, ale jest dalej niż Polska, nawet PO chciało drugą Irlandię, widać po musieliby uchwalić związki partnerskie już nie chcą.
W roku 2013 Minister Sprawiedliwości, Równości i Obrony, Irlandii Alan Shatter, TD, nakazuje uznawanie małżeństw tej samej płci wykonywanych z poza Irlandii.
Irlandzkie pary tej samej płci gdzie ożenili się po za Irlandią będą podlegają tym samym regulacjom prawnym i te same prawa i obowiązki, jak para, która zarejestrowała związek partnerski w Irlandii. Obejmuje prawa i obowiązki w stosunku do wspólnej własności, dziedziczenia, emerytur, czy rozwód. Są również traktowane w taki sam sposób, jak małżeństwa hetero w ramach podatku, opieki społecznej.
Pomyśleć że w latach 90 Irlandia homoseksualizm był nielegalny, dziś od praw zakaz dyskryminacji, Irlandzkie prawo też wprost zakazuje aktów nienawiści ze względu na orientację seksualną.
W 1996 roku umożliwili parom tej samej płci korzystanie z rządowych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W 2003 roku pary homoseksualne uzyskały prawo do wspólnego podróżowania (jako współmałżonkowie) na "licencji" jednego z partnerów.
W 2004 roku senator który jest też gejem David Norris zaproponował projekt ustawy legalizującej związków partnerski, które mogłyby być zawierane zarówno przez osoby tej samej jak i różnej płci. Ale nie doszedł do uchwalenia.
Kilka lat później dokładnie 24 czerwca 2008 roku rząd przedstawił projekt ustawy o związkach partnerskich. Ustawa, została przyjęta przez irlandzki parlament 1 lipca 2010 roku, weszła w życie 1 stycznia 2011 roku. Ale wielu LGBT ma żal do ustawy nie chroni rodzin jednopłciowy.
Według spisu powszechnego z roku 2011 w Irlandii żyje 4,042 par homoseksualnych mieszkających razem z tego najwięcej w stolicy Dublinie.
Wielki problem jest dotyczące rodzin homoseksualny. Irlandzkie prawo nie daje możliwość wspólnej adopcji dziecka przez parę osób tej samej płci, nawet ani nie przewiduje możliwości uzyskania prawa do opieki nad dzieckiem jednego z partnerów/partnerki pozostających w związku jednopłciowym.
W ostatnich latach Irlandczycy stali się bardzo tolerancyjni wobec osób LGBT. Większość z nich jest za wprowadzeniem małżeństw homoseksualnych:
Poparcie Irlandczyków małżeństw homoseksualnych rok 2006 tylko 41% byli za, dziś to wiekszość popiera 76% irlandzkich wyborców jest za równością małżeństw. Same związki partnerskie mają poparcie w roku kiedy zostały uchwalone 2008 roku 84% popierało. Nawet adopcję dzieci przez pary tej samej płci w roki 2006 30%, a w roku 2011 już 60%. A ostatni sondaż 74 proc.
Irlandzki ksiądz przyznaje z ambony jest gejem i wezwał kościół do wsparcia za małżeństwami jednopłciowymi.
Leo Varadkar, irlandzki Minister Zdrowia ogłosił w audycji radiowej, że jest gejem i chce być równym obywatelem w swoim kraju.
Irlandia zaliczała bardzo katolicki, i dziś to tej pory większość Irlandczyków to katolicy, nawet na Malcie zmienia i większa akceptacja jest do LGBT. Niż w polsce gdzie większość to katolicy, ich ba tylko tam media, politycy to nie ma większości taki osób jak Pawłowicz, czy jacyś Oko. Taki głupków media nie promują u nas, dostają najlepszy czas w telewizji.
W Polsce też media katolickie fanatyczne dominują. W Polsce nawet lewica jest na kolana przed biskupami. A może jesteśmy za grzeczni, pokazuje w Polsce kto jest grzeczny nikt nie słucha, jak ostatnio górnicy, hałas zrobili i wygrali.
Popieram małżeństwa jednopłciowe każdą cząstką mojego istnienia” – powiedział dziś Colin Farrell w wywiadzie dla kanału RTE One.
Max Krzyzanowski były Ms Gay Europe i działacz LGBT Irlandii, który sam ma korzenie polskie.
Rozdanie nagród LGBT Galas w Irlandii, wzruszające przemówienie byłej pani prezydent Mary McAleese do LGBT. Kobieta która odmówiła uczestniczenia w paradzie świętego Patryka w Nowym Jorku, za to dyskryminuje się LGBT.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz