niedziela, 23 maja 2010

Na Słowacji nie doszło do parady równości , ulegli neonazistom/ Gay parada w Bukareszcie

Skrajnie prawicowe organizacje uniemożliwiły w sobotę wymarsz pierwszej w historii parady równości na Słowacji. Neonaziści zaatakowali około 1000 osób, które zebrały się na placu w centrum starego miasta w Bratysławie.

Marsz ulicami bratysławskiej starówki, który miał być punktem kulminacyjnym imprezy, został odwołany. Na zaplanowanej trasie ustawiło się wielu agresywnych neonazistów i policja nie mogła zapewnić bezpieczeństwa - oświadczył organizator parady.

Napastnicy użyli gazu łzawiącego. Doszło do ataków słownych i fizycznych. Nie odwołano jednak zaplanowanych po marszu koncertów.

Na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na 12 czerwca żaden znany polityk nie zdecydował się, by otwarcie solidaryzować się z demonstracją przeciwko dyskryminacji mniejszości seksualnych, jednak pierwsza w historii parada równości w Słowacji spotkała się w większości z pozytywnym przyjęciem w mediach - pisze agencja dpa.
TVN24
-------------------
Około 350 osób uczęszczało paradzie w Bukareszcie w sobotę, wzywając przeciw dyskryminacji w kraju, gdzie homoseksualizm jest nadal w dużym stopniu tematem tabu.

Demonstranci szli przez centrum stolicy Rumunii pod ścisłą bezpieczeństwa policji, po prawej stronie około 150 bojowników szli za homoseksualistami.

Gay Fest otrzymali bezprecedensowe wsparcie ze strony zagranicznych ambasadorów w Rumunii, ale nikt nie uczestniczył w głównych rumuńskich polityków.

"Każdy, w tym gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów powinny mieć możliwość swobodnego korzystania z praw i wolności osoby, do której wszystkie narody mają prawo", powiedział wspólne oświadczenie z ambasady 11 krajów.

Homoseksualizm został zalegalizowany w Rumunii w 2003 roku.

"Musimy być bardziej być widoczni, aby dowiedzieli się społeczeństwo do przyjęcia nas lepiej. Dopiero wtedy będziemy mogli dążyć do praw dające nam więcej praw", powiedział Florin Buhuceanu dla AFP.

parady Gay Pride nadal napotykają silny opór w niektórych państwach Europy Wschodniej.

MSN Philippines News

-----
Olivia Newton-John and Sue Sylvester - Physical Glee



1 komentarz: