niedziela, 11 grudnia 2022

Słowo Boże na niedziele - Chasten Buttigieg o małżeństwie, LGBT i biblia, plus nabożeństwa


Stosunek Kościoła rzymskokatolickiego do społeczności LGBTQ+ opisywany jest często z perspektywy kontrowersyjnych wypowiedzi hierarchów, ale rzadziej oddaje się głos wspomnianej społeczności. Dlatego Szymon Radomski postanowił porozmawiać ze Staszkiem Krawczykiem, socjologiem i redaktorem magazynu „Kontakt”. W pierwszej części wywiadu poruszają kwestie jego biografii jako geja i byłego katolika. Natomiast w drugiej skupiają się na problemach społecznych związanych z nauczaniem Kościoła rzymskokatolickiego. (...) - impuls.press.


Jak katolicy LGBT+ mogą czytać Biblię? Dziś zapraszamy do lektury bardzo osobistego świadectwa Yunuen Trujillo i porad o tym, jak możemy czytać Biblię w sposób świadomy i unikać częstych błędów interpretacji.

„Wyszłam z szafy po raz pierwszy, gdy miałam 17 lat. Do tego czasu zawsze czułam się niezaprzeczalnie kochana przez Boga i moich rodziców. W wyniku mojego coming outu zostałam wysłana na rekolekcje inicjacyjne dla młodych dorosłych hiszpańskiego duszpasterstwa Jovenes. Tematem rekolekcji było: „Bóg cię kocha i my też”. I choć osoby uczestniczące w rekolekcjach były serdeczne i przyjazne, natychmiast podskórnie wyczułam u zaproszonych mówców podejście „Bóg cię kocha, ALE…”. […]

Jak osoby LGBT+ powinny czytać Biblię?

Po pierwsze, musimy zdać sobie sprawę, że większość katolików zna Biblię z homilii, wypowiedzi świeckich kaznodziejów, katolickich mediów i członków rodziny, którzy twierdzą, że znają Boga i Biblię. Czy ci, którzy głoszą Biblię, są do tego w pełni przygotowani? Odpowiedź różni się w zależności od przypadku. Nasze parafialne programy formacji religijnej często skupiają się na formacji religijnej dzieci, co pozostawia niewiele miejsca na pytania i rozeznanie, a możliwości formacji religijnej dla dorosłych jest niewiele, poza formacją małżeńską i być może bierzmowaniem. Musimy również pamiętać, że do połowy XX wieku katolicy niemal wyłącznie polegali na interpretacji Biblii dokonywanej przez księży, którzy niekoniecznie byli dobrze wykształceni w krytyce biblijnej. Wielu katolików w ogóle nie czytało regularnie Biblii. Dopiero w 1943 roku, kiedy papież Pius XII wydał encyklikę Divino afflante Spiritu, katolicy świeccy byli zachęcani do samodzielnego interpretowania Biblii. […]

Co mogę poradzić katolikom i katoliczkom LGBTQ czytającym i interpretującym Biblię? 
Słuchaj głosu Boga w swoim sercu i podążaj za swoim sumieniem. Jest to również znane jako „prymat sumienia”. Wiem, to banał, ale moim zdaniem nie ma nic ważniejszego. Największym narzędziem w mojej podróży i jedyną rzeczą, o którą zawsze modliłam się do Boga, było rozeznanie. Przestrzeń na rozeznanie jest kluczem w inkluzywnej posłudze katolickiej. Każdy z nas, katolików LGBTQ, znajduje się na innym etapie naszej podróży, a samozrozumienie, a nawet nasze własne poglądy, mogą z czasem ulec zmianie. 

Posługa włączająca powinna być otwarta dla nas wszystkich, bez względu na to, na jakim etapie naszej podróży się znajdujemy. Nie powinniśmy być zmuszani do pozostawania w szafie, ale możemy też czekać z wyjściem z niej, aż stanie się to fizycznie, duchowo i finansowo bezpieczne. Jesteśmy pełnymi istotami ludzkimi, a nie dziećmi. Potrafimy rozpoznać nasze powołanie, orientację i tożsamość i powinniśmy mieć do tego prawo. Jesteśmy święci, kochani i doskonali takimi, jakimi jesteśmy. Bóg nas kocha, i kocha bezwarunkowo. (bit.ly/3HkvgGn)

Dodatkowe informacje na temat interpretacji typowych cytatów używanych przeciw osobom LGBT+ można znaleźć w tym artykule rzymskokatolickiego Wijngaards Institute for Catholic Research: „Deklaracja akademicka w sprawie etyki wolnych i wiernych związków osób tej samej płci” -  bit.ly/3GOj2la

Z bardziej naukowym podejściem z perspektywy ewangelickiej można zapoznać się w (dość już dawnej, ale ciągle potrzebnej) publikacji „Homoseksualizm problemem Kościoła?” - bit.ly/3VHUt1z - Fundacja Wiara i Tęcza


Chasten Buttigieg co oznacza dla niego małżeństwo mąż sekretarza ds. transportu, Pete Buttigieg.

„Moje małżeństwo wypełniło ten dom tak wielką miłością, że każdego dnia chcę być lepszym mężem, ojcem i obywatelem”. 

„Wezwało mnie do czegoś większego niż ja sam, jednocześnie uznając, moje dzieci są teraz najważniejszą rzeczą w życiu i zrobiłbym wszystko, aby je chronić. Nasza rodzina i nasz związek zmuszają mnie do pozostawienia naszym dzieciom kraju i świata, w którym mogą się rozwijać, aby one również mogły cieszyć się całą miłością, światłem i szczęściem, które zaznaliśmy z Pete'em, po prostu zakochując się." - The Advocate.


Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church - Resurrection Houston 


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. Link na stronie YouTube.

Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie w Łodzi 

   

Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Luteranie w Katowicach 


Codziennik biblijny


Middle Church 


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church of Windsor


Milwaukee Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church - Los Angeles


Metropolitan Community Church Washington DC


New Life Metropolitan Community Church


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz