środa, 28 stycznia 2009

Prawo a dyskryminacja osób homoseksualnych cz1

Malta
Prawo a dyskryminacja osób homoseksualnych
Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane na Malcie w 1973 roku. Wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych jest zrównany i wynosi 18 lat.
Jedyna maltańską partią popierającą prawa gejów i lesbijek jest Alternatywa Demokratyczna. Partia ta nie jest obecnie reprezentowana w parlamencie kraju.
Ochrona prawna przed dyskryminacją
Od 2002 roku w maltańskim prawie istnieją zapisy w pewnym stopniu chroniące przed dyskryminacją na podstawie orientacji seksualnej Dotyczą one prawa pracy.
Uznanie związków osób tej samej płci. W maltańskim ustawodawstwie nie istnieje żadna prawna forma uznania związków jednopłciowych.
Życie osób LGBT w kraju. Według badania opinii publicznej z 2006 roku, 18% Maltańczyków popiera wprowadzenie małżeństw homoseksualnych, a 7% adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. Pierwsza manifestacja mniejszości seksualnych (gaypride parade) w kraju odbyła się w 1996 roku. W kraju istnieje średniej wielkości scena gejowska, jest kilka gejowskich klubów oraz miejsc gay-friendly. Największą organizacją LGBT w kraju jest Malta Gay Rights Movement Maltańczycy są społeczeństwem w większości katolickim (98% populacji wyznaje tę religię). Negatywny wpływ Kościoła katolickiego na postrzeganie osób homoseksualnych w kraju jest dość duży. W 2005 roku homofobiczne wypowiedzi maltańskich biskupów spotkały się z silnym sprzeciwem miejscowych organizacji LGBT. Homofobiczne wypowiedzi padały w kraju w 2000 roku także z ust polityków - premiera i wicepremiera. W 2007 roku maltański sąd nakazał władzom kraju wydanie i zmianę wszystkich koniecznych dokumentów transseksualnej kobiecie, która chciała wyjść za mąż. To pierwszy taki wyrok w historii Malty.

ALBANIA
Prawo a dyskryminacja osób homoseksualnych
Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane w Albanii w 1995 roku. Wiek dopuszczający kontakty seksualne jest wyższy dla gejów i lesbijek, niż dla osób heteroseksualnych. Zgodnie z artykułem 175. kodeksu karnego, za dopuszczenie się kontaktów homoseksualnych z osobą w wieku poniżej 16 lat grozi kara do 2 lat więzienia. Dla kontaktów heteroseksualnych wiek ten wynosi 14 lat. Ochrona prawna przed dyskryminacją. W albańskim ustawodawstwie nie ma ujętego wprost zakazu dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Nie ma także żadnych planów uregulowania tej kwestii. Uznanie związków osób tej samej płci
W Albanii nie ma żadnej prawnej formy uznania związków jednopłciowych. Nie ma także żadnych planów uregulowania tej kwestii. Życie osób LGBT w kraju Według raportu Departamentu Stanu USA z 2004 roku, w kraju zdarzają się arbitralne zatrzymania i pobicia osób homoseksualnych przez policję. Tego typu przypadki były sygnalizowane przez Albańską Grupę Praw Człowieka.
Pierwszą w kraju organizacją LGBT była Shoquata Gay Albania. Nie wydaje się prasy gejowskiej i nie organizuje parad.

Austria
Homoseksualizm w Austrii został zalegalizowany w 1971 roku, ale wiek dopuszczający kontakty homo- i heteroseksualne został zrównany dopiero w 2002 roku w wyniku decyzji Sądu Konstytucyjnego. Geje nie są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej. W austriackim prawie nie ma żadnych przepisów bezpośrednio dyskryminujących gejów i lesbijki. Lewicowe partie polityczne, takie jak SPÖ czy GRÜNE, popierają prawa gejów. Partie prawicowe są im przeciwne. Ochrona prawna przed dyskryminacją Ogólnokrajowa
Zakaz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną istnieje na szczeblu federalnym w kodeksie pracy od 2004 roku. Ponadto austriacka konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom równość wobec prawa i zakazuje dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny, jednak żaden zapis nie traktuje wprost orientacji seksualnej jako kategorii chronionej.
Police Security Act z 1993 roku wymaga od policji powstrzymywania się przed wszelkimi czynami, które mogłyby być odczuwane jako dyskryminacja przez wzgląd na orientację seksualną.Regionalna Austriacki kraj związkowy (land) Wiedeń wprowadził zakaz dyskryminacji w akcie o młodzieży z 2002 roku, a miasto Bludenz w 1998 roku przyjęło podobną symboliczną deklarację, która również obejmuje orientację seksualną.
Azyl Austria przyznaje prawo azylu przez wzgląd na orientację seksualną osobom homoseksualnym prześladowanym we własnym kraju. Uznanie związków osób tej samej płci
Austriackie prawo uznaje konkubinaty homoseksualne od 2003 roku. Jest to konsekwencja decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Pary tej samej płci otrzymały takie same prawa, jakie miały do tej pory tylko konkubinaty heteroseksualne.
W 1998 roku zmiana w kodeksie karnym włączyła pary tej samej płci do definicji rodziny, pozwalając homoseksualnym partnerom na odmówienie składania w sądzie zeznań przeciwko sobie. W grudniu 2004 roku socjalistyczna partia SPÖ opowiedziała się za natychmiastowym wprowadzeniem związków partnerskich, włączając w to adopcję dzieci partnerów. Partia ta również popiera pełne prawo do zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe. Podobnie w tej sprawie wypowiadają się austriaccy zieloni. Scena gejowska rozwija się w każdym dużym mieście, zwłaszcza w Wiedniu. Działają tam organizacje, publikuje się magazyny o tematyce gejowskiej i organizuje parady gejów i lesbijek. Największa tego typu manifestacja co roku na ulicach Wiednia gromadzi około 100 000 osób.

Bergia
Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane w Belgii już w 1795 roku, jednak dopiero w 1985 roku zrównano ze sobą wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych, wynosi on 16 lat. Geje nie są wykluczeni z służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej. W belgijskim prawie nie ma żadnych przepisów dyskryminujących mniejszości seksualne. Ochrona prawna przed dyskryminacją: Ogólnokrajowa Belgijskie prawo gwarantuje ogólny zakaz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Został on zawarty w kodeksie karnym i obejmuje różne dziedziny życia, w tym miejsce pracy. Przepisy te obowiązują w kraju od 2003 roku.
Obecnie do belgijskich szkół podstawowych i średnich wprowadza się podręcznik dla nauczycieli Zwalczyć Homofobię, który ma wyeliminować szkolną homofobię. Azyl Belgijskie przepisy prawne przyznają prawo osobom do ubiegania się o azyl polityczny z powodu prześladowań przez wzgląd na orientacje seksualną we własnym kraju. Uznanie związków osób tej samej płci
Osobny artykuł: Małżeństwo osób tej samej płci w Belgii. Ogólnokrajowe Belgia od 1996 roku uznaje konkubinaty par tej samej i przeciwnej płci. Przyznają one część, odpowiednio w przypadku par heteroseksualnych (dokładnie 41%), a w przypadku par homoseksualnych (dokładnie 36%) praw z tych, jakie mają małżeństwa.
W 2000 roku w Belgii zalegalizowano związki partnerskie par tej samej i przeciwnej płci. Przyznają one w przypadku par heteroseksualnych połowę (dokładnie 50%), a w przypadku par homoseksualnych niemal połowę (dokładnie 48%) praw z tych, jakie mają małżeństwa.
W 2003 roku Belgia stała się drugim krajem na świecie, w którym zalegalizowano małżeństwa homoseksualne. Ustawa ta została przyjęta w Izbie Deputowanych stosunkiem głosów 91:22, a w Senacie 46:15. Małżeństwa te dają większość (dokładnie 88%) praw z tych, jakie mają małżeństwa heteroseksualne. Od 2006 roku związek taki daje również możliwość adopcji dzieci na takich samych zasadach jak małżeństwa heteroseksualne oraz zawarcia związku małżeńskiego z osobą z kraju, który nie uznaje małżeństw homoseksualnych. Belgijski Trybunał Konstytucyjny uznał małżeństwa homoseksualne za zgodne z konstytucją. Od 1 września 2003 do 10 czerwca 2005 roku swój związek zalegalizowały 2,442 pary homoseksualne (2,5% wszystkich małżeństw zawartych w tym samym czasie). Życie osób LGBT w kraju Belgowie należą do społeczeństw bardzo tolerancyjnych wobec przedstawicieli LGBT. Według sondażu Eurobarometr, wykonanego na zlecenie UE w 2006 roku, 62% Belgów popiera małżeństwa homoseksualne, a niemal połowa wprowadzone w tym samym roku prawo adopcyjne dla osób tej samej płci.
W Belgii istnieje duża scena gejowska. Jej centrum jest Bruksela i Antwerpia. Miasta te dysponują dziesiątkami lokali gejowskich i gay-friendly. Ponadto w każdym dużym (ponad 100 tys. mieszk.) mieście (a także w wielu mniejszych) istnieje przynajmniej jeden lokal, w którym geje i lesbijki mogą czuć się w miarę swobodnie. Wydawane są tam publikacje, działają liczne organizacje zajmujące się niesieniem pomocy przedstawicielom LGBT o zasięgu ogólnokrajowym i regionalnym. Każdego roku ulicami stolicy maszerują parady mniejszości seksualnych (gaypride parade). Najliczniejszą tego typu manifestacją była parada z 2007 roku, która zgromadziła około 17,000 uczestników.

Bośnia i Harcegowina
Bośnia i Hercegowina jako ostatnie państwo Europy zniosła karalność aktów homoseksualnych. Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane w całym kraju pod naciskiem Rady Europy w 2000 roku (w 1998 roku w Federacji Bośni i Hercegowiny oraz w 2000 roku w Republice Serbskiej). Był to jeden z warunków, jakie musiała spełnić Bośnia, by stać się członkiem Rady. W tych samych latach zrównano ze sobą wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych, wynosi on 14 lat w Republice Serbskiej, oraz 16 lat w Federacji Bośni i Hercegowiny. Geje nie są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej. W bośniackim prawie nie ma żadnych przepisów bezpośrednio dyskryminujących mniejszości seksualne. Ochrona prawna przed dyskryminacją Ogólnokrajowa Bośniackie prawo gwarantuje ogólny zakaz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Został on zawarty w akcie o równości płci i obejmuje różne dziedziny życia, w tym miejsce pracy. Przepisy te obowiązują w kraju od 2003 roku. Azyl Bośniackie przepisy prawne nie przyznają prawa osobom do ubiegania się o azyl polityczny z powodu prześladowań przez wzgląd na orientację seksualną we własnym kraju. Uznanie związków osób tej samej płci. W bośniackim ustawodawstwie nie istnieje żadna prawna forma uznania związków jednopłciowych. Do tej pory nie zaproponowano żadnego projektu takiej ustawy. Życie osób LGBT w kraju w Bośni i Hercegowinie istnieje mała scena gejowska, skoncentrowana wyłącznie w Sarajewie. Miasto to dysponuje tylko jednym klubem gejowskim. Ruch na rzecz praw LGBT w kraju dopiero powstaje i organizuje się. Działa tu kilka organizacji. We wrześniu 2008 roku w Sarajewie miał miejsce pierwszy festiwal gejów. Uczestnicy festiwalu zostali zaatakowani przez kilkudziesięciu pseudokibiców należących do grupy o nazwie Horda Zła. Napastnicy rzucali kamieniami w gości wystawy sztuki, która w środę wieczorem otwierała festiwal i krzyczeli śmierć gejom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz