niedziela, 25 września 2022

Słowo Boże na niedziele - Parafia św. Pawła Apostoła, Biskupi z Belgii, Spotkanie niemieckim Karlsruhe plus nabożeństwa

Dziś historia parafii św. Pawła Apostoła – nowojorskiej parafii, w której osoby LGBT+ były aktywne od wielu dekad, m.in. w szczytowym okresie epidemii HIV/AIDS, która rozpoczęła się w latach 80. XX wieku. 

Formalna posługa dla społeczności LGBT+ rozpoczęła się na początku 2010 roku, kiedy grupa parafian pod przewodnictwem byłego duchownego, paulisty Gila Martineza, rozpoczęła działalność Out at Saint Paul’s. Kilka lat temu kilku członków tej inicjatywy przygotowało krótki film dokumentalny o swoim życiu, dając świadectwa akceptacji i zachęcając innych do szerszego otwarcia drzwi dla osób LGBT+ w Kościele. https://youtu.be/a2vDJRj7AuQ

Działalność OSP to rozwijanie swojej wiary, wzmacnianie tęczowej tożsamości, wspólne wyjścia na wydarzenia rozrywkowe, a także dzielenie się z innymi – wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności, żyjących z HIV/AIDS czy mierzących się z kryzysami duchowymi. Organizują wydarzenia dotyczące rasizmu, mizoginii i transfobii, również w społeczności LGBT+. Chcą, by ich parafia była miejscem, gdzie drzwi są zawsze otwarte dla każdego. https://outreach.faith/gaudete/out-at-saint-paul/

W pewnym sensie OSP przypomina lokalne grupy Wiary i Tęczy – choć jesteśmy ekumeniczni, a nie tylko rzymskokatoliccy, wspólnie się modlimy, działamy, spędzamy czas czy uprawiamy sport (jesteśmy też miedzy innymi w Dragon Ball Kraków i Orion Poznań). Skontaktujcie się z najbliższą grupą lokalną, jeśli chcecie do nas dołączyć: https://www.wiaraitecza.pl/kontakt/ - Fundacja Wiara i Tęcza.


Biskupi rzymskokatoliccy z Belgii w otwarty sposób wspierają związki jednopłciowe i błogosławieństwa dla nich.

Biskupi archidiecezji mecheleńsko-brukselskiej w przełomowym stanowisku opublikowanym 20 września na oficjalnej stronie internetowej belgijskiego Episkopatu [oryginalny dokument: https://bit.ly/3Lw16ji] wyraźnie mówią o potrzebach duszpasterskich związków jednopłciowych i o tym, że należy im towarzyszyć. „Chcemy być blisko z tymi osobami, które mają trudności z odkrywaniem i akceptacją własnej orientacji seksualnej. Osoby, które chcą pozostać w celibacie, zasługują na nasze uznanie i wsparcie. Inni wolą tworzyć związki i łączyć się w pary — oni również zasługują na nasze uznanie i wsparcie. Związki te, choć nie są małżeństwami w rozumieniu religijnym, także mogą być źródłem pokoju i wspólnego szczęścia”. Swoją argumentację duchowni opierają na adhortacji „Amoris laetitia” papieża Franciszka. Podkreślają przy tym zmieniającą się sytuację społeczną osób LGBT+ i potępiają homofobię.

Oprócz opieki duszpasterskiej tematem dokumentu jest włączenie osób LGBT+ w życie Kościoła – w celu zadbania o to stworzono dodatkowe stanowisko w ramach Zespołu Opieki nad Rodzinami [https://bit.ly/3BrHI2s].

W dokumencie zaproponowano również format i treść modlitw, które można wykorzystać podczas uroczystego błogosławieństwa pary jednopłciowej; autorzy zachęcają jednocześnie do indywidualnego ich przygotowania, tak by odpowiadały potrzebom pary i ich bliskich. 

Na podobny ruch w odniesieniu do tematu osób LGBT+ zdecydowali się wcześniej duchowni z Niemiec [https://bit.ly/3SoPUHs]. Niemiecki Kościół rzymskokatolicki wiedze zresztą prym jeśli chodzi o kwestionowanie przestarzałej nauki Kościoła o ludzkiej seksualności, zarówno w ramach debat Drogi Synodalnej, jak i np. przy okazji akcji #OutInChurch. Nigdy jednak nie zdarzyło się, by w tak otwarty sposób wystąpili hierarchowie tak wysokiego szczebla. Doceniamy odwagę i mamy nadzieję, że belgijscy biskupi przetrą szlaki kolejnym hierarchom.

Warto przypomnieć, że oficjalne nauczanie Watykanu zakazuje błogosławienia związków jednopłciowych, co ostatnio potwierdzono np. w stanowisku Kongregacji Nauki Wiary z marca 2021 r. [https://bit.ly/3BZtAyU].- Fundacja Wiara i Tęcza

 Katedra Hope 

Metropolitan Community Church of Toronto

Metropolitan Community Church San Diego

Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 

Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie

Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.

Liturgii Słowa z Komunią Świętą z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. 

Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. Link na stronie YouTube.

Dominikanie Wrocławscy 

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 

Kościół ewangelicko-augsburski w Katowice

 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

 Debata polsko-niemiecka "Europa- szansa czy zagrożenie dla naszych wartości?"

Codziennik biblijny

Middle Church 

Metropolitan Community Church of Washington DC

Metropolitan Community Church of Richmond

Metropolitan Community Church Tampa 

Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 

Pikes Peak Metropolitan Community Church

Metropolitan Community Church of Windsor

Milwaukee Metropolitan Community Church

All God's Children Metropolitan Community Church

New Life Metropolitan Community Church

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz