Dziś dzielimy się z Wami historią odnalezienia swojego miejsca w chrześcijaństwie poprzez zmianę denominacji. https://t.co/Gfk6V6Ky5P pic.twitter.com/nDKX5xVghv
— Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) October 17, 2022
Dziś dzielimy się z Wami historią odnalezienia swojego miejsca w chrześcijaństwie poprzez zmianę denominacji.
Anselm Bilgri, były mnich i przeor jednego z najsłynniejszych klasztorów w Niemczech (opactwo Andechs w Monachium), opuścił Kościół rzymskokatolicki dwa lata temu, sfrustrowany brakiem postępów w nauczaniu dotyczącym osób LGBT+. W ostatnich dniach wziął ślub kościelny z Markusem Achterem, z którym zawarł małżeństwo cywilne już rok temu. Ślubu kościelnego udzielił ksiądz Kościoła starokatolickiego.
„Natychmiast pomyślałem: teraz faktycznie otrzymałem wszystkie siedem sakramentów, od święceń kapłańskich do sakramentu małżeństwa”- powiedział Bilgri w rozmowie z Reutersem po ceremonii. „I chciałbym, żeby [równość małżeńska] stała się normalna”. Achter skomentował, że chociaż małżeństwa osób tej samej płci są powszechne w Monachium, związki jednopłciowe nadal nie są postrzegane jako „normalne” w mniej postępowych społecznościach tego regionu. Wyraził nadzieję, że gdy równość małżeńska stanie się „bardziej oczywista, w pewnym momencie [ślub dwóch mężczyzn] przestanie być czymś wyjątkowym”.
Kościoły tradycji starokatolickiej, wywodzące się z XIX-wiecznej Holandii, są dla wielu rzymskich katolików realną alternatywą – na całym świecie oferują m.in. otwartość dla tęczowej społeczności. Przodują w tym zwłaszcza kościoły zjednoczone w Ekumenicznej Wspólnocie Katolickiej [https://ecumenical-catholics.org/european-communities/]. Warto wspomnieć, że obecny w Polsce Reformowany Kościół Katolicki [https://bit.ly/3D42Q0S], jeden z polskich kościołów starokatolickich, należący do Ekumenicznej Wspólnoty, udziela święceń kobietom, błogosławi małżeństwa osób tej samej płci i jest w pełni włączający dla osób trans*. Fundacja Wiara i Tęcza cieszy się od zawsze wsparciem polskich wspólnot tego Kościoła - Fundacja Wiara i Tęcza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz