niedziela, 30 października 2022

Słowo Boże na niedziele - Kongresu Katoliczek i Katolików z udziałem osób LGBTQ, Tęczowy Piątek, Yoava Taumana „Dawid” ...

W dniach 22-23 października osoby pracujące w ramach Kongresu Katoliczek i Katolików po raz pierwszy miały okazję spotkać się na żywo w pełnym gronie. W obradach Forum KKiK wzięły również osoby z Fundacji Wiara i Tęcza, w tym te pracujące w KKiK w ramach grupy „Spojrzenie na małżeństwa i związki partnerskie”. KKiK przedstawił swoje 10 postulatów. Oto krótka relacja Uschi Pawlik:

Prace Kongresu od samego jego początku toczą się on-line, w ramach 10 grup roboczych. Grupy te spotykają się regularnie, badając interesujące je tematy, rozmawiając z zaproszonymi gośćmi, i opracowują leżące w obszarach ich zainteresowań tematy w formie raportów.  Każda z grup opublikowała już po jednym raporcie, a zapoznać się z nimi można na stronie https://kongreskk.pl/. Dotyczą takich zagadnień jak troska o stworzenie, władza w Kościele, dialog międzyreligijny, przemoc wobec kobiet czy odchodzenie młodzieży.

Osoby z Fundacji Wiara i Tęcza angażują się w prace Kongresu od samego początku, przede wszystkim w ramach grupy „Spojrzenie na małżeństwa i związki partnerskie”. Bardzo poruszyło nas, że decyzją wszystkich osób pracujących w grupie – a nie tylko samych osób LGBT+ – to właśnie tęczowa tematyka stała się pierwszym obszarem naszych prac. Ich efektem jest raport, o którym pewnie większość z Was już słyszała – „LGBT+KOŚCIÓŁ. Analiza sytuacji osób LGBT+ w Kościele rzymskokatolickim w Polsce i wynikające z niej proponowane rozwiązania” (można zapoznać się z nim pod tym linkiem [otwiera się w pliku .pdf]: https://kongreskk.pl/wp-content/uploads/2022/05/LGBTKosciol.pdf ). Raport był już przedstawiany publicznie, i ze wszystkich sił staramy się o jego rozpowszechnianie, do czego i Was zapraszamy.

Forum KKiK było okazją do publicznej prezentacji 10 postulatów, które grupy kongresowe sformułowały jako kluczowe dla nich apele do polskiego Kościoła rzymskokatolickiego, zarówno do hierarchii, duchowieństwa, jak i wiernych. Z wszystkimi można zapoznać się pod tym linkiem: https://kongreskk.pl/2022/10/22/17458/, ale „nasz” przedstawię tutaj szczegółowo:

„Postulat:

Domagamy się odrzucenia języka nienawiści i wykluczenia wobec osób LGBT+ w Kościele, a w szczególności odwołania Stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+ z 2020 roku, które zawiera treści homofobiczne i transfobiczne.

Uzasadnienie:

W nauczaniu Kościoła i praktyce duszpasterskiej należy uznać orientację homoseksualną i biseksualną za równoważną heteroseksualnej, zaś transpłciowość za naturalną tożsamość płciową. Jest to zgodne z obowiązującą wiedzą naukową i współczesnymi interpretacjami Pisma Świętego, które uwzględniają kontekst kulturowo-historyczny. Takie działanie Kościoła pozwoli na postulowane przez nas odrzucenie postaw homo- i transfobicznych oraz otwarcie się na głosy i pragnienia osób LGBT+. Dzięki temu Kościół stanie się bezpieczną i przyjazną przestrzenią dla katolików LGBT+ oraz ich rodzin i bliskich.”

Miałam zaszczyt prezentować nasz postulat publicznie. Uzasadniając go mówiłam o aktualnym konsensusie naukowym co do charakteru orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, o współczesnych, potwierdzonych teologicznie interpretacjach Pisma Świętego i o tym, że powinna wyniknąć z tego zmiana nauczania. Jednak tu i teraz postanowiliśmy jako grupa KKiK skupić się na najpilniejszym problemie, jakim jest język, którym Kościół mówi o ludziach LGBT+ i do nich, i który budzi ogromne cierpienie. Odwołanie oburzającego dokumentu Episkopatu uznaliśmy za symboliczne (choć wiemy doskonale, że mało realne) działanie. Przywoływałam statystyki dotyczące zdrowia psychicznego młodych osób LGBT+, apelując, by Kościół nie przyczyniał się  do dodatkowego pogorszenia ich sytuacji.

Nasz postulat spotkał się z bardzo mocnym odbiorem. Rozmowy prowadzone potem w kuluarach pokazały, że wielu ludziom daliśmy do myślenia, wiele osób było bardzo poruszonych, oferowało nam słowa wsparcia i zrozumienia. Wiele dopytywało o różne szczegóły czy o konkrety naukowe, wiele usłyszeliśmy też oburzenia na naszą sytuację w Kościele. Nasz raport, który grupa wydała częściowo własnym kosztem, rozchodził się jak ciepłe bułeczki, i mamy nadzieję, że poniesie nasz temat jak najszerzej w świat.

Obecność „tęczowej” tematyki zaznaczył a się też w jednym z ostatnich wydarzeń Forum, a mianowicie spotkaniu z młodzieżą. Młodzi ludzie mówiąc o swoich oczekiwaniach i żalach wobec Kościoła poruszali temat osób LGBT+ bardzo często, mówiąc, jak bardzo boli, oburza i dotyka ich traktowanie tego tematu w Kościele. Podczas tej debaty miał okazję wypowiedzieć się Marcin Mizak z WiT-u, wspaniały wspierający ojciec transpłciowego dziecka. Widać było, że jego ciepłe, konkretne, i mimo wszystko optymistyczne słowa bardzo poruszyły zarówno młodzież uczestniczącą w panelu, jak i słuchaczy.

Forum KKiK było niezwykłą przestrzenią debaty o roli osób świeckich w Kościele rzymskokatolickim. Poruszane zagadnienia były bardzo zróżnicowane, ale wyjechałam z niego między innymi z przekonaniem, że sytuację osób LGBT+ udało się nam przedstawić w sposób interesujący i angażujący, a temat ten stał się jednym z najbardziej dyskutowanych.


Jeśli macie ochotę zaangażować się w pracę naszej (lub jakiejkolwiek innej) grupy, serdecznie zapraszam! Grupa Spojrzenia na małżeństwa i związki partnerskie pracuje teraz nad kolejnymi kontrowersyjnymi tematami w ramach szeroko pojętej etyki seksualnej i prymatu sumienia. Aby dołączyć do KKiK, napiszcie na adres biuro@kongreskk.pl, a jeśli chcecie przyłączyć się do naszej grupy, skontaktujcie się ze mną na moim profilu FB - Fundacja Wiara i Tęcza.


List do Jarosława Kaczyńskiego opublikowany przez Kampanie Przeciw Homofobii: Ola i Karolina - mamy Olka i Jagny odpowiadają Jarosławowi Kaczyńskiemu, który w okrutny sposób zaatakował tęczowe rodziny. „Szanowny Panie Jarosławie! W naszym domu mieszkają dzieci - Olek i Jagna. Mają swój pokój, ulubione zabawki, rutynę dnia codziennego, setki zdjęć z przygód które przeżywają każdego dnia. Olek codziennie o 9:00 rozpoczyna swój dzień w przedszkolu, lubi tam chodzić, bo każdy akceptuje świat z jakiego pochodzi. Nasze dzieci są wymarzone, wyczekane i w pełni zaopiekowane. Dzieci w Tęczowych Rodzinach są szczęśliwe, bo ich interesy są zawsze na pierwszym miejscu. I jedynie Wy Politycy, na każdym kroku próbujecie zaburzyć ich bezpieczny świat, pozbawiając praw ich obu rodziców, obu matek czy ojców na tym samym poziomie prawnym. Także Panie Jarosławie, jeśli tak bardzo troszczysz się o los rodzin takich jak my, to pozwól nam żyć i być bezpiecznym w Państwie w którym mieszkamy, w Polsce!” 

Fundacja Wiara i Tęcza stoi murem za tęczowymi rodzinami, wśród osób związanych z WiTem jest ich wiele i walczymy o ich godność. Pisaliśmy już wielokrotnie o przypadkach pięknych tęczowych rodzin, w tym wierzących: o Luce Trapanese, który zaadoptował niepełnosprawne dziecko, małą Albie z zespołem Downa - https://bit.ly/3TV08Ao; o Annie Strzałkowskiej z grupy Wiara i Tęcza Trójmiasto i jej żonie Marcie Abramowicz, które wychowują syna - https://bit.ly/3stAneG, o sekretarzu transportu USA Pete Buttigiegu i jego mężu Chastenie https://bit.ly/3gJrk6U 

Relacje między tęczowymi rodzinami kościołami chrześcijańskimi są często skomplikowane, pojawiają się jednak nieoczekiwane wiadomości pozytywne. Droga do integracji i równości tęczowych rodzin jest trudna i będzie jeszcze długa, jednak dzięki determinacji i walce wielu tęczowych rodzin oraz ich wytrwałości możemy mieć nadzieję na normalizację sytuacji. - https://bit.ly/3zey4A1 - Fundacja Wiara i Tęcza
Odbył się Tęczowy Piątek - w tych trudnych czasach bardzo potrzebna i cenna inicjatywa. Składamy podziękowania dla jej twórców i organizatorów, Kampania Przeciw Homofobii wspieramy Was w Waszych działaniach!

Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że dzieci i młode osoby LGBTQ, często nieświadome swojej tożsamości lub poszukujące, wbrew temu co próbuje się ostatnio wmówić ludziom w Sejmie, są narażone na ogromny stres, nękanie ze strony rówieśników i dorosłych, lęk o swoją przyszłość, często również o swoje zdrowie i życie, na pogróżki i przemoc, co niejednokrotnie skutkuje znacznym obciążeniem psychicznym, a nawet myślami samobójczymi.

W Polsce w ostatnich latach doszło do wielu tragedii i wiele młodych ludzi przypłaciło homofobię życiem. Tak być nie może! Osoby LGBTQ potrzebują dodatkowej pomocy i wsparcia oraz przyjęcia z miłością i otwartością, do czego z całą mocą wzywa nas nauczanie Jezusa Chrystusa.

Zachęcamy do przeczytania podziękowań za tęczowe piątki (z 2019 r.) ks. Michała Jabłońskiego, proboszcza parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie - https://bit.ly/3TZyMch

Więcej na temat Tęczowego Piątku na stronie https://teczowypiatek.org.pl/

Przypomnienie oświadczenie Fundacji Wiara i Tęcza w sprawie reakcji KEP na akcje Tęczowy Piątek z roku 2018 - Fundacja Wiara i Tęcza. 



Zapraszamy do świętowania niedzieli z reformowanymi katolikami i katoliczkami w Zielonej Górze! To zaproszenie kierujemy szczególnie do ludzi poszukujących, wątpiących, pytających, tych, którzy szukają swojego miejsca w Kościele. Jesteście u nas mile widziani!
Plan na niedzielę wygląda następująco:

- godz. 17:00 liturgia Eucharystii w kaplicy św. Jana Apostoła przy ulicy Sikorskiego 44A, której przewodniczyć będzie biskup naszego Kościoła Tomasz Puchalski,

- po liturgii poczęstunek przy kawie i ciastach, które przygotują osoby z naszej wspólnoty. To czas na umocnienie więzi we wspólnocie, bardziej poważne lub luźne rozmowy czy pytania. Nie zabraknie też dobrej herbaty 

Każda osoba jest mile widziana! czekamy na Ciebie, przyjdź! 

Niektóre środowiska nadal są niechętne księżom-kobietom. To jest czasem widoczne nawet wśród ludzi Kościoła, bo niektórzy duchowni są przeciwni wyświęcaniu kobiet na księży. Po stronie wiernych również to widać. Zdarza się nawet, że gdy kobieta prowadzi mszę, do kościoła przychodzi mniej ludzi. Wybierają nabożeństwa, którym przewodzą mężczyźni - mówiła w TOK FM ks. Marcela Szumisławska-Bengtsson, duchowna Kościoła Szwecji.

Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Liturgii Słowa z Komunią Świętą z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. 


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. Link na stronie YouTube.

Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie Łódzcy 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Kościół ewangelicko-augsburski w Katowice


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Codziennik biblijny


Middle Church 


Metropolitan Community Church of Washington DC


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 


Pikes Peak Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church of Windsor


Milwaukee Metropolitan Community Church


All God's Children Metropolitan Community Church


New Life Metropolitan Community Church


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz