Wiadomości LGBT z ostatniego tygodnia: Ukraina, Równość małżeństw, Disney, Kościół, Prasa LGBT, Coming out, Transpłciowość, Tęczowe rodziny, Stonewall TV ...
Pizza Paweł, czyli Paweł Chudziński, znany TikToker, opowiedział w „Dzień dobry TVN” o swojej życiowej tragedii. Zmarł jego wieloletni partner, z którym dotychczas tworzył słynne humorystyczne filmiki On i jego partner Maciej, czyli "Daddy".
Oczywiście w polskich realiach, zgodnie z polskimi przepisami prawa, formalnie nie łączyło Pawła z Maciejem nic. Brak związków partnerskich/równości małżeńskiej nie tylko uniemożliwił im celebracji swojego szczęścia, ale także utrudnił te najsmutniejsze chwile w życiu.
„To dla mnie coś niepojętego, że po 12 latach w związku musiałem o wszystko się prosić. To wszystko było upokarzające. Chciałbym powiedzieć, że to mój mąż i byłoby po wszystkim. A padały pytania, czy to mój partner, ile jesteśmy razem... Łudziłem się, że pobierzemy się w Polsce. Mieliśmy takie plany. Chcę pokazać, że to jest normalne. Bo mając 29 lat musiałem pochować swojego partnera i ile miałem trudności związanych z tą sytuacją” - opowiada Paweł Chudziński.
Kiedy w życiu Pawła rozgrywał się dramat, biurokracja była bezwzględna. Formalnie nic nie łączyło go z Maciejem, z którym razem spędzili ostatnich kilkanaście lat swojego życia. Brak możliwości zawarcia w Polsce związku osób tej samej płci nie tylko uniemożliwił im celebracji swojego szczęścia, ale dodatkowo utrudnił najtrudniejsze chwile w życiu (...) - Dzień Dobry TVN/Replika.
Stany Zjednoczone ogłosiły, że udzielają wsparcia grupom LGBTQ+ na Ukrainie i w krajach sąsiednich. Jessica Stern, specjalna wysłanniczka USA ds. promowania praw LGBTQ+ za granicą, powiedziała dla Washington Blade, że prowadziła okrągły stół z ukraińskimi aktywistami i organizacjami praw człowieka.
„Kiedy jesteś częścią rodziny LGBTQ+, nie wszystko w przestrzeni ślubnej jest jeszcze dla ciebie” – powiedział Vaughan do People Magazine. „Całym celem naszego ślubu jest zebrać się i połączyć nas dwoje, połączenie naszych rodzin i założenie nowej rodziny”.
Pozytywnie dla tęczowej społeczności skończyły się dwie osobno wytoczone sprawy dotyczące tzw. „pogrombusów” – furgonetek Fundacji Pro-Prawo do Życia jeżdżących po różnych miastach Polski z odrażającymi, homofobicznymi treściami.
W Trójmieście, gdzie proces toczył się z oskarżenia prywatnego Marty Magott, naszej członkini Anny Strzałkowskiej, Nikodema Mrożka, Henryka Jasionka i stowarzyszenia Tolerado, kierowca pojazdu został skazany na pół roku prac społecznych i prawie 5,5 tysiąca złotych do zapłaty. W Poznaniu zasądzono zbliżoną kwotę kary. Sędzia drugiej instancji wskazał, że „wygłaszanie nieprawdziwych i zniesławiających haseł na temat konkretnej grupy osób nie może być uznane za dopuszczalne”. Z kolei w Trójmieście sąd stwierdził, że oskarżony „dokonał z góry powziętego zamiaru, działając publicznie bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, pomówił osoby o orientacji homoseksualnej o takie zachowanie i właściwości, które mogłyby poniżyć te osoby w [oczach] opinii publicznej”.
Niestety kierowców „pogrombusów” można dziś ścigać jedynie za wykroczenie. Kodeks karny nie chroni bowiem osób LGBT. Więzienie grozi w Polsce za znieważenie grupy osób jedynie ze względu na narodowość, pochodzenie, kolor skóry czy religię. Osoby LGBT są z takiej ochrony wyłączone - Fundacja Wiara i Tęcza.
Kampania Przeciw Homofobii uruchamia Telefoniczny Dyżur Prawny. Dzwoniąc pod numer 796 132 001 otrzymasz wsparcie prawne w sprawach:
- administracyjnych
- rodzinnych
- cywilnych
- karnych
- wykroczeniowych
- z zakresu prawa pracy
- dotyczących legalizacji pobytu w Polsce związanych z ucieczką przed wojną
Telefoniczny Dyżur Prawny KPH działa w każdą środę między godziną 18:00 a 20:00. Mówimy w języku polskim, angielskim i ukraińskim.
Koszt połączenia z numerem 769 132 001 zgodny z taryfą operatora. Dowiedz się więcej nt. zakresu spraw, z którymi możesz się do nas zgłosić - kliknij TUTAJ.
Osoby będące poza Kościołem oraz te, które same się z niego wykluczają, negując Boże objawienie, np. prawdę o istnieniu dwóch odrębnych płci (mężczyzny i kobiety), jak osoby LGBT - nie mogą brać udziału w synodzie - powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Dodał, że obecność takich osób byłaby niszczeniem Kościoła.
Kard. Müller podkreślił, że "propaganda LGBT jest niezgodna z nauczaniem Kościoła katolickiego". - Neguje ona bowiem prawdę o objawieniu Bożym na temat ludzkiej osoby, czyli neguje prawdę o istnieniu dwóch odrębnych płci mężczyzny i kobiety - powiedział kardynał nazywając to herezją.
Ostrzegł, że dopuszczenie tych osób do trwającego w Kościele katolickim synodu o synodalności to niszczenie wspólnoty Kościoła - wp.pl.
Pies w Północnej Karolinie trafił na pierwsze strony gazet po tym, jak jego właściciele porzucili go do schroniska dla zwierząt, po rzekomo jest homoseksualistą. Znalazł nowy dom para Steve Nichols i jego partner John zaadoptowali psa.
Nichols powiedział, że zarówno on, jak i John spotykali się w przeszłości z dyskryminacją, więc poczuli natychmiastowy związek z Fezco.
Dodatkowo byli właściciele psa nie dbali o niego. Nie został wykastrowany i ma robaki sercowe. Steve i John oddali go pod opiekę weterynarza, gdzie pozostanie przez kilka dni, żeby wyzdrowiał.
Postanowili też nadać mu nowe życie nowym imieniem. Nazywali go Oscar, po Oscar Wilde, po irlandzkim pisarzu. Para, która jest razem od ponad 30 lat, ma już jednego psa: mieszankę terier-chihuahua o imieniu Harry. (WCCB Charlotte)
Wojna w Ukrainie trwa już niemal miesiąc - to wojna nie tylko przeciwko milionom niewinnych osób, ale także przeciw wartościom europejskim, demokratycznym; wojna przeciwko wolności i akceptacji, w tym osób LGBT+.
Putin mówi o tym wprost, czy to w orędziu oznajmiającym rozpoczęcie inwazji zarzucając Zachodowi niszczenie "tradycyjnych wartości", czy ustami patriarchy Cyryla I upatrującego przyczyn agresji Rosji na Ukrainę w marszach równości, ideologii LGBT, i "Gejropie".
Nic dziwnego więc, że społeczność LGBT+ w Ukrainie zdaje się mówić jednym głosem - zwycięstwo putinowskiej Rosji w Ukrainie będzie oznaczało poziom dyskryminacji, jakiego nie jesteśmy sobie nawet w stanie wyobrazić.
Jednak wiele osób queerowych pomimo obaw decyduje się zostać w kraju i walczyć o wolną i otwartą Ukrainę. Nie chcą zaprzepaścić tego, co udało im się zbudować na przestrzeni ostatnich lat: coraz głośniejszej obecności osób LGBT+ w "mejnstrimie", rosnącej akceptacji społeczeństwa, zwrócenia uwagi rządzących na problemy queerowej społeczności.
Parę miesięcy temu pisałyśmy o akcji podświetlenia budynku Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej w kolorach tęczy z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka - chcemy wierzyć, że tęczowe i niebiesko-żółte flagi już niedługo zajmą miejsce czołgów i lejów po bombach.
Polecamy lekturę tekstu na platformie The Daily Beast, gdzie możecie dowiedzieć się więcej o tym jakie (i jak bardzo realne) zagrożenie dla demokracji stanowi putinowska agresja - Miłość Nie Wyklucza.
Nicole Heavirland, członkini amerykańskiej drużyny rugby, która brała udział w tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio, wychodzi z szafy.
Heavirland ujawniła się w poście na Instagramie. Dorastała w małym miasteczku w Montanie, „gdzie wszyscy są hetero”, jak napisała, zauważyła, że jej podróż rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy zdała sobie sprawę, że zakochała się w swojej najlepszej przyjaciółce w liceum. Ale uczucia stworzyły w niej wewnętrzną walkę, „więc postanowiłam odepchnąć swoje uczucia i okłamać nie tylko siebie, ale także moich przyjaciół i rodzinę” – napisała „Dopiero na moim pierwszym roku studiów w 2014 roku zaczęłam opowiadać znajomym i rodzinie, kim naprawdę jestem. Kiedy odwiedziłam dom, wciąż tłumiłam to, kim naprawdę byłam, tylko po to, by, co wydawało się normalne w małym miasteczku. Bałam się, jak wpłynie to na moich przyjaciół, status i przyszłość”.
„Nieco przez ostatni rok pogodziłam się z tym, kim jestem” – dodaje. „Nie boję się już, co ludzie pomyślą o mnie, kiedy powiem, że lubię kobiety. Coming out jest inny dla każdego, oś czasu każdego jest dla nich wyjątkowa. Nie mogłeś wcześniej zmusić mnie do poczucia spokoju, pewności siebie lub dumy.” (The Advocate)
Brytyjska aktorka Golda Rosheuvel, która powraca jako królowa Charlotte w drugim sezonie Bridgerton, powiedziała magazynowi Out Magazine, że kiedyś ostrzegano ją, żeby powróciła do szafy i nie mówiła otwarcie jest lesbijką.
Serial Bridgerton to nie tylko Golda jest ujawniona, ale też scenarzysta serialu. Chris Van Dusen ma męża Bryana maja dwie córki. Opowiada dla Out Magazine, jak queer cruising odegrał rolę w jego przebojowym serialu.
W piątek na antenie rosyjskiej telewizji państwowej wyemitowano przemówienie Władimira Putina, w którym rosyjski przywódca niespodziewanie przywołał J.K. Rowling. Brytyjska pisarka w ostatnich latach spotkała się z ostrą krytyką przez kontrowersyjne wypowiedzi na temat osób transpłciowych. Putin stwierdził, że Zachód "unieważnia" teraz Rosję tak, jak postąpił z autorką serii "Harry Potter".
Rowling już zdążyła się ustosunkować do tych słów. Krytyka zachodniej "cancel culture" to prawdopodobnie nie najlepszy pomysł ze strony kogoś, kto obecnie morduje cywilów za stawianie oporu lub więzi i zatruwa swoich krytyków. #MuremZaUkrainą - gazeta.pl
Z innych wiadomości z Mistrzostw Świata, Kevin Aymoz z Francji był na 15 miejscu po swoim krótkim programie w rywalizacji mężczyzn. W rywalizacji kobiet dwie zawodniczki trenowane przez gejów olimpijskich łyżwiarzy figurowych znalazły się w tej trójce: Leona Hendrickx, która ma trenera swojego brata Jorika Hendrickxa; oraz Mariah Bell, która trenerem jest Adam Rippon.
McCain, która twierdzi, że jest rzekomo sojuszniczką LGBTQ, nigdy publicznie nie potępiła antyLGBT wypowiedzi swojego męża ani nie odniosła się do faktu, że osobiście czerpi zyski z pieniędzy, które zarabia jej mąż na rozpowszechnianiu mowy nienawiści skierowanej przeciwko LGBTQ.
Do Polski w ciągu minionej doby przybyło 30,5 tysięcy uchodźców z Ukrainy – podała Straż Graniczna w sobotę 26 marca rano. Do naszego kraju przybyły zatem ponad dwa miliony Ukraińców. Ile osób uciekających przed wojną to osoby LGBT+? – Generalnie około procent populacji. (…)
Nie możemy jednak mówić o społeczności LGBT, gdyż wyklucza ona gejów, na przykład mężczyzn w wieku poborowym - stwierdził Slava Melnyk, dyrektor zarządzający Kampanii Przeciw Homofobii. W jakiej rzeczywistości nagle znalazły się albo mogą się znaleźć osoby nieheteronormatywne? - Potrzeby każdej społeczności mniejszościowej są bardzo specyficzne.
Osoby LGBT potrzebują zamieszkać z kimś albo u kogoś, kto nie jest homofobiczny. Osoby interpłciowe czy transpłciowe potrzebują leków – powiedział dyrektor zarządzający Kampanii Przeciw Homofobii. Czy Polska może stanowić miejsce docelowe społeczności LGBT+?
Zdaniem gościa Piotra Jaconia Ukraińcy wiedzą, że przebywają w miejscu, gdzie "rok temu straszono ideologią LGBT". - Uciekasz z domu, masz ze sobą małą walizkę rzeczy i nagle znajdujesz się w kraju, który jest znany ze swojej homofobii – ocenił Melnyk. Czy prawa mniejszości staną się teraz tematem pomijanym? - Paradoksalnie to, że Rosja jest tak otwarcie homofobiczna, wreszcie pozwoli rozróżnić, jacy jesteśmy my i jakie są nasze wartości: w Ukrainie, w Polsce. W Rosji za tęczową flagę wsadza się do więzienia. Czy chcemy żyć w takim państwie? – pytał Slava Melnyk - TVN24.
Swoje wystąpienie przywódca USA rozpoczął od słów Jana Pawła II "Nie lękajcie się" i nawiązał do wydarzeń, kiedy Polska wyzwoliła się spod radzieckiego nacisku. Wspomniał wojenną historię Warszawy przypominając, że rodzina Prezydenta Ukrainy zginęła w Holocauscie. Mówił o potrzebie wspólnoty w walce z Rosją. Zapewniał, że Ameryka będzie wspierać Europę podkreślając jednocześnie, że musimy się zjednoczyć na dziesięciolecia. Jednocześnie zagwarantował konkretne wsparcie Ukrainie odwołując się m.in. do spotkania z ukraińską dziewczyną, z którą widział się w Warszawie".
Skrajnie konserwatywna polska fundacja będzie dbać o przestrzeganie demokratycznych standardów podczas zbliżających się wyborów na Węgrzech. Ordo Iuris, informując o podjęciu misji, podważa wiarygodność OBWE - głównej europejskiej instytucji, zajmującej się bezpieczeństwem i prawami człowieka. W swoim raporcie organizacja rekomendowała zwiększenie liczby obserwatorów węgierskich wyborów z uwagi m.in. na ograniczenie pluralizmu mediów na Węgrzech.
Pinksixty News wiadomości LGBT
Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV - Najstarszy program LGBT w sieci kablowej amerykańskiej pierwszy raz nadawano 1985.
Niektórzy traktują ślub jako formalność, ale dla mnie to nigdy nie była i nie jest formalność. To, że przyrzekam, że do końca życia będę z Kamilą, to dla mnie wewnętrzna siła, która prowadzi mnie za rękę do tego, czym jest szczęście. Jestem katoliczką i dla mnie ślub to jest sakrament – mówi w podcaście Codziennie coming out Beata Lipska.
Mówiłam, że nienawidzę gejów, że to coś wstrętnego. Dlatego moja córka bardzo się bała, że jeśli się dowiem o tym, że jest lesbijką, to przestanę ją kochać i wygonię z domu, tak, jak robi to większość rodziców – mówi aktywistka LGBT Dana Zarzeczna.
Czasem jedynym skutecznym środkiem ochrony praw tęczowych rodzin w Polsce jest prawo międzynarodowe – zwłaszcza prawo Unii Europejskiej. Jakie wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE dają szanse na poszanowanie praw par jednopłciowych i ich dzieci? Co mogą robić polskie sądy, by orzekać zgodnie ze standardami praw człowieka? Wyjaśniamy
W dzisiejszym Uniwersytecie Stonewall skupiamy się na społeczności LGBT+ w Rosji. Osoby nieheteronormatywne nie mają w tym kraju, delikatnie mówiąc, zbyt łatwego życia. Na czym polega niesławny "zakaz homopropagandy"? Czy w Rosji odbywały się kiedyś marsze równości? Jaki procent mieszkańców tego kraju opowiada się za równouprawnieniem osób LGBT+? Czy możliwa jest tam korekta płci? O tym wszystkim opowiada Mike Urbaniak
"A czy P?" - oto jest pytanie! Dzisiaj zajmiemy się kwestią pasywności i aktywności w seksie. Czy trzeba znać swoją preferencję w tym zakresie? Co, jeśli ktoś nas o to pyta, a my nie wiemy? Czy dwie pasywne osoby mogą stworzyć udany związek? Czy aktywne osoby są bardziej "męskie"?
Dlaczego tak trudno nam polubić własne ciała? Jak kompleksy wpływają na życie seksualne? Jak wygląda praca terapeutyczna z osobą, która zgłasza problem z ciałem? Czy terapia to jedyne wyjście? Jak polubić własne ciało? W dzisiejszym Stonewall TV rozmawiamy o ciałopozytywności! Naszymi gościniami są edukatorka Natalia Skoczylas i psychoterapeutka Sylwia Wojtysiak. Oglądajcie!
Organizacja non-profit z Chicago ma nadzieję przekształcić Afroamerykanów kościoły w bardziej przyjazne miejsce dla chrześcijan LGBTQ+, dzieląc się swoimi historiami. W ciągu ostatniego roku Pride in the Pews zbierało historie od społeczności LGBTQ.
Anne Hathaway, występując w programie The Kelly Clarkson powiedziała, że ważne jest, aby mówić „gej” w następstwie ustawy „Don't Say Gay” na Florydzie.
Colton Underwood rozmawia z ET na temat nowego programu „Beyond the Edge” stacji CBS. Colton dzieli się doświadczeniem z programu, która stawia go i inne gwiazdy w brutalnych wyzwaniach w dżungli panamskiej w imię dobroczynności. Także rozmawia o ostatnim zaręczynach z partnerem Jordanem C. Brownem.
Kampania na temat legalizacji związków jednopłciowy w Gwatemali - historia Ale i China
Dla członków społeczności LGBTQ+ na Filipinach jeszcze długa droga, jeśli chodzi o ochronę ich praw.
Kanada jest jednym z najbardziej postępowych i liberalnych krajów, jeśli chodzi o społeczność LGBTQ+. Na przykład małżeństwa osób tej samej płci zostały zalegalizowane w 2005 r., co uczyniło to czwartym krajem, który to zrobił. Dziś rząd Kanady nadal podejmuje wysiłki na rzecz ochrony i poprawy życia członków społeczności LGBTQ+. Na temat rozmowa obywatelstwa małżeństw mieszany tej samej płci w Kanadzie.
Legislatura stanu Utah zagłosowała za odrzuceniem weta gubernatora Utah dotyczącego ustawy zabraniającej dzieciom transpłciowym uczestniczenia w szkolnych sportach.
Aktywiści w Wenezueli wezwali polityków do pełnych praw LGBTQ.
13. LGBT+ Film Festival 2022
Stephena Fry konfrontuje się z rosyjskimi homofobami
Protesty na Florydzie, dotyczące ustawy antyLGBT w szkołach zakazać debaty na temat LGBT. Dodatkowo John Oliver na temat Disneya i finansowanie homofobów na Florydzie, ustawa która uderzy także nauczycieli LGBT mogą być karalni za to będą opowiadać kim są.
Hugh Hefner był najbardziej znany ze swoich relacji z niezliczonymi kobietami, ale według niektórych, mówią był biseksualny miał romans z mężczyzną i był w związku dr Mark Saginore. Córka doktora Saginora, Jennifer, mówi, że dorastała w rezydencji Playboya w Los Angeles po tym, jak jej ojciec przeprowadził się do Hefnera, by być osobisty lekarz. Przez dziesięciolecia Hefner i dr Saginor znali się, Jennifer powiedziała, że ich związek opierał się nie tylko na „duchowym związku”, ale także na rosnącej potrzebie wykorzystywania kobiet w sypialni – rozrywce dla siebie i dla wielu mężczyzn z wewnętrznego kręgu Hefnera.
Wanda Sykes rozmawia z Jimmym Kimmelem o tym, jak została poproszona o prowadzenie rozdania Oskarów z Amy Schumer i Reginą Hall.
LGBT Alliance Myanmar do zbadania zarzutów łamania praw człowieka wobec prodemokratycznych studentów przebywających w więzieniach w Birmie i przemocy seksualnej w więzieniach w Birmie.
Według producenta Andy'ego Cohena, „The Real Housewives of New York City” otrzyma zupełnie nową obsadę „reboot” progrmau. Bravo planuje również pokazać drugą serię z udziałem starszych gwiazd programu.
Tyler Henry rozmawia z ET, aby porozmawiać o swoim nowym serialu Netflix „Życie po śmierci z Tylerem Henrym”. Medium otwiera się też na możliwość drugiego sezonu.
Od 1980 w Niemczech działa ustawa regulująca sytuację osób transpłciowych, ale część jej zapisów została zakwestionowana przez Federalny TK jako dyskryminujące. Ustawa o samostanowieniu jest częścią porozumienia koalicyjnego między socjaldemokratami, zielonymi i liberałami.
Pokaż, że tworzysz bezpieczną przestrzeń dla bliskich i nieznajomych osób LGBT+ z Ukrainy! 🏳️🌈💙💛🏳️⚧ Jak? Z pomocą naszej grafiki „Tu jesteś u siebie. Bo miłość nie wyklucza”!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz