Miłość Nie Wyklucza: Jesteśmy świecką organizacją i unikamy odwoływania się do kwestii wiary, kiedy piszemy o równości małżeńskiej, uważamy bowiem, że fakt, iż różni ludzie w naszym społeczeństwie są wyznawcami różnych religii nie powinien mieć żadnego wpływu na to, czy państwo - również z założenia świeckie - uzna wreszcie nasze prawa.
Potrafimy jednak docenić głos osoby, która w kontrze do nauczania swojego Kościoła opowiada się po stronie naszej społeczności.
Do grona takich osób dołączyła publicystka "Gazety Wyborczej" Dominika Wielowieyska. W opublikowanym przedwczoraj tekście, pisanym z perspektywy osoby utożsamiającej się z wiarą katolicką, znajdujemy wyraz poparcia dla naszych postulatów.
Wielowieyska pisze:
"Osoby homoseksualne były, są i będą wśród nas. Takimi je stworzył Pan Bóg – używając retoryki osób religijnych. W niektórych epokach i społecznościach objawiały się z otwartą przyłbicą – np. w starożytnej Grecji. I jakoś cywilizacja ani ludzkość od tego nie upadły, jak to wieszczą dziś co bardziej gorliwi fundamentaliści. To, czy homoseksualizm był społecznie akceptowany, wynikało z obyczajowości i kultury danego społeczeństwa, a nie z wyroków boskich. Mimo setek lat prześladowań osób homoseksualnych, prób wykorzenienia, zastraszania, spychania na margines, one nadal są z nami. I dziś słusznie domagają się równych praw. Nie „tolerancji” czy łaskawego przyzwolenia na istnienie („mnie geje nie przeszkadzają”– jedno z bardziej irytujących stwierdzeń), ale właśnie równych praw!"
Do tych "równych praw" publicystka zalicza równość małżeńską oraz prawo do adopcji dzieci. Wielowieyska podkreśla:
"Obawy konserwatystów w Polsce budzi prawo do adopcji dla par homoseksualnych. To kwestia bardziej skomplikowana od oczywistego prawa do związków partnerskich czy małżeństw, bo tu nie prawa osób LGBT są kluczowe, lecz prawa adoptowanego dziecka. Na pierwszym miejscu powinno stać jego dobro i potrzebny jest wybór najmniej ryzykownego, stabilnego układu rodzinnego. Najważniejsza jest gotowość i dobre przygotowanie dorosłych do tego niełatwego zadania, szczególnie jeśli chodzi o adopcję starszych dzieci. Na pewno dla dzieci lepszy jest pełen miłości dom niż dom dziecka. I orientacja seksualna nie ma tu znaczenia. [...] Jeśli w określonej sytuacji najbardziej korzystnym wyjściem jest opieka pary homoseksualnej np. ze względu na już istniejące więzi emocjonalne, to byłoby barbarzyństwem odrywanie dziecka od bliskich sobie osób w imię ideologicznych uprzedzeń".
Dlaczego przywołujemy ten tekst? Nie twierdzimy, że głos Wielowieyskiej jest wart szczególnej uwagi, bo jest głosem poparcia dla osób LGBT+ pisanym z perspektywy religijnej.
Głos Wielowieyskiej jest wart uwagi, bo jest trafny. Bo to kolejny dowód, że po wielu latach naszej ciężkiej pracy postulat równości osób LGBT+ staje się dla części uczestników i uczestniczek polskiej debaty publicznej oczywistością.
Zarazem jednak czysto po ludzku warto docenić osoby zdolne krytycznie spojrzeć na poglądy głoszone przez ich Kościoły czy inne instytucje stanowiące ważny element ich tożsamości. Nie jest to łatwe, nie każdego na to stać.
Fakt, że coraz więcej osób gotowych jest przeciwstawić się poglądom, które przez lata wpajano im w szkole, w rodzinie, w Kościele czy w mediach i stanąć po naszej stronie również dowodzi, jak wielką pracę udało nam się już wykonać.
Dzisiejszy tweet papieża Franciszka.https://t.co/xLJagW2pij— Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) August 22, 2020
Bóg nie kocha cię, ponieważ zachowujesz się dobrze; kocha cię i tyle. Jego miłość jest bezwarunkowa, nie zależy od ciebie.— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) August 22, 2020
Parafia ewangelicko-augsburskie, kazanie ks. Sławomira Sikory, dotyczące do sprawy billboardów w Białymstoku.
Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu
Kościół Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie
Luteranie w Łodzi - 11. Niedziela po Trójcy Świętej
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie
Kolejny odcinek cyklu "Ewangelickie ABC". ks. Paweł Hause - biskup Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odpowiada na pytanie czym są cmentarze dla ewangelików.
Codziennik biblijny
Liturgia z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.
Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie
Middle Church
Metropolitan Community Church w Toronto
Douglas United Church of Christ
Metropolitan Community Church - Los Angeles
Metropolitan Community Church of Washington DC
Christ Church Cathedral Vancouver
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz