Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Pamiętajmy dla wielu nie było wyzwolenia, miedzy innymi po wojnie drugiej światowej, osoby homoseksualne nadal były więzione.
Wielu LGBT walczyło w wojnie, ale byli traktowani gorzej nie dostawali szacunku, a nawet prześladowali ich jak np Alana Turinga, który zabił się za to prześladowany był że był homoseksualistą.
Czy świat nauczył się z błędu, najgorsze nie, po dziś robi to co żydami, robi z osobami LGBT, jak np Rosja, Afryka, Bliski Wschód. Nawet zachodni fanatycy mają myśli i mówią głośno chcą zabijać nas, miedzy innymi ci którzy dziś przygotują referendum na Słowacji zakazać małżeństw homoseksualny w tym kraju.
Mówi się że Związek Radziecki wyzwolił obóz, ale później oni stworzyli własne obozy gdzie zamykano swoi przeciwników i miedzy innymi osoby homoseksualne.
Świat pozbył się nazizmu, ale wpadł w drugie bagno komunizm, nie odróżnia się wiele od faszyzmu. Wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau, tylko dla kogo był, pamiętajmy o ty który nie mieli wyzwolenia, czekali wiele wiele lat, wielu nawet nie doczekali umierali w więzienia tylko za to kim byli.
Fot: Amnesty International |
Konieczne jest, aby zrobić wszystko, aby uniknąć takiego zniszczenia i nieludzkie traktowanie, żeby nie powtórzyły się nigdy już.
Lambada Warszawa zachęca zapal dziś świeczkę o 19 za ofiary Holokaustu.
Replika: W czasach III Rzeszy (1933-45) za przestępstwo, jakim był homoseksualizm, aresztowano ok. 100 tys. osób. Szacuje się, że około 15 tys. trafiło do obozów koncentracyjnych. Naziści przypisali im symbol różowego trójkąta, przyszyty na pasiakach. W hierarchii obozowej stali najniżej. Większość zginęła.
Dla tych, którzy przeżyli, wyzwolenie nie przyszło w 1945 r. – ponieważ homoseksualizm nadal, zgodnie z obowiązującym prawem, był przestępstwem – z obozów koncentracyjnych byli transportowani wprost do więzień.
Mało tego, w 1957 r. Trybunał Konstytucyjny RFN uznał kryminalizację homoseksualizmu za zgodną z konstytucją. Homoseksualizm w Niemczech przestał być przestępstwem w 1968 r. (NRD) i w 1969 r. (RFN).
Rząd niemiecki dopiero w 2002 r. oficjalnie przeprosił homoseksualne ofiary hitlerowskiego reżimu. Osoby, które siedziały w więzieniach za homoseksualizm po 1945 r., wciąż nie doczekały się ani przeprosin, ani rehabilitacji.
Homoseksualne ofiary Holocaustu przez całe dekady pozostawały tematem tabu. Zaczęto sobie o nich „przypominać” dopiero w latach 80. Pierwszy pomnik ich pamięci powstał w Amsterdamie w 1987 r. Kolejne: we Frankfurcie (1994), Kolonii (1995), Sydney (2001), San Francisco (2003), Sitges (2006), Berlinie (2008), Barcelonie (2011) i Tel Avivie (2013).
Dla mnie do też dzień osobisty, miedzy innymi moi członkowie rodziny zginęli w Auschwitz.
Aktualizacja
***
Tweet
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuń