niedziela, 14 grudnia 2014

Apel o poparcie ustawy o związkach partnerskich


17 grudnia 2014 r. posłowie i posłanki będą decydować czy odbędzie się pierwsze czytanie ustawy o związkach partnerskich. Zaapeluj do przewodniczących klubów poselskich aby posłowie i posłanki ich klubów głosowali ZA pozostawieniem tego punktu agendy obrad sejmowych oraz ZA skierowaniem ustawy do dalszych prac.

Podpisane petycje postaramy się postaramy się przekazać przewodniczącym klubów osobiście! :)

1. Treść apelu:
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się głosowanie nad uzupełnieniem agendy obrad o pierwsze czytanie ustawy o związkach partnerskich.

Celem ustawy o związkach partnerskich jest uregulowanie sytuacji prawnej osób żyjących w związkach jedno- i różnopłciowych. Związkach, które w tym momencie nie mają żadnej ochrony prawnej. Ustawa zapewni im stabilizację i bezpieczeństwo oraz zlikwiduje część barier, z jakimi spotykają się na co dzień.

Liczę na to, że projekt ustawy o związkach partnerskich staną się – również dzięki Państwa zaangażowaniu – przedmiotem rzetelnej, merytorycznej dyskusji oraz że posłowie i posłanki dostrzegą, jak istotne zmiany w życiu milionów osób przyniesie wprowadzenie tego rozwiązania.

Aktualnie obowiązujące przepisy zwykle traktują osoby żyjące w związku niesformalizowanym jako obce dla siebie. W przypadku osób nieheteroseksualnych, niemających żadnej możliwości sformalizowania swojego związku, jest to przejaw niezgodnej z Konstytucją RP dyskryminacji, z którą demokratyczne, nowoczesne państwo powinno walczyć.

Dzięki ustawie partnerzy i partnerki, stając się w świetle prawa osobami bliskimi, uzyskają między innymi:
• prawo do otrzymywania informacji i decydowania o sobie nawzajem w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia,
• prawo i jednocześnie obowiązek pochówku zmarłego partnera/partnerki,
• prawo do wejścia w najem lokalu po zmarłym partnerze/partnerce,
• zwolnienie z płacenia podatku od darowizny otrzymanej od partnera/partnerki oraz od spadku po zmarłym partnerze/partnerce,
• prawo do otrzymywania świadczeń socjalnych po zmarłym partnerze/partnerce oraz do odszkodowania w przypadku jego/jej śmierci,
• prawo wspólnego rozliczania podatku,
• prawo do zawarcia wspólnoty majątkowej.

Związek partnerski to nie tylko przywileje, ale także obowiązki. Przepisy zawarte w projekcie ustawy zobowiązują partnerów do: • pozostawania we wspólnym pożyciu i do działania na rzecz dobra związku,
• wzajemnej troski i opieki,
• w przypadku rozpadu tej relacji i rozwiązania związku projekty przewidują możliwość uzyskania od byłego partnera alimentów, jeśli rozstanie oznaczałaby znaczne pogorszenie sytuacji materialnej jednej z osób.

Wbrew temu, co sugerują przeciwnicy związków partnerskich, nie stanowią one zagrożenia dla instytucji małżeństwa. Związek partnerski ma na celu ułatwienie życia osobom pozostającym ze sobą w bliskiej relacji i de facto tworzącym rodzinę, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą stać się małżeństwem. Taki model związku nie konkuruje z instytucją małżeństwa, a stanowi jedynie alternatywne rozwiązanie, które w zmieniających się realiach życia społecznego jest coraz bardziej potrzebne.

Ponadto żaden z omawianych projektów nie przewiduje kontrowersyjnej dla części parlamentarzystów możliwości adopcji dzieci przez osoby pozostające w związku partnerskim.

Podkreślając ogromne znaczenie proponowanych ustaw, apeluję o wnikliwe zapoznanie się z treścią projektu oraz merytoryczną dyskusję nad nimi.

Z poważaniem,

Apel na stronie KPH.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz