Spotkanie Wiary i Tęczy Kraków, środa, 25 marca o18:30, ul. Zakątek 3 lokal Fundacji Polistrefa. Spotkanie odbędzie z księdzem Stephanem Schwartzem z Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.
Sondaż 1300 chrześcijan to 37% zbyt boi się powiedzieć ludziom, że popierają jednopłciowe związki w Wielkiej Brytanii.
68% stwierdziło, że ich poglądy na temat osób LGBT stały się bardziej pozytywne w ciągu ostatniej dekady. Prawie połowa teraz nie wierzy, że jest coś złym być osobą homoseksualną.
Przywódcy Kościołów są dziesięć razy mniej prawdopodobne, aby wspierać relacje homoseksualne niż ich wierni - ale wielu z tych, którzy również nie powiedzieli wprost, że boją się powiedzieć potwierdzić że popierają związki jednopłciowe. Obawiają się negatywnych reakcji na mówienie, a przywódcy Kościoła obawiają się również utraty pracy lub finansowania. (Pink News)
Arcybiskup katolicki Dublina Diarmuid Martin, uderzył w retorykę homofobów że ich ataki na sprzeciw małżeństw homoseksualny, jest za bardzo nie chrześcijańska i obraża osób homoseksualne. (Pink News)
Replika: Prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania: „(…) małżeństwo daje niesłuszne przywileje – poprzez np. ulgi podatkowe – relacjom intymnym, seksualnym, które nie powinny znajdować się w polu zainteresowania państwa. Państwo powinno interesować się relacjami opieki. To właśnie relacje opieki, a nie erotyczne, państwo powinno wzmacniać, m.in. dlatego, że na tym korzysta. Państwo ma np. obowiązek zapewnić opiekę nad samotną, chorą, starszą osobą. Jeśli ta osoba ma partnera czy partnerkę, który/a godzi się tę opiekę sprawować, to niejako wyręcza państwo, odciąża je. A płeć partnerów/ek nie powinna mieć znaczenia. Ani to, czy tych ludzi łączą również stosunki seksualne – to przecież absurd!
Na rzecz uprzywilejowania małżeństw przytacza się najczęściej argument o ich wartości reprodukcyjnej – w nich rodzą się dzieci. To argument wadliwy. Dzieci rodzą się też – i coraz częściej – poza związkami małżeńskimi. A poza tym, oprócz małżeństw, w których rzeczywiście wychowywane są dzieci, istnieją małżeństwa bezdzietne, które jednak też mogą korzystać z ulg. Albo małżeństwa, które dawno już wychowały dzieci.
(…) Ale wie pan, wśród parlamentarzystów większość stanowią małżonkowie, nierzadko dobrze sytuowani, którzy po prostu czerpią korzyści z obecnego stanu rzeczy.
Związki partnerskie interesują mnie więc jako wyjście naprzeciw mentalności, w której bardziej niż relacje seksualne, liczą się relacje opieki. Dla par zarówno różnej, jak i tej samej płci – to jest dla mnie absolutnie poza dyskusją. Osoba bliska to ta, która udziela drugiej osobie wsparcia, jest gotowa zaopiekować się nią w razie potrzeby. Czy oprócz tego łączy je również seks - to już, podkreślam, nie powinna być sprawa państwa.”
(…) „Myśli Pani, że jest choć szansa na ponowne pierwsze czytanie projektu ustawy o związkach partnerskich?”
Tak. Sama debata nad projektem, nawet jeśli nie doprowadzi do zwycięskiego głosowania, też jest niesłychanie ważna.
Cały wywiad Mariusza Kurca z prof. Fuszarą pt. "Opieka zamiast seksu" – do przeczytania w najnowszej „Replice”, dostępnej w prenumeracie.
Amerykański związek pary lesbijek Charity Bryant i Sylvia Drake z 200 lat. Jak homofoby mówią związki są modrzę niż telefony komórkowe, wiemy nie jest tak samo w polskiej historii mamy od początku powstania polski homoseksualizm istniał jest starszy niż kościół katolicki na ziemiach polski. My już tu byliśmy, to religia przyszła do nas.
Wielokrotnie pisałem o związkach homoseksualny jak np Jerzy Zawieyski i Stanisław Trębaczkiewicz, Maria Dąbrowska i Anna Kowalska, Król Władysław i Adam Kazanowski, Jerzy Waldorff i Mieczysław Jankowski.
Więcej informacji o parze lesbijek z 200 lat z Ameryki na The Washington Post.
Papież Franciszek w Neapolu zjadł razem posiłek z więźniami, wśród z nich to osoby LGBT, i tych którzy cierpią z powodu AIDS.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz