niedziela, 18 września 2022

Słowo Boże na niedziele - Homoseksualność dar Boga, plus nabożeństwa

  

Biskup Helmut Dieser z Akwizgranu określił homoseksualność jako „dar Boga”.

W zaskakującym wywiadzie dla Die Zeit, jakiego udzielił 11 września, biskup Helmut Dieser z diecezji akwizgrańskiej mówił o etyce seksualnej Kościoła rzymskokatolickiego, w tym między innymi o osobach LGBT+. Pytany o homoseksualność wyraził się jasno: „Homoseksualność nie jest błędem Boga, ale jest chciany przez Boga w takim samym stopniu jak samo stworzenie”. Duchowny przyznał, że z biegiem czasu nauczył się dużo na ten temat. „Tak, moja perspektywa się zmieniła”.

Bp Dieser powiedział, że zdaje sobie sprawę, że Rzym nadal uważa homoseksualizm za grzech. To podejście budzi jednak jego wątpliwość. „Ale jeśli chodzi o miłość, o tę odmianę miłości, która jest jej formą erotyczną, kiedy ciało staje się wyrazem tej miłości i jej językiem, to myślę: miłość nie może być grzechem” - Fundacja Wiara i Tęcza. 

Niemiecki biskup rzymskokatolicki potępił transfobiczne morderstwo, mówiąc, że nie może być tolerancji dla jakiejkolwiek formy dyskryminacji i przemocy wobec osób LGBTQ+.

Na początku września w Münster doszło do tragedii – podczas obchodów Christopher Street Day został zaatakowany transmężczyzna broniący queerowych kobiet przed nękaniem. Niestety nie udało się uratować jego życia – zmarł w szpitalu. 

Miejscowy biskup rzymskokatolicki Felix Genn odniósł się do tego strasznego wydarzenia, nazywając je „barbarzyńskim aktem”. To postawa oczywista u każdego porządnego człowieka, jednakże biskup Grenn wyraźnie podkreślił homo/trasfobiczne podłoże zabójstwa. „Moje myśli i modlitwy są ze zmarłym, jego rodziną i wszystkimi pogrążonymi w żałobie. Ale nie możemy poprzestać na szoku i smutku. Musimy głośno sprzeciwiać się każdemu, kto nie toleruje, znęca się, werbalnie lub fizycznie atakuje innych z powodu ich orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, rasy, koloru skóry lub religii. W naszym społeczeństwie nie może być miejsca na nietolerancję, wykluczenie i nienawiść”.

Biskup Genn jest jednym z tych członków niemieckiego Episkopatu, którzy w ostatnich latach przyjmują coraz bardziej pozytywną postawę wobec osób LGBTQ. 

1-2 października odbędzie się Transblessing, konferencja online dla chrześcijańskiej młodzieży trans. 

Katedra Hope  

Metropolitan Community Church of Toronto

Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 

Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie

Liturgii Słowa z Komunią Świętą z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. 

Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.

Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. Link na stronie YouTube.

Dominikanie Łódzcy 

Dominikanie Wrocławscy 

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 

Kościół ewangelicko-augsburski w Katowice

 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Łodzi 

Codziennik biblijny

Middle Church 

Metropolitan Community Church of Washington DC

Metropolitan Community Church of Richmond

Metropolitan Community Church Tampa 

Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 

Pikes Peak Metropolitan Community Church

Metropolitan Community Church of Windsor

Milwaukee Metropolitan Community Church

All God's Children Metropolitan Community Church

New Life Metropolitan Community Church

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz