poniedziałek, 29 grudnia 2014

Podsumowanie roku 2014 LGBT i Wiary i Tęczy


Najważniejsze momenty LGBT w roku 2014. Według Repliki miedzy innymi wybór prezydentem Słupska Roberta Biedronia, Dariusz „Tiger” Michalczewski został sojusznikiem LGBT, po 20 osób ujawniło kandydatów w wyborach samorządowy, Conchita Wurst wygrała Eurowizję, Coraz gorsza sytuacja osób LGBT w Afryce.

Związki partnerskie uchwalone na Malcie kraj który ponad 90% katolicka, to następny kraj katolicki uchwalił legalizację związków homoseksualny, a w polsce nie udało się znów.

Najciekawsze cytaty w Polsce i na świecie według Queer.pl, miedzy innymi: "W Anglii i Niemczech bycie homoseksualistą to nic wielkiego, przynajmniej nie w szatni. Nigdy nie wstydziłem się tego kim jestem, ale nie jest łatwo siedzieć na ławce z 20 młodymi facetami i słuchać kawałów o gejach. Pozwalasz im na to, jeżeli kawały są śmieszne i nie są obraźliwe. Bycie gejem to temat, który w piłce nożnej jest ignorowany, a w szatni nie jest poważny. Duch walki, pasja i mentalność zwycięzcy to rzeczy, które same w sobie są połączone i nie pasują do stereotypu: geje to mięczaki" – mówił w rozmowie z "Die Zeit" były piłkarz, reprezentant Niemiec, Thomas Hitzlsperger.

"Homoseksualizm nie jest chorobą, co zostało potwierdzone przed laty decyzjami Światowej Organizacji Zdrowia" – napisał Jan Dworak.

"Jestem dumną, szczęśliwie zamężną, biseksualną mamą. W małżeństwie chodzi o miłość, nie o płeć" - napisała na Twitterze aktorka Anna Paquin.

"Niech więc będzie jasne: jestem dumny z bycia gejem, i uważam, to jeden z największych prezentów, jakie dostałem od Boga" - Tim Cook.

Legalizację jednopłciowy małżeństw/związków partnerskich tym roku to Szkocja, Finlandia, Anglia i Walia, Luksemburg, ponad połowę Ameryki i to stany konserwatywne jak Utah. Chorwacja, Malta, Estonia.

Coming outy według The Advocate miedzy innymi: Michael Sam futbolista amerykański, Jim Ferlo Pensylwanii senator, Kristian Nairn aktor z Gra o Tron, Djuan Trent Miss Kentucky 2010, Paul Masvidal i Sean Reinert muzycy medalu, John Fennell kanadyjski olimpijczyk, Ellen Page aktorka, Tyler Glenn piosenkarz i mormon, Sam Smith piosenkarz, Derrick Gordon koszykarz NCAA, Rob Kearney strongman, Ian Thorpe olimpijski pływak z Australii, Vicky Beeching chrześcijańska piosenkarka, Kristen Kish z Top Chef zwyciężczyni, Mark McAdam komentator sportowy SKY Sports, Ty Herndon piosenkarz country, Edgars Rinkēvičs minister spraw zagraniczny Łotwy.

Rok Wiary i Tęczy: Dwie nowe grupy Wiary i Tęczy powstały w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) i w Lublinie (woj. lubelskie).

 Miesięcznik Znak o transseksualności wśród działaczka Wiary i Tęczy Kinga Kosińska.

Opracowanie pod redakcją Marcina Dzierżanowskiego: Położenie homoseksualnych i transpłciowych katolików w polskim Kościele. Refleksje oraz propozycje duszpasterskie będące odpowiedzią na sformułowane przez Stolicę Apostolską pytania do Kościołów partykularnych w związku z przygotowaniami do III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego rodzinie, cały tekst do czytania i pobrania w załączonym pliku TUTAJ.

Spotkanie Wiary i Tęczy poświęconego osobom transpłciowym w Kościele w siedzibie Lambada Warszawa.

Wiara i Tęczy kobiety nieheteroseksualne kolejną edycję O'less festiwalu z akcentem duchowość lesbijska.

Patronat "Wyzywająca miłość? Katolicy wobec osób homoseksualnych”, organizowany przez Krakowski Klub „Tygodnika Powszechnego” oraz Miesięcznik „ZNAK”.

Wiara i Tęcza tym roku skończyła 4 latka.

Wypowiedzi hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego dotyczące osób homoseksualnych - opracowała Grupa WiT Rzeszów.

Debata rodzicielstwo kobiet nieheteronormatywnych która odbyła się w październiku wśród osób zaproszony była działaczka Wiary i Tęczy Trójmiasta  Anna Strzałkowska.

Oświadczenie organizacji LGBT dotyczące Forum LGBT kontra Robert Biedroń, wśród Wiara i Tęcza podpisała oświadczenie.

Jan Turnau do młodych: Wiara i Tęcza. Otóż "Wiara i Tęcza" to właśnie środowisko ogólnopolskie gromadzące osoby o innej orientacji seksualnej oraz transseksualne, głęboko wierzące, bardzo się starające tą wiarą żyć, dokonujące trudnych wyborów moralnych na własną odpowiedzialność. Trudno im było znaleźć księdza, który poprowadziłby dla nich rekolekcje, na szczęście znalazł się ktoś dostatecznie otwarty i odpowiedzialny za wszystkich swoich bliźnich. Polecam tu książkę Katarzyny Jabłońskiej i Cezarego Gawrysia "Wyzywająca miłość. Chrześcijanie a homoseksualizm", a także ostatni numer "Tygodnika Powszechnego". Biskup Grzegorz Ryś powiada tam, że w dokumencie roboczym synodu mówi się o takich ludziach po nowemu: nie uznaje się ich związków za małżeństwa, ale i nie mówi, że nie są w stanie wychowywać dziecka po chrześcijańsku. Zgadzam się, że zapowiada to rewolucję. Daj Boże - Metro.

Biblia A Homoseksualność - Prawdy i Mity. Znana teolożka Halina Bortnowska została wielką przyjaciółką Wiary i Tęczy. "Czy Kościół będzie kiedyś w stanie zaakceptować gejów i rozwodników? – Wierzę, że co pewien czas Kościół, nie bez bólu i frustracji, dokonuje stosownej odnowy" – Halina Bortnowska dla Newsweeka.

Audycja RDC Homolobby: osoby homoseksualne w Kościele katolickim. Gośćmi w studio byli: Maksymilian Jaworski i Marcin Dzierżanowski z grupy Wiara i Tęcza

Sprawozdanie z konferencji w języku angielskim napisał Dr. Michael Brinkschroeder, Co-President Euroforum Grup Chrześcijan LGBT na stronie Wiary i Tęczy.

Synod watykański obraduje m.in. nad zmianą postawy wobec osób homoseksualnych. Marcin Dzierżanowski, członek Wiary i Tęczy oraz wice naczelny „Wprost”, komentuje w „Replice”: „Owszem, synod nic mądrego w naszej sprawie nie ustalił, ale rozpoczął dyskusję. Kościelni konserwatyści nad tym dżinem już nie zapanują”.

Adwentowe Rekolekcje WiT w Rzeszowie odbył się na początku grudnia.

Wywiad Wprost Marcina Dzierżanowskiego z Dominiką Kozłowską: "Jestem rozczarowana, że w przypadku tego synodu z bogactwa całego Kościoła nie skorzystano i zaproszono na niego tak mało osób świeckich. Urzędnicy Kurii Rzymskiej mają niewielki kontakt z realnym życiem zwykłych rodzin. To błąd. Moim zdaniem, na Synod powinny być zaproszone także na przykład osoby po rozwodzie czy wierzący homoseksualiści. Po to, żeby dać hierarchom wgląd w to, jak jest naprawdę. Niestety, biskupi lubią zapraszać i słuchać tych, którzy mówią ich językiem i głównie to, co oni chcą usłyszeć.

Olsztynie odbyło spotkanie "Wyzywająca miłość". 11 października 2014 w Rzymie odbyło się kolejna konferencja organizowana przez włoskie grupy Chrześcijan LGBT we współpracy z Euroforum.

Temat tym roku było problemy ludzi LGBT w krajach gdzie homoseksualność jest karalna. O ich sytuacji opowiedzą obrońcy praw człowieka z krajów Afryki. Będą apelować do społeczeństw i Kościołów o jednoznaczne opowiedzenie się przeciwko penalizacji z powodu orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej we wszystkich krajach świata.

Też wielu członków Wiary i Tęczy składa się pierwszy w Polsce chór LGBTQ i przyjaciół - Voces Gaudiae (Głosy Radości) pierwszy raz wystąpili w Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Coming Outu: na pl. Zbawiciela. Ostatnio nagrali kolędę.

O praktycznych problemach homoseksualnych wiernych mówili przyjaciele WiTu w audycji polskiego radia Cezary Gawryś i Katarzyna Jabłońska - redaktorzy pracy zbiorowej "Wyzywająca miłość. Chrześcijanie a homoseksualizm". Audycja na stronie polskiego radia.

Czym jest heteronormatywność? Czy w mojej parafii są osoby LGBT? Czy Kościół się zmieni? To tylko niektóre pytania zawarte w przygotowanej przez publikacji "Wiara w kolorach Tęczy". Premiera odbyła się przed paradą równości. Dofinansowana broszura dzięki Fundusz Stonewall.

Rozważania esej kolegi Łukasza z grupy WiT Warszawa. Temat dotyczy Synodu Biskupów Kościoła rzymskokatolickiego na temat rodziny - Wiara i Tęcza.

WPROST nr 25/2014 str.54: Paulina Socha Jakubowska. Lesbijki wychodzą z ukrycia, wśród działaczka Wiary i Tęczy Agnieszka Wiciak.

Jak co roku członkowie Wiary i Tęczy szli w paradzie równości.

Fragmentu książki Johna McNeilla, przetłumaczonego przez kolegę WiTu Witolda.

Tekst dotyczy ewolucji poglądów Autora odnośnie homoseksualności, w ciągu 15 lat praktyki psychoterapeutycznej. Podobnie jak Katarzyna Jabłońska i Cezary Gawryś w książce Wyzywająca miłość dochodzi do wniosku o bezpodstawności i szkodliwości "terapii" nazywanej przez niego próbą dostosowania heteroseksualnego. Relacjonuje, że w większości przypadków orientacja homoseksualna jest odczuwana już w dzieciństwie. Dzieli się też wieloma innymi ważnymi doświadczeniami i wnioskami...

O'LESS Festiwal 2014 - Duchowość lesbijek odbywały się też w inny miastach jak w Gdańsku. Dodatkowo debata: Kobieta liderka w Kościołach i wspólnotach religijny.

Tym roku dwie ważne osoby z Wiary i Tęczy duże wywiady dla Repliki pierwszy Artur Kapturkiewicz (formalnie: Barbara Kapturkiewicz).

"Rok temu wyszedłem z ukrycia. Urodziłem się w ciele o cechach płci żeńskiej, ale od wczesnego dzieciństwa mam psychiczne poczucie płci męskiej. W sensie związku zawsze interesowali mnie mężczyźni, więc jestem homoseksualny. Choć nie mogę obecnie przejść korekty ciała i zmiany dokumentów (powody rodzinne), to ujawnienie się daje mi wiele sił do dalszego życia. Jednak nieraz muszę kierować się dobrem otoczenia – np. pracując jako lekarz, unikam form rodzajowych, aby nie powodować dezorientacji pacjentów." - mówi Artur.

"Gdy Kościół twierdzi, że nas akceptuje, ale uważa za grzech każde zachowanie seksualne, to w praktyce odmawia nam prawa do życia z ukochaną osobą, do okazywania uczuć. To z kolei wielokrotnie prowadzi do poczucia wewnętrznego rozdarcia, depresji, utrudnienia prawidłowego rozwoju – do tych zjawisk, których Kościół nie chce dostrzegać." - mówi Artur. - "Za pontyfikatu Franciszka liczymy na zmiany. Może nie od razu na uznanie naszych związków czy małżeństw, ale choćby na wydanie oficjalnego dokumentu potępiającego przemoc wobec ludzi LGBT. Jakże często jest ona owocem homofobicznych wypowiedzi ludzi Kościoła."

Drugi wywiad Repliki Marcin Dzierżanowski który nie tylko jest członkiem WiT ale i też zastępcą redaktora naczelnego Wprost.

„Jako gej katolik mam kłopot z kościelną homofobią. (…)Na szczęście nigdy nie wylądowałem na tzw. terapii reparatywnej, czy też w którejś z przykościelnych grup typu Odnowa w Duchu Świętym, w których atmosfera jest mocno homofobiczna. Zawsze starałem się być postępowym katolikiem, od liceum czytałem „Tygodnik Powszechny”. Dość wcześnie sobie ten homoseksualizm poukładałem w głowie. Nigdy nie pomyślałem, że Kościół może mieć rację, dyskryminując osoby LGBT.”

„Nie wiem, czy bez Wiary i Tęczy byłbym dziś w Kościele. Protestuję, gdy słyszę, że Kościół powinien okazać osobom LGBT więcej miłosierdzia. Oczekujemy afirmacji, nie miłosierdzia. Jeśli gej czy lesbijka oszukuje i zdradza partnera, to niech się z tego spowiada, jak każdy. Ale nie z tego, że poświęca komuś swoje życie i chce z nim być w wiernym związku. To postawa ludzi Kościoła wobec osób LGBT jest grzechem, to Kościół powinien się nawrócić i przeprosić za homofobię tak, jak przeprosił za antyjudaizm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz