piątek, 29 sierpnia 2014

Szwajcarski sąd uznał parę gejów jako rodzice dziecka urodzone przez surogatkę. KPH przyłącza się do sprawy zabójstwa geja


zdjęcie flickr.com
Szwajcarska para gejów, którzy zostali ojcami dzięki matki zastępczej z Kalifornii mieli problemy podczas rejestracji swojego dziecka w ich ojczystym kraju w krajowym rejestrze urodzeń.

Sąd w Szwajcarii podjął historyczną decyzję o uznaniu dwóch mężczyzn jako rodziców prawnych dziecka urodzonego poprzez zastępczą matkę w USA - mimo surogatki w Szwajcarii jest nielegalne.

Dwaj mężczyźni, którzy mieszkają razem w zarejestrowanym związku partnerskim Szwajcarskim, pochodzą z regionu północno-wschodniego w St Gallen.

Sąd postanowił rozpoznać metrykę kalifornijską dziecka, orzekając, że dobro dziecka jest najważniejsze i jest priorytetem w tym przypadku.

Szwajcaria jest konserwatywnym krajem, wiele praw LGBT jak związki partnerskie są, ale dotyczące rodzin LGBT to mają problem, wiele lat wreszcie zatwierdzili też kilkanaście miesięcy temu adopcja dziecka od partnera/partnerkę w związku partnerskim, ale zwykła adopcja dla par tej samej płci są zakazane. (Gay Star News)

Ostatnio też konserwatyści z poparciem kościoła katolickiego, chcą referendum zakaz małżeństw homoseksualny w konstytucji Szwajcarskiej. Szwajcaria to taki dziwny kraj, jednej strony są konserwatywni nienawidzą jak emigrantów, homoseksualny rodzin, ale np eutanazja jest karalna ale prawo pozwala wspomaga samobójstwo, czy narkotyki na receptę.

Np prawa kobiet wyborcze Szwajcaria, uzyskały prawa wyborcze dopiero w lutym 1971 roku, ale rejon kanton Appenzell Innerrhoden, przez sąd najwyższy w tym kraju pozwolono wreszcie kobietom głosować dopiero w roku 1990.

Szwajcaria nie raz zachowuje jak chce zjeść ciastko i je mieć, jednej strony konserwatywny, a zaraz są liberalni.

W styczniu 2014 roku w Szczecinie został zamordowany Patryk, student znany w lokalnym ruchu LGBT. Od początku sprawy policja brała pod uwagę homofobiczną motywację sprawców. Dwóm sprawcom postawiono zarzuty, w tym jednemu z nich - zarzut zabójstwa.

KPH włączyło się w sprawę jako organizacja społeczna. 22 sierpnia odbyła się pierwsza rozprawa. Sprawcy przyznali się do pobicia Patryka, i jednocześnie powiedzieli, że denerwowało ich, kiedy Patryk próbował ich podrywać.

Szczecińskie zabójstwo przypomina sławną amerykańską sprawę Matthew Sheparda, studenta z Laramie w stanie Wayoming, który został brutalnie pobity przez poznanych w barze mężczyzn. Rodzice Matthew przez wiele lat po śmierci syna prowadzili kampanię, która doprowadziła do penalizacji przestępstw motywowanych homofobią w USA.

Polskie prawo karne nie wymienia homofobii jako motywacji przestępstwa, przez co nie jest ona zazwyczaj badana podczas postępowania, nie stanowi także elementu obciążającego sprawcę. Od wielu lat KPH wraz z innymi organizacjami podkreślają konieczność wprowadzenia zmian w kodeksie karnym i penalizacji homofobicznych przestępstw. Zabójstwo Patryka jest kolejnym smutnym dowodem potwierdzającym palącą potrzebę nowelizacji prawa karnego.

1 komentarz:

  1. Czy bloger Darius mógłby łaskawie zamknąć dziób i przestać atakować wszystkich, którzy brzydzą się homoseksualizmem! Tak, panie blogerze, trzeba pomagać osobom homoseksualnym porzucić swoją chorobą! wymyślasz sobie wyimaginowane zagrożenia, jak to wam źle homoseksualistom. Wiadomo, najlepiej obrażać katolików, zamiast mówić prawdę że homoseksualizm to choroba? Nie panie blogerze?

    OdpowiedzUsuń