W dniach 22-23 października osoby pracujące w ramach Kongresu Katoliczek i Katolików po raz pierwszy miały okazję spotkać się na żywo w pełnym gronie. W obradach Forum KKiK wzięły również osoby z Fundacji Wiara i Tęcza, w tym te pracujące w KKiK w ramach grupy „Spojrzenie na małżeństwa i związki partnerskie”. KKiK przedstawił swoje 10 postulatów. Oto krótka relacja Uschi Pawlik:
Prace Kongresu od samego jego początku toczą się on-line, w ramach 10 grup roboczych. Grupy te spotykają się regularnie, badając interesujące je tematy, rozmawiając z zaproszonymi gośćmi, i opracowują leżące w obszarach ich zainteresowań tematy w formie raportów. Każda z grup opublikowała już po jednym raporcie, a zapoznać się z nimi można na stronie https://kongreskk.pl/. Dotyczą takich zagadnień jak troska o stworzenie, władza w Kościele, dialog międzyreligijny, przemoc wobec kobiet czy odchodzenie młodzieży.
Osoby z Fundacji Wiara i Tęcza angażują się w prace Kongresu od samego początku, przede wszystkim w ramach grupy „Spojrzenie na małżeństwa i związki partnerskie”. Bardzo poruszyło nas, że decyzją wszystkich osób pracujących w grupie – a nie tylko samych osób LGBT+ – to właśnie tęczowa tematyka stała się pierwszym obszarem naszych prac. Ich efektem jest raport, o którym pewnie większość z Was już słyszała – „LGBT+KOŚCIÓŁ. Analiza sytuacji osób LGBT+ w Kościele rzymskokatolickim w Polsce i wynikające z niej proponowane rozwiązania” (można zapoznać się z nim pod tym linkiem [otwiera się w pliku .pdf]: https://kongreskk.pl/wp-content/uploads/2022/05/LGBTKosciol.pdf ). Raport był już przedstawiany publicznie, i ze wszystkich sił staramy się o jego rozpowszechnianie, do czego i Was zapraszamy.
Forum KKiK było okazją do publicznej prezentacji 10 postulatów, które grupy kongresowe sformułowały jako kluczowe dla nich apele do polskiego Kościoła rzymskokatolickiego, zarówno do hierarchii, duchowieństwa, jak i wiernych. Z wszystkimi można zapoznać się pod tym linkiem: https://kongreskk.pl/2022/10/22/17458/, ale „nasz” przedstawię tutaj szczegółowo:
„Postulat:
Domagamy się odrzucenia języka nienawiści i wykluczenia wobec osób LGBT+ w Kościele, a w szczególności odwołania Stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+ z 2020 roku, które zawiera treści homofobiczne i transfobiczne.
Uzasadnienie:
W nauczaniu Kościoła i praktyce duszpasterskiej należy uznać orientację homoseksualną i biseksualną za równoważną heteroseksualnej, zaś transpłciowość za naturalną tożsamość płciową. Jest to zgodne z obowiązującą wiedzą naukową i współczesnymi interpretacjami Pisma Świętego, które uwzględniają kontekst kulturowo-historyczny. Takie działanie Kościoła pozwoli na postulowane przez nas odrzucenie postaw homo- i transfobicznych oraz otwarcie się na głosy i pragnienia osób LGBT+. Dzięki temu Kościół stanie się bezpieczną i przyjazną przestrzenią dla katolików LGBT+ oraz ich rodzin i bliskich.”
Miałam zaszczyt prezentować nasz postulat publicznie. Uzasadniając go mówiłam o aktualnym konsensusie naukowym co do charakteru orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, o współczesnych, potwierdzonych teologicznie interpretacjach Pisma Świętego i o tym, że powinna wyniknąć z tego zmiana nauczania. Jednak tu i teraz postanowiliśmy jako grupa KKiK skupić się na najpilniejszym problemie, jakim jest język, którym Kościół mówi o ludziach LGBT+ i do nich, i który budzi ogromne cierpienie. Odwołanie oburzającego dokumentu Episkopatu uznaliśmy za symboliczne (choć wiemy doskonale, że mało realne) działanie. Przywoływałam statystyki dotyczące zdrowia psychicznego młodych osób LGBT+, apelując, by Kościół nie przyczyniał się do dodatkowego pogorszenia ich sytuacji.
Nasz postulat spotkał się z bardzo mocnym odbiorem. Rozmowy prowadzone potem w kuluarach pokazały, że wielu ludziom daliśmy do myślenia, wiele osób było bardzo poruszonych, oferowało nam słowa wsparcia i zrozumienia. Wiele dopytywało o różne szczegóły czy o konkrety naukowe, wiele usłyszeliśmy też oburzenia na naszą sytuację w Kościele. Nasz raport, który grupa wydała częściowo własnym kosztem, rozchodził się jak ciepłe bułeczki, i mamy nadzieję, że poniesie nasz temat jak najszerzej w świat.
Obecność „tęczowej” tematyki zaznaczył a się też w jednym z ostatnich wydarzeń Forum, a mianowicie spotkaniu z młodzieżą. Młodzi ludzie mówiąc o swoich oczekiwaniach i żalach wobec Kościoła poruszali temat osób LGBT+ bardzo często, mówiąc, jak bardzo boli, oburza i dotyka ich traktowanie tego tematu w Kościele. Podczas tej debaty miał okazję wypowiedzieć się Marcin Mizak z WiT-u, wspaniały wspierający ojciec transpłciowego dziecka. Widać było, że jego ciepłe, konkretne, i mimo wszystko optymistyczne słowa bardzo poruszyły zarówno młodzież uczestniczącą w panelu, jak i słuchaczy.
Forum KKiK było niezwykłą przestrzenią debaty o roli osób świeckich w Kościele rzymskokatolickim. Poruszane zagadnienia były bardzo zróżnicowane, ale wyjechałam z niego między innymi z przekonaniem, że sytuację osób LGBT+ udało się nam przedstawić w sposób interesujący i angażujący, a temat ten stał się jednym z najbardziej dyskutowanych.
Jeśli macie ochotę zaangażować się w pracę naszej (lub jakiejkolwiek innej) grupy, serdecznie zapraszam! Grupa Spojrzenia na małżeństwa i związki partnerskie pracuje teraz nad kolejnymi kontrowersyjnymi tematami w ramach szeroko pojętej etyki seksualnej i prymatu sumienia. Aby dołączyć do KKiK, napiszcie na adres biuro@kongreskk.pl, a jeśli chcecie przyłączyć się do naszej grupy, skontaktujcie się ze mną na moim profilu FB - Fundacja Wiara i Tęcza.
Dzisiaj odbywa się Tęczowy Piątek - w tych trudnych czasach bardzo potrzebna i cenna inicjatywa. Składamy podziękowania dla jej twórców i organizatorów, Kampania Przeciw Homofobii wspieramy Was w Waszych działaniach! https://t.co/nQF6lEYy8B pic.twitter.com/L28TfXlwrh
— Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) October 28, 2022
Na dziś coś nieco lżejszego: Klip izraelskiego piosenkarza Yoava Taumana „Dawid” – piosenka zainspirowana biblijną historią Dawida i Jonatana. https://t.co/o928qC2ptb pic.twitter.com/SiLywmzjR9
— Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) October 30, 2022
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz